Կասպրսկի. Հայաստանն ունի ՏՏ ոլորտում հետագա առաջընթացի մեծ հնարավորություններ
Երևանի չորս համալսարաններում անցկացվում են «Կասպերսկի Լաբորատորիա» ընկերության «New Generation» սեմինարները
Եվրոպական կրթական տարածաշրջանային ակադեմիայում (ԵԿՏԱ) կայացած սեմինարով մեկնարկել է համակարգչային անվտանգության միջազգային առաջատար «Կասպերսկի Լաբորատորիա» ընկերության «New Generation» խորագրով սեմինարների շարքը։  Այն նոյեմբերի 30-ին և դեկտեմբերի 1-ին կշարունակվի Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում,  Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանում և Երևանի պետական համալսարանում։
Հայաստանում «Կասպերսկի Լաբորատորիա» ընկերություն ներկայացուցչությունից հայտնում են, որ սեմինարների ընթացքում «Կասպերսկի Լաբորատորիա» ընկերության  Հետազոտությունների և սպառնալիքների վերլուծության գլոբալ կենտրոնի ղեկավարի տեղակալ, Ռուսաստանյան հետազոտական կենտրոնի ղեկավար և Հակավիրուսային վերլուծաբանների ամենամյա համաժողովների (Security Analyst Summit) կազմակերպիչ Սերգեյ Նովիկովը ներկայացնում է հետևյալ թեմաները՝
1. Ներածություն։ Ընկերության մասին։ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման հիմնական միտումները
2. Համակարգչային սպառնալիքներ։ Երեկ, այսօր, վաղը
3. Մասնավոր տվյալների պաշտպանություն (Privacy): Խորհուրդներ և հանձնարարականներ։
ԵԿՏԱ-ում կայացած սեմինարի ընթացքում Սերգեյ Նովիկովը պատասխանել է ուսանողների բազմաթիվ հարցերին։
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի 2015 թվականի մրցանակին արժանացած «Կասպերսկի Լաբորատորիա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Եվգենի Կասպերսկին նշում է. «Հայաստանն ունի ՏՏ ոլորտում հետագա առաջընթացի մեծ հնարավորություններ։ ՏՏ միջազգային շուկայում դիրքերն ամրապնդելու համար երկիրը պետք է մեծացնի որակյալ մասնագետների թիվը՝ կրթական, համալսարանական ծրագրերի զարգացման միջոցով»։
«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի տարածքային ներկայացուցիչ  Արմեն Կարապետյանի խոսքով՝  Երևանի համալսարաններում անցկացվող սեմինարների նպատակը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, մասնավորապես, համակարգչային անվտանգության ոլորտի ապագա մասնագետներին արդիական գիտելիքների փոխանցումն է։ «Համակարգչային անվտանգության միջոցների կիրառումը հաճախ պահանջում է անհատական մոտեցում. յուրաքանչյուր կազմակերպություն ունի համակարգչային անվտանգության իր խնդիրները, որոնց ամբողջական լուծման համար տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի հայ ուսանողները՝ ապագա մասնագետները, ձեռք են բերում համապատասխան գիտելիքներ «Կասպերսկի Լաբորատորիա» ընկերության լավագույն փորձագետներից»,- նշում է Արմեն Կարապետյանը։

IT Industry in Armenia 13:36 30/11/2015
With a seminar held in European Regional Academy (ERA), series of “New Generation” seminars of leading company in international computer security “Kaspersky Lab” have started. It will continue on November 30 and December 1 in National Polytechnic University of Armenia, Russian-Armenian (Slavonic) University and Yerevan State University.
During the seminars Deputy Chief of Global Center of Research and Threats Analysis, chief of Russian research center of “Kaspersky Lab” and Security Analyst Summit organizer Sergey Novikov presents the following topics:
1. Introduction. About the company. The main trends in development of information technologies,
2. Computer threats. Yesterday, today, tomorrow,
3. Protection of personal data (Privacy). Advices and recommendations.
During ERA seminar Sergey Novikov answered to the numerous questions of the students.
Laureate of the prize of the president of the RA for international contribution to IT sphere and chief executive office of “Kaspersky Lab” Yevgeni Kaspersky says, “Armenia has big opportunities for future development of IT sphere. The country has to enlarge the quantity of qualified specialists, through advanced educational and university programs”.
As regional representative of “Kaspersky Lab” Armen Karapetyan says, the aim of the seminarsheld in universities of Yerevan is to transfer current knowledge to the specialists of information technologies, especially to the future specialists of computer security.
“The implementation of computer security often needs an individual approach: every company has its own computer security problems, which are to be solved by Armenian students of information technologies, future specialists, who gain the appropriate knowledge from the best specialists of “Kaspersky Lab”, said Armen Karapetyan.