12:20 20/07/2012 » Մեկնաբանություններ
Նալբանդյան. Արցախի ժողովուրդը հերթական անգամ ապացուցեց ժողովրդավարական ճանապարհով իր ճակատագիրը տնօրինելու վճռականությունը
ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի պատասխանել է «Արմենպրես» լրատվական գործակալության հարցին:
- Ի՞նչ կասեք երեկ Արցախում կայացած հերթական նախագահական ընտրությունների կապակցությամբ:
- Հուլիսի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղում կայացած ազատ, արդար և մրցակցային նախագահական ընտրությունները վկայում են Արցախի իշխանությունների և ժողովրդի հավատարմությունը ժողովրդավարությանն ու օրենքի գերակայությանը:
Ողջունելի է ընտրություններին մի քանի տասնյակ միջազգային դիտորդների ներկայությունը, որոնց գնահատմամբ ընտրություններն անցել են կազմակերպված, թափանցիկ, միջազգային չափանիշներին համապատասխան:
Չեմ կարծում, որ ժողովրդավար որևէ երկրի կողմից կարող է վիճարկվել ժողովրդավարական ընտրությունների միջոցով իշխանությունների ձևավորման անհրաժեշտությունը և կարևորությունը:
Միջազգային հանրությունը, բնականաբար, պետք է շահագրգռված լինի հարաբերվելու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կողմից ընտրված իշխանությունների հետ, առավելևս, որ դա նախատեսված է ԵԱՀԿ Մինսկի համաժողովի անցկացման մանդատով:
Այս ընտրություններով Արցախի ժողովուրդը հերթական անգամ ապացուցեց ժողովրդավարական ճանապարհով իր ճակատագիրը տնօրինելու վճռականությունը:

Глава МИД Армении: Народ НКР в очередной раз доказал решимость управлять своей судьбой демократическим путем
12:58 20/07/2012 » Политика
В интервью информагентству «Арменпресс» министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян прокомментировал состоявшиеся в НКР президентские выборы.
«Состоявшиеся в условиях конкурентной борьбы, свободные и справедливые президентские выборы в Нагорном Карабахе  свидетельствуют о приверженности властей и народа НКР в плане обеспечения демократии и приоритета закона.
Приветствуется и присутствие на выборах нескольких десятков наблюдателей, по оценкам которых выборы прошли организованно, прозрачно, в соответствии с международными стандартами.
Не думаю, что какая-либо демократическая страна может оспаривать необходимость и важность формирования властей путем проведения демократических выборов.
Международное сообщество, естественно, должно быть заинтересовано в установлении отношений с избранными народом Нагорного Карабаха властями, тем более, что это предусмотрено мандатом проведения Минского саммита ОБСЕ.
Этими выборами народ НКР в очередной раз доказал решимость управлять своей судьбой демократическим путем», -отметил Эдвард Налбандян.