Տնտեսություն 10:50 22/11/2011
Զարգացող շուկաների ընկերությունները, առաջ անցնելով իրենց արևմտյան գործընկերներից, առաջատար դիրք են գրավել սոցիալական կայքերում՝ հայտնում է Գրանթ Թորնթոն Ինթերնեշնլի Միջազգային գործարար զեկույցը (ՄԶԳ):
Հետազոտության արդյունքները ցույց են տալիս, որ ամբողջ աշխարհում հարցմանը մասնակից ընկերությունների 43% որևէ կերպ օգտագործում են սոցիալական կայքերն իրենց գործունեության մեջ: Այս ցուցանիշը նույնիսկ հասնում է 53% Լատինական Ամերիկայում և 50%-ի BRIC շուկաներում: Զարգացած շուկաներում արդյունքներն ավելի ցածր են՝ 40% Մեծ յոթնյակի երկրներում և միայն 35% Եվրոպայում:
Հայաստանում գրացված ցուցանիշը մոտ է եվրոպականին և սոցիալական կայքերի օգտագործմանն են դիմում հարցված հայկական ընկերությունների միայն 34%-ը: Միևնույն ժամանակ Լատինական Ամերիկայի ընկերությունների 3/4-ից ավելին (78%), Եվրամիության ընկերությունների 2/3-ը (66%) և Մեծ յոթնյակի ընկերությունների կեսից ավելին (55%) պլանավորում են ավելացնել սոցիալական կայքերի օգտագործման ծավալները:
Այս արդյունքներն ազդանշան են այն գործարարների համար, ովքեր չեն ցանկանում ընդունել թվայնացված նորարարությունները և կարող են կորուստներ ունենալ էլեկտրոնային կոմերցիայի՝ մինչ 2015 թ. 1.4 տրիլիոն դոլարի հասնելու պոտենցիալ ունեցող շուկայում:
Գրանթ Թորնթոն Մեծ Բրիտանիայի լրատվամիջոցների բաժնի ղեկավար Մարկ Հենշոուն մեկնաբանում է. «Արդյունքներն իսկապես զարմանալի են: Նրանք ցույց են տալիս, որ զարգացող շուկաների ընկերությունները շատ ավելի արագ են ներգրավվում սոցիալական կայքերում, քան նրանց գործընկերները զարգացած շուկաներում: Նրանք ավելի մեծ հավատ ունեն այն առումով, որ սոցիալական կայքերում իրենց ակտիվ ներկայությունը ազդեցություն կարող է ունենալ հաճախորդների, սպառողների հետ հարաբերությունների և, ի վերջո, նրանց ֆինանսական արդյունքների վրա:
Հետաքրքիր է, որ ընկերությունների կողմից սոցիալական կայքերի օգտագործումն արտացոլում է տնտեսության վիճակը: Զարգացող շուկաները, որ ամենից արագ են ընկալում նորությունները, կայուն աճ են ապրում, այն պարագայում, երբ Եվրոպայում շարունակ խնդիրներ են առաջանում: Ակնհայտ է, որ Եվրոպայի տնտեսական դժվարությունների պատճառը սոցիալական կայքերը չեն, այդուհանդերձ, այս հետազոտությունը մատնանշում է, թե ինչ տարբերություն կա մտածողության և աշխատանքի նոր ուղիների նկատմամբ վերաբերմունքների միջև:
Զարգացող երկրներում ինտերնետից օգտվողները տոկոսային հարաբերությամբ զիջում են Եվրոպային և Հյուսիսային Ամերիկային, սակայն նրանց բնակչությունները մեծաթիվ են, և հսկայական հնարավորություններով լի շուկա են ներկայացնում: Օրինակ, Չինաստանում ինտերնետից օգտվում է 485 միլիոն մարդ, որ նրա ներկայիս բնակչության ընդամենը 36%-ն է կազմում: Հնդկաստանում ինտերնետը հասանելի է բնակչության 10%-ից էլ պակաս թվին: Եվրոպական գործարարների մարտահրավերը պարզից էլ պարզ է՝ նրանք կամ պետք է հասցնեն այս արագությանը, կամ պարտվեն:»
Հետազոտության արդյունքները նաև ցույց են տալիս սոցիալական կայքերից հարցված ընկերությունների օգտվելու դրդապատճառները՝ գովազդ (53%), հաճախորդների հետ հաղորդակցություն (51%) և կադրերի ներգրավում (43%): Գովազդն առաջին դրդապատճառն է նաև Հայաստանում (28%), այնուհետև՝ կադրերի ներգրավումը (10%), իսկ հաճախորդների հետ հաղորդակցության տարբերակն ընդհանրապես չի նշվել հարցմանը մասնակից ընկերությունների կողմից:
ՄԳԶ-ը նաև նշում է, որ չնայած նոր լրատվամիջոցների սրընթաց տարածմանը, թերթերը շարունակում են մնալ գործարարների կողմից նորությունների ստացման նախընտրելի աղբյուրը: Համաշխարհային միջինը (79%) ցույց է տալիս, որ հարցված 5 գործարարներից 4-ը շաբաթն առնվազն երեք անգամ թերթ են կարդում: Հայաստանում հարցմանը մասնակից գործարարների 76%-ը հաստատել են, որ պարբերաբար թերթ են ընթերցում: Ի հավելումն, Հայաստանում թերթերը՝ տպագիր և էլեկտրոնային տարբերակներով, շարունակում են հանդիսանալ նորությունների ստացման ամենանախընտրելի աղբյուրը (66%), որին հետևում է հեռուստատեսությունը՝ ստանալով մասնակիցների ձայների 21%:

Economy 11:10 22/11/2011
Businesses in emerging economies have stolen a march on their western counterparts in the use of social media, according to the latest findings from Grant Thornton's International Business Report (IBR).
The research reveals that 43% of businesses globally use social media in some capacity. However, this rises to 53% in Latin America and 50% in the BRIC economies. In mature markets the figures are much lower, at 40% in the G7 and just 35% in Europe. The Armenian average is closer to the European data, with only 34% of businesses using social media. Meanwhile, more than three quarters (78%) of Latin American businesses plan to increase their use of social media, compared to two thirds (66%) in the EU and just over half (55%) across the G7.
The results are a wake-up call to business leaders reluctant to embrace digital opportunities, who could lose out in an e-commerce market expected to be worth $1.4tn by 2015.
Mark Henshaw, head of media and entertainment at Grant Thornton UK, said: “The results are fascinating to note. They show businesses in emerging markets embracing social media much faster than their peers in mature markets. They appear to have much more faith in the impact that an active social media presence can have on their relationships with clients, with customers, and ultimately on their bottom line.
“Interestingly, business use of social media appears to mirror economic health. The emerging markets, where pickup is highest, are experiencing strong growth, whilst the problems facing Europe are well-documented. Social media use is clearly not the cause of Europe’s economic woes, but the research points to a split in mindset and attitude towards new ways of thinking and working.
"Use of the internet among the wider population in the emerging markets still lags behind Europe and North America, but the sheer size of those populations represents a huge market and therefore an enormous opportunity. In China for example, there are 485 million internet users, which is only 36% of the current population. In India less than 10% of the population access the internet. The challenge to Europe’s business leaders is clear: catch-up, or lose out.”
The results also indicate that globally, advertising is the most common reason companies use social media (53%), followed by communicating with customers (51%) and recruitment (43%). Advertising is the most common use in Armenia (28%), followed by recruitment (10%) and with no responses collected on communication with customers.
The IBR also indicates that despite the rapid proliferation of new media, newspapers remain the preferred source of information to business owners. Globally, four in five read a newspaper (79%) at least three times a week. This is also true in Armenia with 76% of respondent businessmen confirming that they read a newspaper regularly. In addition, newspapers, both hardcopy and online, are still the preferred source of news in Armenia (66%), followed by television news with 21%.