Մշակույթ 09:26 03/03/2016
Հայաստանում այսօր գրողն ու գրականությունն իրենց պատշաճ, արժանի տեղն են գտնում հասարակության կյանքում: Panorama.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ԳԱԱ Գրականության ինստիտուտի տնօրեն, գրականագետ Վարդան Դևրիկյանը:
«Մեր գրողներն ունեն իրենց ուրույն դիմագիծը: Հարցն այն է, որ հնարավոր է ուշ են նկատվում կամ արձագանքն է ուշանում, ինչը կապված է այսօրվա  կյանքի հարահոս ընթացքից»,- նշեց նա:
Վ.Դևրիկյանի խոսքով, այսօր հետաքրքրություն, ուշադրություն կա գրքի հանդեպ, ինչը, բնականաբար, լիցք է հաղորդում գրողներին ստեղծագործելու համար, ծնվում են նոր աշխատանքներ:
«Ավանդաբար, ի տարբերություն եվրոպական, մեծ ժողովուրդների գրականության, գրողների, որոնց մոտ ազգային մտահոգությունը, ցավն այդքան արտահայտված չէ, հայ գրողն ընդհանուր գեղարվեստական չափանիշներով առաջնորդվելուց բացի ունի մի տանջող հարց՝ մեր ազգային խնդիրները, որոնք ուղեկցում են գրողին այնպես, ինչպես յուրաքանչյուրիս: Սիամանթոն, ով ունեցել է քնարական չքնաղ բանաստեղծություններ, դրանք հետո ոչնչացրել է՝ ասելով, որ իր գրիչը հայրենիքի ցավից բացի ուրիշ  ոչինչ չի կարող երգել: Այսօր իրականությունը որոշ չափով փոխված է, մենք անկախ ենք, մեր սերունդների երազանքը կատարվել է, սակայն այսօր գրողներին մտատանջում է երկրի վիճակը, անվտանգության հարցեր: Հայ գրողներն ավանդույթով որոշակի բարոյական պատասխանատվություն ունեն, ինչպես ասում են, ինքնին արվեստի, գեղարվեստի, գրականության հետ միաժամանակ անդրադառնում են նաև ազգային խնդիրներին, մտահոգություններին»,- ասաց գրականագետը:
Ամեն դեպքում, ըստ Վ.Դևրիկյանի, հայ գրականությունն այսօր ավելի շատ է ինտեգրված համաշխարհային գրականությանը, ուղղություններին, զարգանում է որպես համաշխարհային գրականության մի մաս՝ ունենալով իր ուրույն ազգային դիմագիծը:
Գրականության ինստիտուտի տնօրենը ցավով  արձանագրեց, որ այսօր տարբեր գրողներ, ինչ-որ տեղ հոգեբանական չարությամբ լցվելով հայ դասականների հանդեպ, քանի որ պատմությունը ցույց է տալիս, որ ամենաընթերցվածը դասականներ են, փորձում են ցեղ շպրտել նրանց վրա՝ նրանց ստեղծածն համարելով աշուղական:
«Աշուղական գրականությունը թերություն չէ: Դրանով իրենք ոչ թե բարձրանում են, այլ իջնում են ոչնչության աստիճանի, մինչդեռ պետք է փորձեն իրենց գրականությունը, իրենց պայծառացնեն, ոչ թե ուրիշների վրա ցեխ շպրտեն»,- նշեց նա:
Վարդան Դևրիկյանի համոզմամբ, գրողի մեծությունն այն է, որ ոչ մեկին չպատկանելով՝ պատկանում է բոլորին, ինչպես, օրինակ, Հովհաննես Թումանյանը. «Այնպիսի արժեքներ, գաղափարներ են ներկայացված նրա ստեղծած յուրաքանչյուր գործում, որ ժողովրդի դաստիարակության համար շատ կարևոր են, մեծ նշանակություն ունեն»:
Գրականագետի խոսքով, արվեստի, նաև գրականության զարգացմանը նպաստում է քննադատությունը:
«Գրողի համար երջանկություն է, երբ գտնում է իր քննադատին: Քննադատները որոշակի ուղենիշներ, գաղափարներ են տալիս, որոնք օգնում են գրողին կատարելագործելու իր խոսքը, ոճը»,- ասաց Վ.Դևրիկյանը:

Культура 10:55 03/03/2016 Армения
Вардан Деврикян: Армянская литература развивается как часть мировой литературы, сохраняя свой уникальный национальный облик
В Армении сегодня писатель и литература находят свое достойное место в жизни общества. Такое мнение в интервью Panorama.am выразил директор Института литературы  Национальной академии наук Армении, литературовед Вардан Деврикян.
«У наших писателей свой уникальный почерк. Вопрос в том, что, возможно, их поздно замечают, либо запаздывает отклик, что обусловлено современным ритмом жизни», – отметил он.
По словам Вардана Деврикяна, сегодня наблюдается интерес к книгам, что, естественно, служит стимулом для творчества писателей, рождаются новые произведения.
«Традиционно, в отличие от творчества европейских писателей, литературы больших народов, где национальные проблемы, боль не столь выражены, армянского писателя, помимо следования общим художественным ценностям, волнует и другое – наши национальные проблемы, которые сопровождают писателя так же, как и каждого из нас», – отметил собеседник Panorama.am.
«Сегодня мы независимы, исполнилась мечта поколений. Однако сегодня писателей волнует положение государства, вопросы безопасности. У армянских писателей традиционно и определенная нравственная ответственность, помимо самого искусства, литературы, они одновременно обращаются и к национальным проблемам, заботам», – указал литературовед.
При этом Вардан Деврикян отметил, что армянская литература сегодня гораздо больше интегрирована в мировую литературу, она развивается как часть мировой литературы, сохраняя свой уникальный национальный облик.
По мнению Вардана Деврикяна, о величии писателя говорит то, что он, не принадлежа никому, принадлежит всем, как, например, Ованнес Туманян. «В каждом его произведении представлены такие ценности, идеи, которые очень важны для воспитания народа, имеют большое значение», – сказал литературовед, добавив, что развитию искусства, литературы способствует и критика.
«Для писателя – счастье, когда он находит своего критика. Критики дают определенные ориентиры, идеи, которые помогают писателю совершенствовать свой стиль», – сказал он.
Отметим, ежегодно 3 марта практически во всех странах отмечается Всемирный день писателя (World Day of the writer).