Հասարակություն 16:27 29/04/2016 Հայաստան
Beeline-ի աջակցությամբ «Հայկական Փի Ար ասոցիացիան» Հայաստանում առաջին անգամ կհիմնի PR ազգային մրցանակ
«Հայկական Փի Ար ասոցիացիա» գիտատեղեկատվական հասարակական կազմակերպությունը Beeline-ի աջակցությամբ Հայաստանում առաջին անգամ կհիմնադրի ազգային մրցանակ PR ոլորտում: Այս մասին հայտնում են «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
Մրցանակաբաշխության նպատակն է համակարգել Հայաստանում հանրային կապերի (PR) ոլորտում իրականացվող լավագույն ծրագրերը, ինչպես նաև ըստ արժանվույն գնահատել հանրային կապերի մասնագետներին՝ նպաստելով Հայաստանում PR մշակույթի ձևավորմանն ու զարգացմանը: Հայկական PR մրցանակաբաշխությունը կօգնի նոր չափանիշ սահմանել հանրային կապերի պատասխանատուների համար, խթանել առողջ մրցակցություն մասնագիտական դաշտում, լինել առավել ստեղծագործ, ինքնատիպ ու առաջադեմ:
«Հանդիսանալով երկրի հեռահաղորդակցության խոշորագույն օպերատորի ղեկավար` իմ փորձով բազմիցս համոզվել եմ, որ հաջողության հասնելու գործում անհրաժեշտ է կայացնել ճիշգրիտ որոշումներ, ընտրել ճիշտ մոդելներ՝ հաղորդակցություն կառուցելու ժամանակ։ Կարևորելով այն, որ հանրային կապերի դերը շարունակաբար աճում է և արհեստավարժ մասնագետները գնալով ավելի գնահատված և պահանջված են դառնում շուկայում, շատ ուրախ եմ, որ հենց Beeline է ստանձնել այս ոլորտի աջակցությունը», - նշել է Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
«Ցանկացած ընկերության գրագետ գործունեության համար ճիշտ PR-ռազմավարության մշակումն ու իրականացումը կենտրոնական նշանակություն ունեն: Ունենալով լավագույն փորձերից մեկը PR-ի ոլորտում, Beeline-ը կարևորում է այդ փորձի փոխանակումն այլ կազմակերպությունների մասնագետների հետ: «Հայկական PR մրցանակաբաշխություն»-ը մեզ կտա այդ հնարավորությունը, միևնույն ժամանակ կնպաստի PR-ի գնահատման նոր չափանիշներ ձևավորմանը և կխթանի հայկական PR-մշակույթի զարգացմանը», - նշել է Հայաստանում Beeline-ի Հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Տաթև Այրումյանը:
«Արդեն տասը տարի մեր կազմակերպությունն իրականացնում է բազմաբնույթ PR նախագծեր և ուսուցողական ծրագրեր, որոնք նպաստում են PR մշակույթի տարածմանն ու զարգացմանը: Մեզ այսօր անհրաժեշտ են գիտակ հանրային կապերի մասնագետներ, խորհրդատուներ, ովքեր կնպաստեն իրենց ընկերությունների, կազմակերպությունների դրական կերպարի ձևավորմանը, հրապարակայնացմանը, գրագետ և թափանցիկ աշխատաոճի որդեգրմանը: Այս ամենը հաշվի առնելով՝ ասոցիացիան նախաձեռնեց Հայկական PR մրցանակաբաշխությունը, որի արդյունքները կբխեն իրականացվող հետազոտությունից: Մրցանակաբաշխությունը հնարավորություն կտա գնահատել հանրային կապերի ոլորտում արձանագրած հաջողություններն ու բացթողումները, մարտահրավերներն ու զարգացման հեռանկարները»,- նշել է «Հայկական Փի Ար ասոցիացիա» գիտատեղեկատվական ՀԿ նախագահ, ԵՊՀ ռադիոհեռուստատեսային ժուռնալիստիկայի ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Աստղիկ Ավետիսյանը:
Հանրային կապերի ոլորտում առաջին անգամ իրականացվող հետազոտությունը հնարավորություն կտա վերլուծելու Հայաստանում անկախացումից հետո մասնագիտական ձեռքբերումները, պարզելու ոլորտում առկա խնդիրներն ու բացթողումները՝ նպաստելով հանրային կապերի մասնագետի կրթմանն ու արժևորմանը: Հետազոտությունների արդյունքները կամփոփվեն Հայկական PR մրցանակաբաշխությանը:
Մրցանակաբաշխությունը նվիրվում է Հայաստանի և Արցախի անկախության 25-ամյակին, ինչպես նաև «Հայկական Փի Ար ասոցիացիա» գիտատեղեկատվական ՀԿ 10-ամյակին:

Общество 17:08 29/04/2016 Армения
Научно-информационная неправительственная организация «Армянская PR-ассоциация» и Beeline объявляют об учреждении первой в Армении национальной премии в сфере PR.
Согласно поступившему в редакцию Panorama.am пресс-релизу, премия призвана систематизировать лучшие проекты в области связей с общественностью (PR), по достоинству оценить работы специалистов в сфере PR и способствовать формированию и развитию PR-культуры. «Армянская PR-премия» усилит здоровую конкуренцию в профессиональной сфере, установит новые стандарты работы специалистов, поспособствует их творческому развитию и поможет стать еще более оригинальными и прогрессивными.
«Как глава крупнейшего телекоммуникационного оператора в стране, я на собственном опыте многократно убеждаюсь, что для достижения успеха необходимо принимать взвешенные решения и использовать правильные модели постройки коммуникаций.
Осознавая, что сфера связей с общественностью продолжает набирать обороты, и настоящие ее профессионалы ценны и востребованы в любом бизнесе, я очень рад, что именно Beeline будет поддерживать этот сектор», – отметил генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
«Разработка и реализация грамотной PR-стратегии – очень важная часть деятельности любой компании. Имея очень богатый опыт работы в сфере связей с общественностью, Beeline с радостью готов поделиться им с другими специалистами. „Армянская PR-премия” даст нам такую возможность, одновременно, способствуя формированию новых стандартов оценки PR-эффективности и развитию PR-культуры в Армении», – отметила Руководитель службы по связям с общественностью Beeline Татев Айрумян.
«Уже десять лет, как наша организация осуществляет различные PR проекты и обучающие программы, которые способствуют распространению и развитию PR культуры. Сегодня мы нуждаемся в грамотных специалистах по связям с общественностью и в консультантах, которые поспособствуют формированию положительного имиджа своих организаций, компаний, а также  гласности и принятию грамотной и прозрачной стили работы. Учитывая все вышесказанное, наша организация создала Армянскую PR-премию, которая основана на результатах исследований. «Армянская PR-премия» даст возможность оценить успехи и пробелы в PR сфере, а также вызовы и перспективы развития», – отметила президент «Армянской PR ассоциации» научно-информационной НПО, доцент кафедры радио-тележурналистики ЕГУ, к.ф.н. Астхик Аветисян.
Отмечается также, что в рамках подготовки к проведению первой «Армянской PR-премии» проводится исследование, целью которого является выявление профессиональных достижений в сфере связей с общественностью с момента обретения независимости, осознание проблемных зон и пробелов в этой области и содействие обучению и признанию профессиональных заслуг специалистов. Результаты исследования будут обобщены во время проведения первой «Армянской PR-премии».
Премия посвящена 25-летию Независимости Армении и Арцаха, а также 10-летию научно-информационной неправительственной организации «Армянская PR-ассоциация». Генеральным спонсором первой национальной «Армянской PR-премии» выступает Beeline.