Տնտեսություն 15:06 05/10/2015
Ամերիաբանկն այսօր CR2 իռլանդական ընկերության հետ կնքեց հեռահար բազմաֆունկցիոնալ բանկային ծառայությունների նոր համակարգի ներդրման համաձայնագիր: Համաձայնագիրը ստորագրեցին «Ամերիաբանկ»-ի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանն ու CR2 ընկերության գործադիր խորհրդի անդամ և կոմերցիոն տնօրեն Կիերան Կիլկուլլենը։
Ինչպես լրագրողներին հայտնեց Արտակ Հանեսյանը, CR2 աշխարհի առաջատար ընկերություններից է, որն առաջարկում է հեռահար բանկային համակարգերի և ինքնասպասարկման սարքերի համար նորագույն լուծումներ: Այն ունի 100-ից ավելի հաճախորդ աշխարհի շուրջ 60 երկրներում:
Այսպիսով, ըստ Ա.Հանեսյանի, հեռահար սպասարկման բոլոր եղանակները միավորված կլինեն մեկ միասնական հարթակում, ինչը հաճախորդին կապահովի հարմարություն և միանման ստանդարտացված հասանելիություն բոլոր ծառայություններին՝ հեռահար սպասարկման ցանկացած համակարգից: Բանկային քարտերով գործարքներից բացի, մատչելի կլինեն նաև այլ ծառայություններ, այդ թվում՝ գումարների արագ փոխանցումներ, որոնց համար հնարավոր կլինի օգտագործել ինքնության հաստատման տարբեր միջոցներ, այդ թվում նաև՝ բջջային համարը:
Հեռավար բազմաֆունկցիոնալ բանկային ծառայությունների BankWorld համակարգը կներդրվի մի քանի փուլով և ամբողջությամբ կգործարկվի 9-12 ամսվա ընթացքում:
«Արդյունքում՝ կառաջարկենք ավելի ժամանակակից և այսօրվա դրությամբ հաճախորդների համար ավելի ճիշտ լուծումներ՝ ինչպես բանկոմատներից օգտվելու, այնպես էլ ինտերնետ-բենքինգի, մոբայլ-բենքինգի և այլ ծառայություններ ստանալու առումով», - ասաց Ա. Հանեսյանը՝ հավելելով, որ այն կնպաստի հեռահար բանկային համակարգի սպասարկման մշակույթի զարգացմանը Հայաստանում:
Նա միաշամանակ նշեց, որ այս համակարգը հարմարավետ է ոչ միայն հաճախորդների, այլ նաև բանկի համամար:
«Կան բանկեր, որոնք գնում են մասնաճյուղերի բացման ճանապարհով, իսկ մենք այլ ուղի ենք ընտրել՝ հասկանալով, որ ապագան հեռահար կառավարման համակարգերինն է, ուստի այդ ուղղությունն ենք զարգացնում»,- ընդգծեց Ա.Հանեսյանը:
CR2 ընկերության գործադիր խորհրդի անդամ և կոմերցիոն տնօրեն Կիերան Կիլկուլենն էլ նշեց, որ ավելի քան երկու տարի աշխատել են Ամերիաբանկի հետ, և այդ համագործակցության արդյունքում Հայաստանում այսօր ներդնում են բազմաֆունկցիոնալ բանկային ծառայությունների համակարգը:
«Հուսով ենք, որ այն թույլ կտա բանկին էլ ավելի ամրապնդել իր առաջատար դիրքը շուկայում: Այսուհետ Ամերիաբանկի հաճախորդները կարող են ոչ միայն օգտվել շուկայում առկա ծառայությունների ամենամեծ փաթեթից, այլև վայելել արագ և հարմար սպասարկման բոլոր առավելությունները»,- նշեց Կիերան Կիլկուլենը:
Ամերիաբանկի տնօրինության անդամ, մանրածախ գործառնությունների գծով տնօրեն Արման Բարսեղյանի խոսքերով՝ հեռակա համակարգերն ու հաճախորդների սպասարկման հեռահար ծառայությունները Ամերիաբանկի ռազմավարական ուղղություններին մեկն են հանդիսացել: Արդյունքում, ըստ նրա, միջազգային պրակտիկայում ընդունված բոլոր հիմնական համակարգերը Ամերիաբանկը ներդրել է:
«Ինտերնետ ծառայություններին զուգահեռ արդեն ունենք ներդրված մոբայլ բանկային ծառայությունները, կանխիկի մուտքագրման հնարավորությամբ բանկոմատները, ինչպես նաև՝ «TV Banking»-ը: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում մեզ հաջողվել է ներդնել բոլոր հիմնական հեռահար ծառայությունները»,- ասաց նա:
Այսպիով, BankWorld համակարգը Ամերիաբանկին հնարավորություն կընձեռի առաջարկել նորարար բանկային ծառայություններ, որոնք 24/7 ռեժիմով հասանելի կլինեն ինքնասպասարկման սարքավորումների՝ բանկոմատների, վճարային տերմինալների, ինչպես նաև ժամանակակից ինտերնետ և մոբայլ համակարգերի միջոցով: Բացի այդ, հաճախորդը ցանկացած ժամանակ կարող է իր քարտի գաղտնաբառը փոխել, առանց քարտի կարող է գումար ստանալ իր հաշվից, քաղվածքներ տպել, փոխանցումներ անել:

Economy 18:26 05/10/2015
Ameriabank in cooperation with Ireland-based CR2 is introducing a new BankWorld omnichannel banking platform which marks CR2’s first project in Armenia.
CR2 is a leading software company specialised in innovative self-service and remote banking solutions. The company has more than 100 customers in over 60 countries worldwide, including Standard Bank, Standard Chartered Bank and other leading financial institutions.
BankWorld will enable Ameriabank to offer cutting-edge banking solutions available 24/7 via the self-service channels including the ATM and Kiosk network as well as the Internet and Mobile Banking channels.
This will be a new world in the Armenian financial market as all remote banking channels will be unified in a single platform providing clients with maximum convenience and standardising access to all services via any remote banking channel.
The system has a number of new-to-Armenian banking self-service banking features. The system particularly enables to:
• automatically match the self-service banking device/remote channels and the product offered to the right client segment, ensuring an individual and relevant service;
• transform ATMs into personalised service points whereby clients can easily manage all of their bank accounts, submit various orders and application forms to the bank as well as execute a number of transactions which were previously restricted to the Internet Banking, in addition to being targeted with personalised offers relevant to the customer’s profile;
• improve the capabilities of the Internet and Mobile Banking channels both for individuals and legal entities, ensuring a wider range of transactions to be deployed at convenience and a modern segment-specific interface;
• perform person-to-person (P2P) payments via the Internet and Mobile Banking channels as well as other self-service touch points using the recipient’s phone number or other authentication data. Customers will be able to withdraw the received amount from Ameriabank’s ATMs without having to use any payment cards.
The adoption of the BankWorld omnichannel banking platform will be implemented progressively over the next year.
Kieran Kilcullen, Member of the Executive Board, Chief Commercial Officer, CR2: “I am delighted to welcome Ameriabank as our first customer in Armenia. Today’s signing, which sees CR2 delivering our unique Self-Service platform offering to Ameriabank including ATM – Internet Banking – Mobile banking and Kiosk solutions, will allow the bank to create a seamless user experience across all of their self-service channels and we have no doubt that it will help the bank comfort its leading position in the market. Ameriabank’s customers will experience fast, convenient banking in addition to getting access to the widest range of services in the market. We look forward to watching the innovative ways of banking being deployed by Ameriabank in the coming months using BankWorld and be part of introducing innovative services in Armenia banking.”
“Welcome to Armenia, CR2! Ameriabank highly values the new business relations with CR2. This initiative is aimed at fulfillment of one of Ameriabank’s strategic goals – offering our clients fully-fledged package of modern self-service and remote banking solutions by using cutting edge technologies. This new software will open new horizons for remote banking and self-service software users and contribute to the development of remote banking culture in Armenia”, - said Artak Hanesyan, Chairman of the Management Board, Ameriabank CJSC.
On behalf of CR2 the agreement was signed by Kieran Kilcullen, Member of the Executive Board, Chief Commercial Officer, and on behalf of Ameriabank’s – by Artak Hanesyan, Chairman of the Management Board-General Director.