Մշակույթ 17:35 13/02/2016 Հայաստան
Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի այս տարվա առաջին համերգը կայանալու է փետրվարի 16-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը: Նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վահան Մարտիրոսյանը Panorama.am-ին տեղեկացրեց, որ համերգին ելույթ են ունենալու երիտասարդ երաժիշտներ՝ դաշնակահարուհի Նարա Ավետիսյանը, ջութակահարուհի Զարուհի Ամիրաղյանը: Նարան սովորում է ԱՄՆ-ում, Զարուհին՝ Գերմանիայում: Համերգին Զարուհին կատարելու է Մոցարտի Ջութակի N 5 կոնցերտը, Նարան՝ Շոպենի N 1 դաշնամուրային կոնցերտը: Երեկոյին հնչելու է նաև Մոցարտի N15 սիմֆոնին:
Վ.Մարտիրոսյանը տեղեկացրեց, որ մարտի 9-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կայանալու է «4 դաշնամուր... » խորագրով համերգը:
«Դաշնակահարները գալու են Իտալիայից, Շվեյցարիայից, Ֆրանսիայից, չորրորդ դաշնակահարը ես եմ: Անցած տարի մենք ունեցանք նման համերգ, մեծ հաջողություններ գրանցվեցին: Այս անգամ երաժիշտները փոխվել են, ծրագիրն էլ մի քիչ փոփոխված է»,- ասաց նա:
Վ. Մարտիրոսյանի խոսքով, շատ դժվար է նման համերգ կազմակերպելը, քանի որ նախ պետք է այնպիսի օր ընտրել, որ բոլոր երաժիշտներին համար լինի, երկրորդ՝ գտնել այնպիսի  սրահ, որտեղ հնարավոր լինի միաժամանակ չորս դաշնամուրով աշխատել. «Կազմակերպչական հարցերն ավելի բարդ են, քան միասին նվագելը, քանի որ բոլորն էլ կայացած երաժիշտներ են, հեշտ է աշխատելը»:
Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարը տեղեկացրեց, որ նվագախումբն այս տարվա հուլիս-օգոստոսին համերգներ է ունենալու Ֆրանսիայում և Շվեյցարիայում:
«Արդեն հստակ օրեր ունենք: Հիմա աշխատում ենք, որ այդ ընթանում նաև Իտալիայում, Գերմանիայում համերգներ ունենանք»,- ասաց Վ.Մարտիրոսյանը:

Культура 18:29 13/02/2016 Армения
Первый в этом году концерт Государственного камерного оркестра Армении состоится 16 февраля в Доме камерной музыки имени Комитаса: выступят молодые музыканты – пианистка Наира Аветисян, которая учится в США, и скрипачка Заруи Амирагян, которая проходит обучение в Германии. Об этом Panorama.am рассказал художественный руководитель и главный дирижер Государственного камерного оркестра Армении Ваан Мартиросян.
В. Мартиросян также сообщил о концерте, который запланирован в Концертном зале имени Арама Хачатуряна 9 марта – «4 пианино…», в ходе которого выступят музыканты из Италии, Швейцарии, Франции и он сам, то есть представитель Армении.
По его словам, аналогичный концерт состоялся и в прошлом году и имел большой успех. В этом году программа концерта и состав музыкантов новые. В. Мартиросян отметил, что вопросы организации таких концертов куда сложнее, нежели совместная игра на одной сцене.
Он также сообщил, что Государственный камерный оркестр Армении этим летом выступит с концертами во Франции и Швейцарии: здесь уже назначены даты выступлений.