Հասարակություն 15:49 23/09/2015
Արևելյան եկեղեցիների ժողովի կառավարիչ, կարդինալ Լեոնարդո Սանտրին որպես Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի ներկայացուցիչ կմասնակցի սեպտեմբերի 27–ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում կայանալիք Մյուռոնօրհնեքի արարողությանը, որը տեղի է ունենում յոթ տարին մեկ անգամ, եպիսկոպոսական դասի ու աշխարհի տարբեր ծայրերից ժամանած պատվիրակությունների մասնակցությամբ:
«Ռադիո Վատիկան»-ի հաղորդմամբ, կարդինալը սեպտեմբերի 23–ին հնգօրյա այցով կժամանի Հայաստան։ Սեպտեմբերի 24–ին Գյումրիի «Սրբոց Նահատակաց» եկեղեցում կարդինալը Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Գրիգոր Պետրոս  կաթողիկոսի հետ մասին կնախագահի եկեղեցու օծման արարողությունը:
Սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան էջմիածնի Մայր տաճարում տեղի է ունենալու Սուրբ Պատարագ, ապա կեսօրից հետո՝ ժամը 5-ին մյուռոնօրհնեքի սրբազան արարողությունը:
Մյուռոնի պատրաստման կանոնի, օգտագործվող նյութերի մասին բազմաթիվ աղբյուրներ կան: Ամենավաղ տեղեկությունը Մաշտոցյան մատենադարանում պահվող 1461թ.-ին ընդօրինակված ձեռագրում է, այստեղ մյուռոնի պատրատման 40 տեսակ բույս ու ծաղիկ է նշվում:
Ավելի վաղ` սեպտեմբերի 21–ին, Կարդինալ Լեոնարդո Սանդրին ՀՀ անկախության 24–րդ տարեդարձին նվիրված Սուրբ Պատարագ է մատուցել Հռոմի Սուրբ Վլասի անվան եկեղեցում։

В мире 16:28 23/09/2015
Представитель Папы Римского – кардинал Леонардо Сандри – приедет в Армению на чин освящения Святого Мира
Префект Конгрегации по делам восточных церквей – кардинал Леонардо Сандри – в качестве представителя Папы Римского Франциска 23 сентября приедет в Армению с целью присутствовать на уникальном церковном событии: 27 сентября в Первопрестольном Святом Эчмиадзине будет совершен чин освящения Святого Мира.
Отметим, чин освящения Святого Мира совершается раз в 7 лет при участии представителей епископского сословия и делегаций с разных концов мира.
Как передает «Радио Ватикана», в рамках пятидневного визита кардинал Л. Сандри 24 сентября вместе c Католикосом-Патриархом Киликийским Григором Петросом XX возглавит церемонию освящения в церкви «Србоц Наатакац» в Гюмри.
Отметим, кардинал Л. Сандри 21 сентября провел службу в римской церкви Св. Власа по случаю 24-летия независимости Республики Армения.