Հասարակություն 19:46 26/11/2015 Հայաստան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նոյեմբերի 26-ին Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության վեհաժողովի խորհրդի նիստին: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Նիստի ընթացքում ի թիվս բազմաթիվ հարցերի լսվել է նաև ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի՝ «2016թ. ՀԱՊԿ-ում ՀՀ նախագահության առաջնահերթությունների մասին» զեկույցը, որն ընդունվել է միաձայն:
Հայկական պատվիրակությունը խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստում առաջարկել է հաջորդ նիստն անցկացնել Հայաստանում՝ 2016թ. առաջին կիսամյակում, որն էլ ընդունվել է ՀԱՊԿ ԽՎ-ի կողմից:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավար Գալուստ Սահակյանն աշխատանքային այցի շրջանակում մասնակցել է նաեւ Անկախ պետությունների համագործակցության միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստին: Օրակարգում ընդգրկված բազմաթիվ հարցերի շարքում քննարկվել է նաև ԵրեւանիՄատենադարանի տնօրեն, անվանի գիտնական, գրականության եւ մշակույթի գործիչ Հրաչյա Թամրազյանին՝ ԱՊՀ ՄԽՎ «Չինգիզ Այթմատովի անվան 2015թ. մրցանակ» շնորհելու հարցը: Պարգեւատրումը տեղի կունենա նոյեմբերի 27-ին՝ ԱՊՀ ՄԽՎ 43-րդ լիագումար նիստի ընթացքում՝ Սանկտ Պետերբուրգում:

Политика 20:57 26/11/2015 В мире
Спикер Национального Собрания Армении Галуст Саакян принял сегодня участие в заседании Совета Парламентской Ассамблеи Организации Договора о коллективной безопасности (ПА ОДКБ), состоявшемся в Санкт-Петербурге. Об этом сообщает пресс-служба парламента РА.
На заседание Совета ПА Организации Договора о коллективной безопасности вице-спикер НС РА Эдуард Шармазанов представил доклад о приоритетах председательства Армении в ОДКБ в 2016 году, который был принят единогласно. Также было принято предложение армянской делегации провести следующее заседание Совета ПА ОДКБ в Армении в первом полугодии 2016-го.
Г. Саакян в рамках рабочего визита принял участие также в заседании Совета МПА СНГ. Было принято решение о награждении директора ереванского Института древних рукописей «Матенадаран» Грачья Тамразяна Премией им. Ч. Айтматова за 2015г. Церемония состоится 27 ноября в рамках 43-го пленарного заседания МПА СНГ.