Քաղաքական 16:50 05/05/2016 Տարածաշրջան
Փաստորեն գործընթացին մեկնարկ է հաղորդվել: Սա իհարկե չի նշանակում որ վերջնական ճանաչվում է, բայց պետք է արձանագրենք, որ ճանաչման գործընթացը սկսվել է, որը չափազանց կարևոր քայլ է տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության պահպանման համար,- «Panorama.am»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Արցախի նախագահի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանը՝ կարևորելով այդ գործընթացը:
Նշենք, որ այսօր ՀՀ կառավարությունը հավանության է արժանացրել ԱԺ պատգամավորներ Զարուհի Փոստանջյանի և Հրանտ Բագրատյանի օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացրած «Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ կառավարության եզրակացությանը:
Բաբայանի համոզմամբ, այս քայլով Հայաստանը մեսիջ է ուղարկում միջազգային հանրությանը, ինչպես նաև Ադրբեջանին, առ այն, որ նոր պատերազմի վերսկսման պայմաններում Արցախի հանրապետության անկախության ճանաչումը այլևս այլընտրանք չունի:
«Հայաստանը հակամարտության կարգավորման բանակցային ողջ ընթացքում ցուցաբերել է աննախադեպ կառուցողական դիրքորոշում՝ գտնվելով բանակցային գործընթացում 25 տարի փաստորեն չի ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը: Հակառակ դեպքում կտապալվեր բանակցային գործընթացը, որը կբերեր նոր պատերազմի»,- նշեց խոսնակը և հավելեց, որ այս պարագայում Ադրբեջանն է սանձազերծում պատերազմ, ուստի Արցախը պետք է ճանաչվի:
Այս քայլն, ըստ Բաբայանի, մեսիջ էր նաև Ադրբեջանին, որ վերջինս զերծ մնա ահաբեկչական քայլերից ու անկանխատեսելի ծրագրերից:
«Ադրբեջանում լավ են հասկանում, որ այս քայլով սահմանափակվում են իրենց մանևրելու հնարավորությունները ապակառուցողական և պրովոկացիոն դրսևորումներում: Ադրբեջանն այս չորսօրյա պատերազմով ամենամեծ հարվածը հասցրեց բանակցային գործընթացին, իսկ Հայաստանը այս քայլով կրկին դրսևորում է իր կառուցողական մոտեցումը՝ փորձ անելով վերակենդանացնել գրեթե փակուղում գտնվող բանակցային գործընթացը»,- նշեց նա։

Politics 19:24 05/05/2016
Artsakh recognition process is launched. That does not imply a final recognition, however the process has began, press secretary to the President of Artsakh Davit Babayan told Panoram.am highlighting the importance of the process as the one aimed at preserving peace and stability in the region.
Davit Babayan’s comments came after the Armenian government endorsed the draft law on the recognition of Artsakh Republic independence.
To Babayan, with the above-mentioned move Armenia sends out a message to the international community as well as Azerbaijan that in case of resuming the war, no alternative will be left except Artsakh Republic recognition.
“Armenia has demonstrated a constructive approach throughout the conflict settlement process and has not recognized the independence of Artsakh for 25 years of negotiations. Otherwise, the whole process would collapse ending in a new war,” Babayan said adding that Azerbaijan is the side that unleashes military operations, thus making Artsakh recognition an imperative.
“Azerbaijan knows well that the move [independence recognition] restricts their chances for maneuvering in unconstructive and provocative activities. Azerbaijan has significantly damaged the settlement process through unleashing the four-day war, while Armenia instead expresses its constructive approach in an effort to revive the deadlocked settlement process.”