Հասարակություն 19:13 18/04/2014
«Պարզվում է, որ այն կինը, ով Սիրիայում 250 մոջահեդիների հետ սեռական հարաբերություն է ունեցել, ջիհադ (սրբազան ծառայություն Ալլահին) է կատարել և այդ իսկ պատճառով դրախտ է ընկնելու»: Այսպիսի ֆատվա, ըստ ադրբեջանական «Vesti.az» լրատվական գործակալության, տարածել են Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադի զորքի դեմ կռվող ապստամբ խմբերի էմիրները:
Իր հերթին Ադրբեջանի խարիջները մի քանի շաբաթ առաջ «Ջիհադ ալ-նիկահ» (սեքս-ջիհադ) ֆատվա են հայտարարել և տարածել, հատկապես երկրի մեծությամբ երրորդ քաղաք Սումգայիթում: Այստեղ ծայրահեղականները կրոնական քողի տակ հավաքագրում են ադրբեջանցի կանանց: Ինչպես գործակալությանը հաղորդել են Սումգայիթի ոստիկանական բաժանմունքից, նրանց նպատակը մեկն է`մոջահեդ տղամարդկանց կարիքների բավարարումը:
«Այժմ բոլոր ուժերը ուղղված են այն անձանց գտնելու վրա, ովքեր պատրաստվում են մոջահեդ դառնալ: Վերջին ֆատվայի հետ կապված կասկածյալների թվում են հայտնվել նաև խարիջների իգական սեռի ներկայացուցիչներ, ովքեր մտադրված են մեկնել սեքս-ջիհադի»,- ասվում է հոդվածում:
Ինչպես հայտնել էլ են  Սումգայիթի ոստիկանության բաժանմունքում, խարիջների շարքին պատկանող կանայք կրթված չեն և մեծամասնությունը նույնիսկ 10-րդ դասարանը չի ավարտել:
«Այդպիսիններին հեշտ է խաբել և համոզել, որ եթե նրանք գնան ջիհադի, դա կլինի ճշմարտության ճանապարհը: Բացի այդ, մենք նրանցից մի քանիսի հետ խոսել ենք, և նրանք իրոք հավատում են, որ ծառայություն կմատուցեն Ալլահին, եթե հետևեն ֆատվային»,- ասել են Սումգայիթի ոստիկանությունում:
Հոդվածում ասվում է, որ ոստիկանության աշխատակցիները արդեն հետևում են 210 խարիջների:
«Կարելի է ասել, որ աղանդավորները սկսել են ցրվել իրենց առաջնորդ Էլչին Ակբերովի ձերբակալությունից հետո, ով ներգրավված է եղել 2013թ.-ի դեկտեմբերի 11-ին Սումգայիթում խարիջների և սալաֆիների միջև տեղի ունեցած զինված բախման մեջ: Միևնույն ժամանակ ոստիկանությունը տեղեկություն է ստացել, որ Սումգայիթի երկրորդ ենթաշրջանի բնակչուհին մեկնել է Սիրիա ջիհադ կատարելու և իր հետ նաև վերցրել է իր երեխաներին: Ըստ որոշ աղբյուրների` կինը լքել է ամուսնուն»,- ասել են ոստիկանությունում: Կնոջ Սիրիա մեկնելու մասին ոստիկանությանը տեղեկացրել է ամուսինը:
Գործակալությունը հիշեցնում է, որ վերջերս ԶԼՄ-ները տեղեկատվություն են տարածել այն մասին, որ Սաուդյան Արաբիայի 15-ամյա քաղաքացի Աիշա Ալ –Բակրին Սիրիայում երեք ամսվա սեքս-ջիհադից հետո վերադարձել է Էր Ռիադ: Նրան ջիհադին մասնակցելու մղել էր «կրոնական» քարոզիչ Մուհամեդ Ալ- Արիֆին:
Աիշան Էր-Ռիադ վերադառնալիս օդանավակայանում կարճ հարցազրույց է տվել, որտեղ ասել է, որ նա Սիրիա մեկնել է այն բանից հետո, երբ Արիֆիից, ում նա իր կուռքն էր համարում, լսել է ֆատվան: Արիֆին բացատրել է, որ «Աստծուն ավելի մոտ լինելու համար անհրաժեշտ է մասնակցել «Ջիհադ ալ-նիկահ»-ին Սիրիայում կռվող ջիհադիստների հետ միասին» (Այսպես էր իրեն սովորեցրել ֆատվայի կանչող քարոզիչը):
Աիշան հաստատել է, որ նա սեռական հարաբերություն է ունեցել 1000 մոջահեդի հետ: Հիմնականում նրանք Ալժիրից էին, Պակիստանից, Սոմալիայից, Իրաքից և Եթովպիայից: Աիշան տեղեկացրել է, որ նա այժմ երեխայի է սպասում, բայց չգիտի, թե ով է հայրը: Նա ենթադրում է, որ իր երեխայի հայրը կարող է լինել «Ջաբաթ ան- Նուրսայի» առաջնորդը, քանի որ նրա հետ գնացել է Իսրայել: Իսրայելում առաջնորդը հանդիպել էր Իսրայելի հետախույզներին, իրենցից հետագա անելիքների մասին տեղեկություն, զենք և Սիրիայի կանոնավոր բանակի շարժման ուղությունների արբանյակային նկարներ ստացել:
Նշենք, որ ադրբեջանցի ահաբեկիչները, հիմնականում վահաբիտները պատերազմում են Սիրիայի. Աֆղանստանի և Պակիստանի մի շարք ահաբեկչական խմբավորումներում: Ըստ ադրբեջանական «Vesti.az» լրատվական գործակալության`ադրբեջանցի ահաբեկիչների ընդհանուր թիվը այս երկրներում կազմում է 300 մարդ: Ընդ որում, ըստ ադրբեջանական «FaktXeber» լրատավական կայքի` միայն Սիրիայում վերիջին երեք տարիների ընթացքում մահացել է 200 ադրբեջանցի ահաբեկիչ:
[4:40:32 PM] Shoghik Vardanyan: Չնայած պատերազմի ժամանակ ադրբեջանական բանակի կազմում կռվում էին հազարավոր օտարերկրյա վարձկաններ և ահաբեկիչներ, Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության դեմ ուղղված ադրբեջանական ագրեսիան ձախողվեց, և Բաքուն ստիպված եղավ զինադադարի պայմանագիր ստորագրել թե ԼՂՀ-ի, և թե Հայաստանի հետ: Սակայն միջազգային ահաբեկիչները իրենց անհրաժեշտ կապերը հաստատեցին Ադրբեջանում, որոնք օգտագործում էին նաև հետագայում: Ադրբեջանցիների հավաքագրում էր իրականացվում, ովքեր հետո ուղարկվում էին Աֆղանստան և Հյուսիսային Կովկաս մասնակցելու միջազգային կոալիցիայի և ռուսական կառույցների դեմ ուղղված զինված գործողություններին: Վերջին տարիներին Ադրբեջանի քաղաքացիները ակտիվ մասնակցություն են ցուցաբերում Ռուսաստոնում, Աֆղանստանում և Սիրայում ծայրահեղական և ահաբեկչական գորխողություններին:

Общество 15:21 18/04/2014
«Оказывается, женщина, вступившая в близость с 250 моджахедами в Сирии, считается совершившей джихад (усердие на пути Аллаха) и поэтому она попадет в рай!» – такую фетву, как пишет азербайджанское информагентство «Вести.аз», распространили эмиры повстанческих группировок в Сирии, воюющих против войск президента Башара Асада.
В свою очередь фетву о «джихад аль никах» две недели назад подхватили и распространили между собой представители религиозной секты хариджитов в Азербайджане – в частности, в третьем по величине городе республике Сумгаите. Здесь радикалы под религиозным прикрытием вербуют азербайджанских женщин. Как заявили агентству в Управлении полиции города Сумгаита, цель здесь одна – удовлетворение потребностей мужчин- моджахедов.
«Сейчас все силы оперативников брошены на выявление лиц, которые намерены податься в моджахеды. В связи с последней фетвой в список подозрительных лиц попадут также представительницы секты хариджитов, настроенные на совершение секс-джихада», – сказано в статье.
Как утверждают в сумгаитской полиции, женщины, состоящие в секте хариджитов, не образованы, в большинстве своем не закончившие и 10 классов. «Таких легко обмануть и убедить в том, что они выберут верный путь, если отправятся совершать джихад. Более того, мы беседовали с некоторыми из них. Так, они действительно верят, что приложат усердие на пути Аллаха, если последуют фетве», – сказали в Сумгаитском ГУП.
В статье сказано, что на сегодняшний день оперативниками поставлены на учет 210 членов секты хариджитов.
«Можно сказать, что сектанты начали разбегаться после ареста их лидера Эльчина Акберова, причастного к вооруженному конфликту между хавариджитами и салафитами, произошедшему 11 декабря прошлого года в Сумгаите. Между тем, у оперативников появилась информация о том, что жительница второго микрорайона Сумгаита уехала в Сирию совершать джихад, взяв с собой детей. По некоторым данным, женщина бросила мужа», – сказали в полиции. О том, что женщина уехала в Сирию полицейским сообщил ее муж.
Агентство напоминает, что недавно СМИ распространили сообщение о том, что 15-летняя саудийка Аиша аль Бакри, в возрасте 15 лет, вернулась в Эр-Рияд после трехмесячного «джихада аль никах» (секс-джихад) в Сирии, на который подтолкнул ее «религиозный» проповедник, так называемый Мухамед аль Арифи.
Аиша, находясь в аэропорту в Бейруте при вылете в Эр-Рияд, дала короткое интервью, где рассказала, что она отправилась в Сирию после того как она услышала фетву от Арифи, который является ее кумиром. Она объяснила что, чтобы «стать ближе к Богу для этого надо принять участие в "джихаде аль никах" непосредственно с "джихадистами", воюющими в Сирии» (так ее учил проповедник, написавший фетву).
Аиша подтвердила, что у нее были половые контакты с более чем 1000 «моджахедов». В основном, она принимала у себя алжирцев, пакистанцев, сомалийцев, иракцев и эфиопов. Аиша сообщила о том, что сейчас она беременна, но не знает, кто является отцом ее будущего ребенка. Конечно, у нее есть подозрение, что отцом ее ребенка может быть главарь «Джабхат ан-нусра», так как он брал ее с собой, когда ездил в Израиль, где встречался с израильскими офицерами из разведки для получения от них военных планов, оружия и снимков со шпионских спутников о передвижениях воинских частей регулярной армии Сирии.
Отметим, что азербайджанские террористы, в основном ваххабиты, воюют в рядах различных террористических группировок в Сирии, Афганистане и Пакистане. Согласно данным азербайджанского информагентства «Вести.аз», общая численность азербайджанских террористов в данных странах составляет 300 человек. При этом, по данным азербайджанского портала «ФактХебер», только в Сирии за последние три года погибло около 200 азербайджанских террористов.
Напомним также, что связи между международными террористическими группировками и Азербайджаном берут начало в начале 1990-х. Тогда азербайджанская армия, потерпев неудачу в агрессии против Нагорно-Карабахской Республики (НКР), отступала, неся потери. Пытаясь спасти положение, азербайджанское руководство во главе с Гейдаром Алиевым привлекло к войне против армян Нагорного Карабаха международных террористов и членов радикальных группировок из Афганистана (группировки Гульбеддина Хекматиара), Турции («Серые волки» и др.), Чечни (группировки Басаева, Радуева и др.) и некоторых других регионов.
Несмотря на участие в войне в составе азербайджанской армии тысяч иностранных наемников и террористов, азербайджанская агрессия против Нагорно-Карабахской Республики потерпела неудачу, и бакинские власти были вынуждены подписать перемирие с представителями НКР и Армении. Однако международные террористы обрели необходимые им связи в Азербайджане и пользовались ими в дальнейшем. Велась вербовка среди азербайджанцев, которые затем направлялись в Афганистан и на Северный Кавказ, где участвовали в боях против сил международной коалиции и российских структур. В последние годы граждане Азербайджана активно участвуют в террористической и экстремистской деятельности в России, Афганистане и Сирии.