Մշակույթ 15:22 30/04/2016 Հայաստան
«Արվեստը շատ գործառույթներ ունի, որոնք հին օրերից են գալիս: Բայց այսօր գործառույթը մեկն է` մարդկանց սփոփելը և զգացմունքների ներդաշնակությունը»,- այսօր Կոﬕտասի թանգարան-ինստիտուտում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ﬔծանուն դիրիժոր Վլադիմիր Սպիվակովը, ով թանգարան-ինստիտուտի պատվավոր հյուրն էր:
Թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանի և Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արմեն Սմբատյանի ուղեկցությամբ անվանի դիրիժորը շրջայց կատարեց մշակութային օջախով, ծանոթացավ թանգարանի ստեղծման պատմությանը, ներկայացվող ցուցանմուշներին, որից հետո հետո գրառում կատարեց պատվավոր հյուրերի գրքում:
Սպիվակովն ընդգծեց, որ թանգարանն իրեն շատ դուր եկավ. «Հիասքանչ ցուցադրություն կա, ես հուշամատյանում գրեցի, որ պետք է պահել մարդկային ոգու նման բարձունքները: Նման բարձունքների օրինակ է Կոմիտասը, նրա կյանքը, գործունեությունը, ծառայությունը: Ամեն գործում ծառայել է պետք: Ավետարանում գրված է` մենք կոչված ենք ոչ թե ղեկավարել, այլ` ծառայել»,-դիրժորը խոսքն այսպես ամփոփեց:

Politics 17:57 30/04/2016 Armenia
“The art has many functions derived from the old days. Today, one function is predominant – harmony of the feelings and encouraging people and offering solace to them,” Russian prominent conductor Vladimir Spivakov told reporters at Komitas Museum-Institute. Spivakov is the honorary guest of the museum.
Director of the Museum–Institute Nikolay Kostandyan and Chairman of the Board of Trustees of Aram Khachaturian International Competition accompanied the renowned conductor to tour the museum, familiarized with the history of the museum, and exhibits featured. Spivakov then made notes in the book for honorary guests.
The prominent guest noted he was impressed by the museum. “Wonderful exhibits and I have written a note that is necessary to preserve such a rise of human spirit. With all his life, activities, and dedication, Komitas serves an example for such an inspiration. We should serve to every matter. The Bible call us not to rule rather to serve,” the conductor concluded.