Հասարակություն 17:34 02/05/2016 Հայաստան
«Էրեբունի-Երևան» տոնակատարության ծախսերը կկրճատվեն՝ ուղղվելով երևանաբնակ զոհված զինծառայողների ընտանիքներին
Երևանաբնակ զոհված զինծառայողների ընտանիքներից յուրաքանչյուրին կցուցաբերվի 1,5 միլիոն դրամի ֆինանսական աջակցություն, հաշմանդամություն ձեռքբերած երևանաբնակ զինծառայողներին՝ 1 միլիոն դրամ, իսկ վիրավորների ընտանիքներին՝ 500 հազարական դրամի ֆինանսական աջակցություն: Իր այս  որոշման մասին Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հայտարարել է տեղի ունեցած աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ:
Խորհրդակցության մասնակիցներին նա հայտնել է, որ վերջնական որոշումը կայացրել է՝ հիմք ընդունելով քաղաքապետարանի համապատասխան վարչությունների կողմից ներկայացված ընտանիքների կարիքների գնահատման ուսումնասիրման արդյունքները:
«Վստահ եմ՝ կհամաձայնեք, որ սա այն նվազագույնն է, որ մենք պետք է անենք մեր զինվորների ու նրանց ընտանիքների համար»,-նշել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Քաղաքապետարանի հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ,  քաղաքապետն անդրադարձել է նաև Երևան քաղաքի 2016թ. հաստատված բյուջեի մշակութային միջոցառումների համար նախատեսված ֆինանսական միջոցների վերանայման հնարավորության հետ կապված հանձնարարականին:
«Մշակութային միջոցառումների համար նախատեսված ֆինանսական միջոցների վերանայման արդյունքում՝ որոշեցինք կրճատել մասնավորապես «Էրեբունի-Երևան» տոնակատարության համար նախատեսված ֆինանսական միջոցները, որի հաշվին էլ կիրականացվի դրամական աջակցությունը ընտանիքներին: Ի դեպ արդեն իսկ ամփոփվում են զոհված երևանաբնակ զինծառայողների`վարձով ապրող, բնակարանի կարիք ունեցող ընտանիքների ուսումնասիրման արդյունքները: Առաջիկա օրերին հստակ կունենանք ցանկը և կնախապատրաստենք ավագանու համապատասխան որոշումների նախագծեր, ինչը, համոզված եմ, ավագանու հաջորդ նիստում կհաստատենք և տվյալ ընտանիքներին կապահովենք բնակարաններով»,- ասել է Տարոն Մարգարյանը:
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Վահե Նիկոյանն էլ զեկուցել է, որ նախորդ շաբաթ քաղաքապետի կողմից ԼՂՀ կառավարության հատուկ հաշվեհամարին գումար փոխանցելու հանձնարարականի հետ կապված քաղաքապետարանի և վարչական շրջանների աշխատակազմերի անունից արդեն իսկ փոխանցվել է 20 միլիոն դրամ:
Հանրակրթության վարչության պետն էլ զեկուցել է, որ համապատասխան աշխատանքներ են տարվել առաջնագծում զոհված երևանաբնակ զինծառայողների հաճախած դպրոցների ցանկը հստակեցնելու ուղղությամբ, որից հետո քայլեր կձեռնարկվեն համապատասխան հուշանկյուններ ստեղծելու ուղղությամբ:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է աշխատանքները կազմակերպել այնպես, որ տվյալ հուշանկյունները պատրաստ լինեն մինչև սեպտեմբերի մեկը:
Հիշեցնենք՝ երբ անցյալ տարիներին երևանյան բնակչությունը պահանջում էր քաղաքապետարանից տոնական ծախսերի հաշվին օգնել սահմանային գյուղերին, քաղաքապետարանը հրաժարվել էր։

Средства для празднования «Эребуни-Ереван» будут сокращены: деньги направят на поддержку семей военнослужащих
Мэр Еревана Тарон Маргарян в ходе состоявшегося сегодня очередного рабочего совещания подвел итоги выполнения данных им поручений – относительно программ подержи семьям погибших, раненых и получивших инвалидность военнослужащих. Об этом сообщает пресс-служба мэрии Еревана.
Участникам совещания мэр сообщил, что свое окончательное решение он принял с учетом представленных соответствующими управлениями аппарата мэрии результатов изучения первоочередных нужд семей военнослужащих.
«В этом вопросе очень важен адресный подход, согласно которому я принял свое решение. Следовательно, каждая семья погибшего военнослужащего получит финансовую помощь в размере 1,5 млн. драмов. Проживающие в Ереване военнослужащие, получившие инвалидность, получат 1 млн драмов, а семьи раненых военнослужащих – 500 тысяч драмов. Уверен, вы согласитесь с тем, что это меньшее, что мы должны сделать для наших военнослужащих и их семей», – отметил мэр Тарон Маргарян.
Мэр коснулся также поручения, касающегося возможности пересмотра финансовых средств, предусмотренных бюджетом 2016 года на проведение культурных мероприятий.
«В результате пересмотра финансовых средств, предусмотренных на проведение культурных мероприятий, мы решили сократить финансовые средства, предусмотренные для празднества „Эребуни-Ереван”, за счет которых и будет оказана финансовая поддержка семьям. Уже обобщаются данные о снимающих квартиры и нуждающихся в жилье семьях погибших военнослужащих. В ближайшие дни будет составлен окончательный список, мы подготовим соответствующие проекты решений Совета старейшин Еревана, которые, по моему убеждению, утвердим на очередном заседании Совета и тем самым обеспечим эти семьи квартирами», – подчеркнул Тарон Маргарян.
Заместитель мэра Еревана Ваге Никоян доложил, что на прошлой неделе со стороны мэрии Еревана и административных районов столицы на специальный банковский счет, открытый правительством НКР, было перечислено 20 млн. драмов.