Քաղաքական 15:41 03/12/2012
Տեղեկատվության համաձայն՝ Պեկինում Նիզամի Գյանջավիի արձանի կանգնեցման նախաձեռնողը Չինաստանում Ադրբեջանի դեսպանությունն է:
Նշենք, որ Ադրբեջանը Նիզամի Գյանջավիին համարում է որպես ադրբեջանական գրող, սակայն ի պատասխան Բաքվի պնդումներին, Իրանը նշում է, որ պարսկալեզու բանաստեղծ Նիզամի Գյանջավին ծնվել է մի քաղաքում, որը ժամանակին Իրանի մաս է կազմել:
Հիշեցնենք, որ վերջերս Ադրբեջանի ջանքերով Նիզամի Գյանջավիի արձանը կանգնեցվել էր նաև Հռոմի այգիներից մեկում: Այդ առնչությամբ՝ Իրանի մշակույթի և իսլամական կողմնորոշման փոխնախարար Բահման Դարին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից իրանցի մեծանուն բանաստեղծ Նիզամի Գյանջևիի արձանը Հռոմին նվիրելու փաստին, նշել էր. «Առկա փաստները վկայում են, որ Նիզամի Գյանջևին իրանցի բանաստեղծ է, դա ապացուցելու կարիք չկա, ուղղակի որևէ երկրի կողմից ուրիշի մշակութային արժեքներն իրեն վերագրելը վայելուչ չէ: Ադրբեջանը, չունենալով մշակութային արժեքներ, ստիպված բռնագրավում է այլ երկրների մշակութային արժեքները: Ադրբեջանի նման քայլը բացի մշակութային գողությունից, ուրիշ այլ կերպ հնարավոր չէ որակել»:

Culture 16:52 03/12/2012
Azerbaijan is going to install a monument to Nizami Ganjavi in Beijing’s Chaoyang Park on the initiative of the Embassy of Azerbaijan in China, Salamnews.org reported.
We will remind that Azerbaijan claims that Nizami Ganjavi is an Azerbaijani poet, while Iran says that Persian-language poet Nizami Ganjavi was born in a city that was once part of Iran.
Azerbaijan has unveiled a monument to Nizami Ganjavi in Rome recently.
Earlier, referring to the fact of Azerbaijan giving a monument to Nizami Ganjavi to Rome, Iranian Deputy Minister of Culture and Islamic Guidance Bahman Dari said to Iran’s state-run news agency IRNA, “The existing facts prove that Nizami Ganjavi is an Iranian poet, and there is no need to prove it. It is just unbecoming to misappropriate cultural values of another country. Azerbaijan has no cultural values and therefore it has to misappropriate cultural values of others. This move of Azerbaijan can be called nothing else than a cultural theft.”