Կասպրսկի. Հայաստանն ունի ՏՏ ոլորտում հետագա առաջընթացի մեծ հնարավորություններ
Երևանի չորս համալսարաններում անցկացվում են «Կասպերսկի Լաբորատորիա» ընկերության «New Generation» սեմինարները
Եվրոպական կրթական տարածաշրջանային ակադեմիայում (ԵԿՏԱ) կայացած սեմինարով մեկնարկել է համակարգչային անվտանգության միջազգային առաջատար «Կասպերսկի Լաբորատորիա» ընկերության «New Generation» խորագրով սեմինարների շարքը։  Այն նոյեմբերի 30-ին և դեկտեմբերի 1-ին կշարունակվի Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում,  Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանում և Երևանի պետական համալսարանում։
Հայաստանում «Կասպերսկի Լաբորատորիա» ընկերություն ներկայացուցչությունից հայտնում են, որ սեմինարների ընթացքում «Կասպերսկի Լաբորատորիա» ընկերության  Հետազոտությունների և սպառնալիքների վերլուծության գլոբալ կենտրոնի ղեկավարի տեղակալ, Ռուսաստանյան հետազոտական կենտրոնի ղեկավար և Հակավիրուսային վերլուծաբանների ամենամյա համաժողովների (Security Analyst Summit) կազմակերպիչ Սերգեյ Նովիկովը ներկայացնում է հետևյալ թեմաները՝
1. Ներածություն։ Ընկերության մասին։ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման հիմնական միտումները
2. Համակարգչային սպառնալիքներ։ Երեկ, այսօր, վաղը
3. Մասնավոր տվյալների պաշտպանություն (Privacy): Խորհուրդներ և հանձնարարականներ։
ԵԿՏԱ-ում կայացած սեմինարի ընթացքում Սերգեյ Նովիկովը պատասխանել է ուսանողների բազմաթիվ հարցերին։
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի 2015 թվականի մրցանակին արժանացած «Կասպերսկի Լաբորատորիա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Եվգենի Կասպերսկին նշում է. «Հայաստանն ունի ՏՏ ոլորտում հետագա առաջընթացի մեծ հնարավորություններ։ ՏՏ միջազգային շուկայում դիրքերն ամրապնդելու համար երկիրը պետք է մեծացնի որակյալ մասնագետների թիվը՝ կրթական, համալսարանական ծրագրերի զարգացման միջոցով»։
«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի տարածքային ներկայացուցիչ  Արմեն Կարապետյանի խոսքով՝  Երևանի համալսարաններում անցկացվող սեմինարների նպատակը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, մասնավորապես, համակարգչային անվտանգության ոլորտի ապագա մասնագետներին արդիական գիտելիքների փոխանցումն է։ «Համակարգչային անվտանգության միջոցների կիրառումը հաճախ պահանջում է անհատական մոտեցում. յուրաքանչյուր կազմակերպություն ունի համակարգչային անվտանգության իր խնդիրները, որոնց ամբողջական լուծման համար տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի հայ ուսանողները՝ ապագա մասնագետները, ձեռք են բերում համապատասխան գիտելիքներ «Կասպերսկի Լաբորատորիա» ընկերության լավագույն փորձագետներից»,- նշում է Արմեն Կարապետյանը։

Экономика 13:06 30/11/2015 Армения
Семинаром, проведенным в Европейской региональной образовательной академии (ЕРОА), стартовала серия семинаров «New Generation» международного лидера в сфере компьютерной безопасности компании «Лаборатория Касперского». Об этом сообщает представительство компании «Лаборатория Касперского» в Армении.
Серия семинаров 30 ноября и 1 декабря продолжится в Национальном политехническом университете Армении,  Российско-Aрмянском (Славянском) университете и Ереванском государственном университете.
В течение семинаров заместитель руководителя Глобального центра исследований и анализа угроз, руководитель российского исследовательского центра «Лаборатории Касперского» и организатор ежегодного Саммита антивирусных аналитиков (Security Analyst Summit) Сергей Новиков представляет следующие темы:
1. Введение. О компании. Основные тренды развития информационных технологий
2. Компьютерные угрозы. Вчера, сегодня, завтра
3. Защита частных данных (Privacy). Советы и рекомендации.
В течение семинара в ЕРОА Сергей Новиков ответил на многочисленные вопросы студентов.
Удостоенный Премии Президента РА за вклад мирового значения в сферу ИТ за 2015 год генеральный директор компании «Лаборатория Касперского» Евгений Касперский отмечает: «Армения имеет большие возможности дальнейшего продвижения вперед в ИТ-сфере. Для укрепления позиций на международном ИТ-рынке страна должна увеличить число квалифицированных специалистов посредством развития образовательных, университетских программ».
По словам территориального представителя компании «Лаборатория Касперского» Армена Карапетяна, цель проводимых в университетах Еревана семинаров – передача актуальных знаний будущим специалистам в сфере информационных технологий, в частности, в сфере компьютерной безопасности. «Применение средств компьютерной безопасности часто требует индивидуального подхода: каждая организация имеет свои задачи компьютерной безопасности, для целостного решения которых студенты-будущие специалисты сферы информационных технологий получают соответствующие знания от лучших экспертов компании «Лаборатория Касперского»», – отметил Армен Карапетян.