Նախագահը ներկա է գտնվել Հայաստանում առաջին ֆաբլաբերի բացմանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր «Այբ» կրթական ավանում մասնակցել է Հայաստանում առաջին արհեստանոց-լաբորատորիաների՝ ֆաբլաբերի բացման և «Այբ» միջին դպրոցի նոր մասնաշենքի հիմնարկեքի արարողություններին:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների վարչության հաղորդմամբ, հատուկ սարքավորումներով և անհրաժեշտ նյութերով հագեցած առաջին ֆաբլաբերը, պատասխանատուների ներկայացմամբ, հնարավորություն կտան խթանելու ինչպես «Այբ» դպրոցի և Դիլիջանի կենտրոնական դպրոցի շրջանակներում արտադրական ձևանմուշների ստեղծման գիտահետազոտական աշխատանքները ռոբոտաշինության, ֆիզիկայի, տեխնոլոգիայի, մեքենաշինության և այլ ոլորտներում, այնպես էլ հետազոտությունների նոր հարթակ կստեղծեն հայ երիտասարդ գիտնականների համար:
Հանրապետության Նախագահը ծանոթացել է կրթությունը կիրառական դարձնող և ամբողջ աշխարհում լայն տարածում ստացած նորարարական լաբորատորիաների ներդրման հայաստանյան ծրագրին, որը կյանքի է կոչվել Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի հետ դեռևս 2013 թվականին «Այբ» կրթական հիմնադրամի համագործակցության շնորհիվ և ՀՀ Կենտրոնական բանկի ու ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության աջակցությամբ:
«Այբ» կրթական հանգույցի բաղադրիչներից մեկը հանդիսացող «Այբ» միջին դպրոցի նոր մասնաշենքի հիմնարկեքի կապակցությամբ Նախագահին տեղեկացրել են, որ շենքը կբավարարի 5-9-րդ դասարանցի 180 աշակերտների ուսումնառության պահանջները: Այն քառահարկ է՝ 4200 քմ ընդհանուր մակերեսով, ունի բազմաթիվ լաբորատորիաներ ու արհեստանոցներ, արվեստի ու արհեստի ստուդիաներ, մարզասրահ, դահլիճ-ամֆիթատրոն, հանգստի և խաղի գոտիներ: Մասնաշենքի բացումը նախատեսվում է 2016 թվականի սեպտեմբերին:

Образование 14:22 10/10/2015
Президент Армении Серж Саргсян сегодня, 10 октября, в образовательном городке «Айб» принял участие в церемониях открытия первых в республике лабораторий-мастерских – фаблабов – и закладки фундамента нового корпуса средней школы «Айб». Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Первые фаблабы, оснащенные специальным оборудованием и необходимыми материалами, по словам ответственных лиц, позволят стимулировать как научно-исследовательские работы в сферах роботостроения, физики, машиностроения и других областях, так и создадут новую платформу исследований для молодых армянских ученых.
Президент Саргсян ознакомился с программой внедрения в Армении инновационных лабораторий, получивших широкое распространение в мире, которая была реализована в сотрудничестве образовательного фонда «Айб» с Массачусетским технологическим институтом еще в 2013 году.
В связи с церемонией закладки фундамента нового корпуса средней школы «Айб», являющейся частью образовательного узла «Айб», президенту было доложено, что здание удовлетворит требованиям для обучения 180 учеников 5-9 классов. Здание с площадью около 4200 кв.м состоит из 4-х этажей, имеет многочисленные лаборатории и мастерские, студии, спортзал, зал-амфитеатр, зоны отдыха и игровые зоны. Открытие корпуса запланировано на сентябрь 2016 года.