Տնտեսություն 17:31 13/10/2015
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հրավերով պաշտոնական այցով հոկտեմբերի 14-15-ը Հայաստան կժամանի Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի առաջին տեղակալ Էսհաղ Ջահանգիրին։ Այցի շրջանակում նախատեսված են Իրանի նախագահի առաջին տեղակալի հանդիպումները ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ։
Կառավարության տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, հոկտեմբերի 14-ին ՀՀ կառավարությունում ՀՀ վարչապետի և ԻԻՀ նախագահի առաջին տեղակալի առանձնազրույցին կհետևի ընդլայնված կազմով հանդիպումը, որից հետո Հովիկ Աբրահամյանը և Էսհաղ Ջահանգիրին հանդես կգան ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հայտարարությամբ: Հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ վարչապետի և ԻԻՀ առաջին փոխնախագահի մասնակցությամբ Երևանում տեղի կունենա հայ-իրանական գործարար համաժողով:
Նախատեսված է նաև ԻԻՀ նախագահի առաջին տեղակալի այցը Մատենադարան, որտեղ նա կմասնակցի Անտուան և Անդրե Սևրուգյանների ցուցահանդեսի բացման արարողությանը: Էսհաղ Ջահանգիրին կայցելի նաև Երևանի «Կապույտ» մզկիթ, կմասնակցի «Կապույտ» մզկիթի հիմնադրման 250-ամյակին նվիրված ընդունելությանը:

Регион 18:18 13/10/2015
Премьер Армении и первый вице-президент Ирана примут участие в армяно-иранском бизнес-форуме в Ереване
По приглашению премьер-министра Армении Овика Абраамяна 14-15 октября в республику с официальным визитом прибудет первый вице-президент Ирана Эсхак Джахангири. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
В рамках визита запланированы встречи первого вице-президента ИРИ с президентом Армении Сержем Саргсяном, Верховным Патриархом и Католикосом всех армян Гарегином Вторым, председателем Национального Собрания РА Галустом Саакяном, премьер-министром РА Овиком Абраамяном.
Отмечается также, что 14 октября в правительстве Армении за беседой Овика Абраамяна и Эсхака Джахангири в формате «тет-а-тет» последует встреча в расширенном составе. Затем премьер Армении и первый вице-президент Ирана выступят с заявлением для прессы. А 15 октября с участием премьера РА и первого вице-президента ИРИ в Ереване состоится армяно-иранский бизнес-форум.
Первый вице-президент ИРИ посетит Институт древних рукописей Матенадаран, примет также участие в приеме по случаю 250-летия основания Голубой мечети в Ереване.