Հասարակություն 14:38 10/02/2016 Հայաստան
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը կառավարության փետրվարի 11-ի նիստում ներկայացնելու է որոշման նախագիծ, որով առաջարկվում է չեղյալ ճանաչել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2015 թվականի օգոստոսի 13-ի «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության «Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիր» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությանը ամրացված և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սեփականությունը հանդիսացող գույքը հետ վերցնելու, օտարելու և «Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիր» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունը լուծարելու մասին» N 935-Ա որոշումը:
Ինչպես նշված է նախագծում, պաշտպանության նախարարը տվյալ որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո 10-օրյա ժամկետում պետք է լուծի «ՆՏԱԱ ԻՆՎԵՍՏՄԵՆՏ ԳՐՈՒՊ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության հետ 2015 թվականի սեպտեմբերի 1-ին կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիրը:
«Որոշման նախագծի ընդունումը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ ՀՀ կառավարության 13.08.2015թ. N 935-Ա որոշման համաձայն «ՆՏԱԱ ԻՆՎԵՍՏՄԵՆՏ ԳՐՈՒՊ» ՍՊԸ-ին օտարված պետական սեփականություն հանդիսացող գույքի դիմաց  վճարումներ սահմանված ժամկետում չեն իրականացվել»,- նշված է հիմնավորման մեջ:

Общество 15:50 10/02/2016 Армения
Министр обороны Армении Сейран Оганян на предстоящем 11 февраля заседании правительства РА представит проект решения, которым предлагается признать недействительным решение Кабмина от 13 августа 2015 года касательно продажи ереванского Спортивно-концертного комплекса имени Карена Демирчяна.
Отметим, 13 августа 2015 года правительство РА решило имущество, закрепленное за ГНКО «Спортивно-концертный комплекс имени Карена Демирчяна» Министерства обороны РА и являющееся собственностью РА, взять обратно и осуществить его отчуждение.  Было установлено, что цена имущества, подлежащего отчуждению в форме прямой продажи, составляет 30 млн. долларов США. Покупателем было названо ООО «НТАА инвестмент груп». Как отмечалось, компания посредством приобретения спортивно-концертного комплекса и застройки прилегающей территории создаст комплексный центр семейной направленности, который будет первым не только в Армении, но и в регионе.
В проекте решения указывается, что министр обороны после вступления в силу решения в 10-дневный срок должен расторгнуть заключенный 1 сентября 2015 года с ООО «НТАА инвестмент груп» договор о купле-продаже недвижимого имущества.
Отмечается также, что данное решение обусловлено тем, что выплаты за имущество, отчужденное в форме прямой продажи ООО «НТАА инвестмент груп», не были сделаны вовремя.