Քաղաքական 15:15 25/11/2015
Հարցվածների 83,3 տոկոսը տեղյակ է, որ երկրում սահմանադրական փոփոխություններ են կատարվելու. Հետազոտություն
Սահմանադրական բարեփոխումների ընթացքին լիովին վստահում է  հարցվածների 5,6 տոկոսը, ավելի շուտ վստահում է 20,7 տոկոսը, ավելի շուտ չի վստահում 26,7 տոկոսը և բոլորովին չի վստահում 47 տոկոսը: Այս տվյալներն է ստացել հասարակական հետազոտությունների առաջատար խումբ  (APR Group) Հասարակական կազմակերպությունը՝ հանրապետության բոլոր մարզերում 1300 բնակչի կողմից կատարած հետազոտության արդյունքում:
Ինչպես տեղեկացրեց ՀԿ նախագահ Ռուբեն Սարգսյանը, հարցումը կատարվել է նոյեմբերի 11-ից 20-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Հարցում կատարողները բնակիչներից նաև հետաքրքրվել են, թե արդյոք անհրաժեշտություն կա փոխելու գործող Սահմանադրությունը և ստացել հետևյալ արդյունքը. 37,4 տոկոսը պատասխանել է այո, իսկ 39.5 տոկոսը սահմանադրական բարեփոխումների համար անհրաժեշտություն չի տեսնում:
Նույն հետազոտության համաձայն, 1300 հարցվածների 83,3 տոկոսը տեղյակ է, որ երկրում սահմանադրական փոփոխություններ են կատարվելու, իսկ տեղյակ չեն գործընթացից 16.7 տոկոսը:
Սահամանդրական փոփոխությունների վերաբերյալ դրական կարծիք է լսել հարցվածների 23,7 տոկոսը, իսկ բացասական` 39.9 տոկոսը:
Բացի Սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ հարցերից, հետազոտողները բնակչությանը նաև այլ հարցեր են տվել. Օրինակ` որոնք են Հայաստանի առջև ծառացած 3 հիմնական կարևոր խնդիրները: Ըստ հարցման արդյունքների պատասխանները բաժանվել են երեք հիմնական մասերի.1300 հարցվածների  71.9 տոկոսը նշել է տնտեսության զարգացման ցածր մակարդակը, արտագաղթը 44.9 տոկոս, հաճախակի թանկացումներ 34.9 տոկոս: 29,2 տոկոսը նշել է նաև, որ օրենքները ոչ բոլորի համար են կիրառվում:

Общество 17:07 25/11/2015 Армения
В Армении проведено исследование касательно предстоящего 6 декабря конституционного референдума, в результате которого выяснилось, что 47% опрошенных «вовсе не доверяют» процессу проводимой реформы, 26,7% – «скорее не доверяют», 20,7% – «скорее доверяют», а «полностью доверяют» лишь 5,6% респондентов. Такие данные получила ведущая в сфере исследования общественного мнения некоммерческая организация «APR Group» по итогам исследования во всех областях Армении.
Как сообщил председатель «APR Group» Рубен Саркисян, опрос проводился в период с 11 по 20 ноября.
В ходе опроса граждан спросили также про необходимость внесения изменения в действующую Конституцию РА. В итоге выяснилось, что 37,7% респондентов согласны с необходимостью реформирования Основного закона страны, а 39,5% выступают против этого.
Согласно тому же исследованию, 83,3% респондентов информированы о предстоящем в Армении референдуме по конституционной реформе, а 16,7% опрошенных не знают о Проекте изменений в Конституцию.
Также 23,7% респондентов слышали положительное мнение о конституционной реформе, 39,9% – отрицательное.
Кроме вопросов, связанных с конституционным референдумом, в ходе данного исследования гражданам задавились также вопросы и на другие темы. К примеру, вопрос о том, какие существуют три основные проблемы в Армении.
Согласно результатам исследования, ответы на данный вопрос разделись на три основные группы: 71,9% опрошенных отметили низкий уровень развития экономики, на проблему эмиграции указали 44,9%, а 34,9% респондентов отметили проблему регулярного повышения цен. Также 29,2% указали на то, что в РА «закон распространяется не на всех».