Իրավունք 11:15 19/08/2014
Ադրբեջանական գերության մեջ մահացած Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանի մահվան փաստով ՀՀ քննչական կոմիտեում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձեռք բերված տվյալները հիմք են տալիս առաջ քաշել Կարեն Պետրոսյանին հայկական տարածքից առևանգելու վարկածը: Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Սոնա Տռուզյանը:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 7-ին Հայաստանի Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանը մեկնել էր գյուղի հարևան անտառ՝ փայտ բերելու: Ըստ տեղեկությունների, Պետրոսյանը մոլորվել էր և հայտնվել Ադրբեջանի տարածքում: Հաջորդ օրը ադրբեջանական լրատվամիջոցները գրել էին, իբր Կ. Պետրոսյանը հանկարծամահ է եղել: Կարեն Պետրոսյանի մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն։ Այժմ Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպությունն աշխատում է Կարենի դին Հայաստան տեղափոխելու ուղղությամբ:
«Կարենն այդ օրն ավանակով գնացել էր հանդամաս` վառելափայտի: Հանդամասը սահմանակից է Ադրբեջանին: Չինարիից դեպի ադրբեջանական գյուղ տանող ճանապարհն ականապատված է, և ականապատված ճանապարհն անվտանգ շրջանցելու ուղղին հայտնի է միայն ադրբեջանցի դիվերսանտներին: Ավանակը հայտնաբերվել է հայկական կողմում: Դրանից հետո Կարեն Պետրոսյանի հետքերը կորել են: Աշխատանքային վարկածի համաձայն, երիտասարդին նկատել են միայնակ, առևանգել ու տարել են ադրբեջանական տարածք: Քննության ընթացքում ձեռք բերած տվյալները խոսում են հենց այս վարկածի օգտին»,-մանրամասներ ներկայացրեց Ս. Տռուզյանը:
Նա նշեց, որ գյուղացիների հարցաքննությունները փաստում են, որ հայկական և ադրբեջանական հարևան այդ գյուղերի բնակիչների միջև վերջին տարիներին միմյանց այցելելու, թեյելու նախադեպեր չեն գրանցվել: Նշենք, որ ադրբեջանական կողմը ներկայացնում է, թե իբր Կարենը նույնիսկ թեյ է խնդրել ադրբեջանական գյուղի բնակչից, որտեղ հայտնվել է մոլորվելուց հետո: Ադրբեջանցիները փորձում են ներկայացնել, որ երկու գյուղերն իրար հետ բարեկամական հարաբերությունների մեջ են:
Ս. Տռուզյանը նաև տեղեկացրեց, որ քրեական գործի շրջանակներում քննության առարկա են դարձել  Կարեն Պետրոսյանի գերության մասին պատմող տեսագրությունները, որոնք նկարահանել է ադրբեջանական կողմը ու տեղադրել համացանցում: Նշանակվել են փորձաքննություններ:
Ինչ վերաբերում է մահվան հանգամանքներին, Ս. Տռուզյանն ասաց, որ կպարզվի միայն դիակը ստանալուց և փորձաքննություն կատարելուց հետո: Սակայն, ըստ տեսագրություն, երևում է, որ նրա նկատմամբ որոշակի բռնություններ են գործադրվել:
ԱՄՆ Պետդեպը` Կարեն Պետրոսյանի սպանության մասին Քննչական կոմիտե. Կարեն Պետրոսյանի մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
ԿԽՄԿ. Կարեն Պետրոսյանի դին Հայաստան վերադարձնելու ուղղությամբ առաջընթաց չկա
Կ.Պետրոսյանի սպանության ողջ պատասխանատվությունը կրում է անձամբ Ալիևը. Զոհրաբյանի նամակը
Ադրբեջանի կիսագաղութային կախվածության, «British Petrolium»-ի կապիտալի ու Ադրբեջանի` պատերազմի չգնալու մասին

Регион 13:30 19/08/2014
Следственный комитет Армении выдвинул версию о похищении мирного жителя Карена Петросяна с армянской территории
Полученные в рамках возбужденного в Следственном комитете Армении уголовного дела по факту смерти в Азербайджане 31-летнего жителя Тавушской области РА Карена Петросяна данные дают основание для выдвижения версии о его похищении с армянской территории. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила пресс-секретарь Следственного комитета РА Сона Трузян.
«В этот день Карен Петросян, взяв осла, пошел за дровами. Место, куда он направлялся, граничит с Азербайджаном. Дорога от села Чинари до азербайджанского села заминирована, и безопасный путь обойти эту  территорию знают лишь азербайджанские диверсанты. Осел был обнаружен на армянской территории. После этого следы Карена Петросяна исчезли. Согласно рабочей версии, его заметили одного, похитили и отвели на азербайджанскую территорию. Полученные в ходе следствия данные свидетельствуют именно в пользу этой версии», – добавила Сона Трузян, подчеркнув, что, по словам сельчан, в последние несколько лет не было таких прецедентов, чтобы сельчане Армении и Азербайджана посещали друг друга и пили чай.
Сона Трузян подчеркнула, что в рамках уголовного дела предметом следствия стали записи, рассказывающие о пленении Карена Петросяна, которые азербайджанская сторона сняла и разместила в Сети. Назначены экспертизы.
Что касается обстоятельств смерти Карена Петросяна, то Сона Трузян отметила, что это станет ясно лишь после передачи тела и проведения экспертизы. Однако на видеозаписи видно, что в его отношении применялось насилие.
От генсека СЕ, глав Европарламента и ПАСЕ требуют наказать Азербайджан за убийство мирного жителя из Армении К. Петросяна
Армения обратится в Евросуд в связи с фактом убийства в Азербайджане мирного жителя из Тавушской области Карена Петросяна
Т. Балаян: Доказательства убийства в Азербайджане мирного жителя из Армении Карена Петросяна представлены международным организациям