Օրվա թեմա 14:45 25/04/2012
«Մենք ազատագրել ենք մեր հողերը, ադրբեջանցիների կողմից շարունակական ոչնչացումից փրկել ենք մեր պատմամշակութային հուշարձաններն ու եկեղեցիները: Նրանց կողմից մինչև այժմ էլ շարունակվում են ոչնչացվել այն ամենը, ինչը հիշեցնում է մեզ և մեր երկիրը»,- մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ կորեական «Diplomacy»-ին տված հարցազրույցը՝ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կարինե Աճեմյանը:
Նշենք, որ վերոնշյալ հարցազրույցում Ի. Ալիևը նշել է, թե ավելի քան 20 տարի հայկական կողմը «օկուպացրել է ադրբեջանական հողերն ու ոչնչացրել հին պատմական հուշարձանները, մզկիթներն ու գերեզմանները»:
Պատգամավորն ընդգծեց, թե առաջին անգամ չէ, երբ այդ երկրի առաջին դեմքի կողմից իրականությունը խեղաթյուրող, ակնհայտ սուտ հայտարարություններ են հնչում:
«Եթե կողմերից մեկը պետք է խոսի պատմական ժառանգության ոչնչացման մասին, ապա դա հաստատ ադրբեջանական կողմը չէ, քանզի ողջ աշխարհն ականատես եղավ ոչ միայն ադրբեջանական տարբեր քաղաքներում դարերով պահպանված պատմական հուշարձանների ոչնչացմանն, այլ նաև Նոր Ջուղայում իրականացված մշակութային ցեղասպանությանը»,- ասաց Կ. Աճեմյանը:
«Ադրբեջանը նման հայտարարություններով փորձում է միջազգային հանրությանը շփոթության մեջ գցել, որովհետև նախ և առաջ հայտնի չէ, թե ի՞նչ նկատի ունեն ադրբեջանցիները, երբ ասում են «ադրբեջանական պատմական ժառանգություն» ու դա այն դեպքում, երբ Ղարաբաղում պահպանվում են 3-րդ դարի եկեղեցիներ:
Հետաքրքիր է նաև այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանը Արցախի հարցի հետ կապված մեսիջներ է հղում այնպիսի տարածաշրջանից, որտեղ գրեթե տեղյակ չեն հարցի նախապատմությունից: Եթե ԼՂ հիմնախնդիրն այս կամ այն կերպ քննարկվում կամ քնարկվել է եվրոպական կառույցներում, ապա այդ տարածաշրջանում, մարդիկ առհասարակ տեղյակ չեն թեմայից»,- ասաց նա:

Политика 15:15 25/04/2012
«Мы освободили наши земли, спасли от систематического уничтожения наших историко-архитектурных памятников и церквей азербайджанской стороной. Они до сих пор продолжают уничтожать все то, что напоминает нас и нашу страну»,– комментируя интервью президента Азербайджана Ильхама Алиева корейскому изданию «Diplomacy», отметила Panorama.am депутат Республиканской партии Армении (РПА) Карине Ачемян.
Отметим, что в интервью вышеуказанному изданию И.Алиев заявил: «На захваченных территориях армянами полностью разрушены все социальные и инфраструктурные объекты, древние исторические памятники, мечети и кладбища».
По словам депутата, это не первый случай, когда первое лицо этой страны озвучивает такие искажающие действительность, лживые заявления.
«Если одна из сторон и должна говорить об уничтожении исторического наследия, то это точно не азербайджанская сторона, так как весь мир стал свидетелем не только уничтожения сохранившихся в различных городах Азербайджана исторических памятников, но и совершенного в Нор-Джуге культурного геноцида»,– отметила Карине Ачемян.
«Своими подобными заявлениями Азербайджан пытается ввести международную общественность в заблуждение, так как, во-первых, неизвестно, что имеют в виду азербайджанцы, говоря „азербайджанское историческое наследие”, и это в том случае, когда в Карабахе сохранились церкви, датируемые третьим веком.
Примечательно и то, что Азербайджан направляет мессиджи относительно карабахского вопроса в таком регионе, в котором почти не информированы о предыстории вопроса. Если карабахский вопрос в той или иной степени обсуждался или обсуждается в европейских структурах, то жителям этого региона вообще неизвестна эта тема»,– добавила депутат.