Օրվա թեմա 14:45 25/04/2012
«Մենք ազատագրել ենք մեր հողերը, ադրբեջանցիների կողմից շարունակական ոչնչացումից փրկել ենք մեր պատմամշակութային հուշարձաններն ու եկեղեցիները: Նրանց կողմից մինչև այժմ էլ շարունակվում են ոչնչացվել այն ամենը, ինչը հիշեցնում է մեզ և մեր երկիրը»,- մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ կորեական «Diplomacy»-ին տված հարցազրույցը՝ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կարինե Աճեմյանը:
Նշենք, որ վերոնշյալ հարցազրույցում Ի. Ալիևը նշել է, թե ավելի քան 20 տարի հայկական կողմը «օկուպացրել է ադրբեջանական հողերն ու ոչնչացրել հին պատմական հուշարձանները, մզկիթներն ու գերեզմանները»:
Պատգամավորն ընդգծեց, թե առաջին անգամ չէ, երբ այդ երկրի առաջին դեմքի կողմից իրականությունը խեղաթյուրող, ակնհայտ սուտ հայտարարություններ են հնչում:
«Եթե կողմերից մեկը պետք է խոսի պատմական ժառանգության ոչնչացման մասին, ապա դա հաստատ ադրբեջանական կողմը չէ, քանզի ողջ աշխարհն ականատես եղավ ոչ միայն ադրբեջանական տարբեր քաղաքներում դարերով պահպանված պատմական հուշարձանների ոչնչացմանն, այլ նաև Նոր Ջուղայում իրականացված մշակութային ցեղասպանությանը»,- ասաց Կ. Աճեմյանը:
«Ադրբեջանը նման հայտարարություններով փորձում է միջազգային հանրությանը շփոթության մեջ գցել, որովհետև նախ և առաջ հայտնի չէ, թե ի՞նչ նկատի ունեն ադրբեջանցիները, երբ ասում են «ադրբեջանական պատմական ժառանգություն» ու դա այն դեպքում, երբ Ղարաբաղում պահպանվում են 3-րդ դարի եկեղեցիներ:
Հետաքրքիր է նաև այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանը Արցախի հարցի հետ կապված մեսիջներ է հղում այնպիսի տարածաշրջանից, որտեղ գրեթե տեղյակ չեն հարցի նախապատմությունից: Եթե ԼՂ հիմնախնդիրն այս կամ այն կերպ քննարկվում կամ քնարկվել է եվրոպական կառույցներում, ապա այդ տարածաշրջանում, մարդիկ առհասարակ տեղյակ չեն թեմայից»,- ասաց նա:

Comments 16:36 25/04/2012
“We have emancipated our lands and saved our cultural monuments and churches from Azerbaijan’s nonstop policy of demolishment. They are still committed to annihilate everything having any relationship with us and our country,” Republican MP Karine Achemyan told Panorama.am commenting on Ilham Aliyev’s interview with Korean the Diplomacy.
Aliyev stated in the interview that it’s almost twenty years that the Armenian side “has occupied Azerbaijani lands and annihilated ancient historic monuments, mosques and cemeteries.”
The MP stressed that it’s not the first time president of Azerbaijan is making false statement adulterating the reality.
“If one of the sides is to highlight the annihilation of historic heritage, then it’s not the Azerbaijani side. The world witnessed the annihilation of century old historic monuments, the cultural genocide committed in Nor Djuga,” said K. Achemyan.
“A worthwhile thing is that Azerbaijan uses a region to send some messages about NK conflict where people are completely unaware of process and the background. If the issue has been touched upon in European organizations, that region doesn’t own even miserable information regarding the topic,” noticed Mrs. Achemyan.