Տնտեսություն 14:54 30/09/2014
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (IMF) հայաստանյան առաքելության ղեկավար Մարկ Հորթոնի գլխավորած պատվիրակությանը: Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ համագործակցությանը և ՀՀ տնտեսական քաղաքականության հիմնական ուղղություններին ու տնտեսության զարգացման միտումներին վերաբերող հարցեր: Այս մասին հայտնում է կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունն իր քայլերն ուղղել է տնտեսական միջավայրի բարելավմանը, ստվերային տնտեսության, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, աղքատության կրճատմանը: Վարչապետի խոսքով՝ տնտեսական աճին նպաստող հիմնական երաշխիքներից է ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների իրականացումը, որը կառավարությունը հետևողականորեն շարունակելու է:
Մարկ Հորթոնը գոհունակություն է հայտնել ԱՄՀ-ի կողմից մեր երկրի համար հաստատված եռամյա նոր ծրագրի առաջին փուլի կատարողականի վերաբերյալ և ընդգծել, որ նախանշված աշխատանքներն ընթանում են հաջողությամբ, առանց որևէ խոչընդոտի:
Անդրադառնալով ՀՀ տնտեսության զարգացման միտումներին՝ Մարկ Հորթոնն առանձնացրել է հատկապես ավիացիայի և գյուղատնտեսության բնագավառներում արձանագրվող հաջողությունները, որոնք կառավարության կողմից իրականացվող քաղաքականության արդյունք են: Միաժամանակ, պարոն Հորթոնն ընդգծել է, որ ԱՄՀ-ն պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում լրացուցիչ օժանդակություն ցուցաբերել ՀՀ կառավարությանը՝ հնարավոր մարտահրավերներին դիմակայելու և նախատեսված բարեփոխումները կյանքի կոչելու գործում:
Կողմերն անդրադարձել են նաև ՀՀ կառավարության ծրագրային առաջնահերթություններին, հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականությանը, հարկային ու մաքսային վարչարարությանը և երկկողմ փոխգործակցությանն առնչվող այլ հարցերի:

Экономика 19:47 30/09/2014
Премьер-министр Армении Овик Абраамян принял делегацию, возглавляемую руководителем армянской миссии Международного валютного фонда (IMF) Марком Хортоном. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Собеседники обсудили двустороннее сотрудничество, основные направления экономической политики Армении, а также тенденции развития экономики республики.
Овик Абраамян отметил, что правительство Армении предпринимает шаги в направлении улучшения экономической среды, борьбы с теневой экономикой и коррупцией, а также сокращения бедности.
По словам премьера Армении, основной гарантией экономического роста является реализация институциональных реформ, и правительство РА будет последовательно продолжать их реализацию.
Обратившись к тенденциям развития экономики Армении, Марк Хортон выделил успехи в сфере авиации и сельского хозяйства, которые стали результатом проводимой правительством политики.
При этом он подчеркнул, что МВФ готов при необходимости оказать дополнительное содействие правительству Армении для противостояния возможным вызовам и претворения в жизнь запланированных реформ.