Հասմիկ Պողոսյան. Հայաստանը պետք է մասնակցի «Եվրատեսիլ-2012»-ին
Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի անձնական կարծիքով, Հայաստանը պետք է մասնակցի Բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլ-2012 երգի միջազգային մրցույթին:
«Այո, իմ անձնական կարծիքով, Հայաստանը պետք է մասնակցի «Եվրատեսիլ-2012»-ին»,- ասաց նախարարը ու շարունակեց, որ մասնակցությունը միայն օգուտ է լինելու Հայաստանին, թեկուզ պարտության դեպքում:
Իսկ թե ո՞ւմ կցանկանա տեսնել Հայաստանի ներկայացուցչի դերում, նախարարն ասաց, որ չի մտածել, բայց պետք է լինի լավագույնը: ««Դորիանսի» տարբերակն ինձ ընդհնուր առմամբ դուր է գալիս»,- ասաց նա:
Հ. Պողոսյանը նաև հայտնեց, որ «Դասական Եվրատեսիլի» մասնակիցն արդեն ընտրված է` քանոնահար Նարեկ Գազազյան:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանն այս տարի առաջին անգամ կմասնակցի մայիսին Վիենայում կայանալիք Պատանի երաժիշտների Եվրատեսիլ-2012 մրցույթին, որին մասնակցելու են նաև Ավստրիան, Բելառուսը, Բոսնիա-Հերցոգովինան, Խորվաթիան, Չեխիան, Վրաստանը, Գերմանիան, Հունաստանը, Նիդեռլանդները, Նորվեգիան, Լեհաստանը, Սլովենիան և Ուկրաինան: 15-20 տարեկան դասական ժանրում հանդես եկող երաժիշտների ամենամյա այս մրցույթը Եվրոպական հեռարձակողների միության ամենամյա խոշոր նախագծերից մեկն է:

Армения должна участвовать в конкурсе «Евровидение 2012» в Баку – А. Погосян
Армения должна участвовать в конкурсе «Евровидение 2012»: таково мнение министра культуры РА Асмик Погосян. Отметим, что 57-й конкурс «Евровидение 2012» состоится в Баку, и участие армянских исполнителей является предметом бурных дискуссий на самых различных площадках.
«Это мое личное мнение, Армения должна участвовать в этом международном музыкальном конкурсе», – сказала министр в ходе сегодняшней пресс-конференции и отметила, что участие принесет лишь пользу, даже в случае поражения.
Что касается кандидатуры участника от Армении, А. Погосян заявила, что особенно над этим вопросом она не задумывалась, однако ей в целом нравится вариант участия «Дорианс».
Министр культуры также сообщила, что уже выбран участник классического «Евровидения» – это Нарек Газазян (канон). Напомним, что Армения впервые принимает участие в этом престижном конкурсе для исполнителей классической музыки в возрасте от 15 до 20 лет, который состоится в мае в Вене.