Հասարակություն 16:47 31/05/2016 Հայաստան
Այս տարվա առաջին երեք ամիսներում Հայաստանում մուրացկանության դեպքերի աճ է գրանցվել,- ասուլիսում ասաց  ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության 3-րդ վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Նելլի Դուրյանը:
Ըստ նրա, բավական մեծ աշխատանք է կատարվել, ստեղծվել է միչգերատեսչական աշխատանքային խումբ, արդյունքում այսօր Երևանում գրեթե ցուցանիշ չունեն:
Ն.Դուրյանի խոսքով, մուրացկանությամբ զբաղվող երեխաները բոլոր գրանցված էին դպրոցներում, որոնք հիմնականում դասերից հետո էին սկսում զբաղվել մուրացկանությամբ:
«Այս հարցը քննարկվեց, Երևանի քաղաքապետարանի հետ համալիր աշխատանք կատարվեց, քանի որ հիմնական դեպքերը Երևանում էին գրանցվել»,- նշեց նա:
Ն.Դուրյանի խոսքով, մուրացկանության դեպքեր հանդիպել են նաև Վանաձորում, Գյումրիում: Կան մարզեր, օրինակ Վայոց Ձորը, գրեթե մուրացկանությամբ զբաղվող երեխաներ չկան:
«Այստեղ ես շատ կարևորում եմ համայնքի ուշադրությունը: Կարևոր է, որ մեր համայնքները գիտակցեն, որ երեխաներն իրենցն են, պետք է պատասխան տան յուրաքանչյուր երեխայի համար»,- ասաց ոստիկանության գնդապետը:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք մուրացկանությամբ զբաղվելու հիմնական պատճառը սոցիալական խնդիրներն են, Ն. Դուրյանն ասաց. «Այդքան էլ համամիտ չեմ այդ կարծիքին: Այդպես վիրավորում ենք մեր այն ընտանքիներին, ովքեր գտվում են սոցիալական ծանր վիճակում, բայց նրանց երեխաները չեն զբաղվում մուրացկանությամբ: Այստեղ ծնողի պարագան է շատ կարևոր: Մեր կողմից հայտնաբերած 10 երեխայից 9-ի դեպքում ծնողը տեղյակ է, ինքն է երեխային դրդում: Այս դեպքում մենք դժվար ենք աշխատում, որովհետև ծնողը մեր կողքին չէ: Իսկ այն երեխան, ով ինքն է փողոցում հայտվել, միանշանակ հեշտ է աշխատելը, քանի որ ծնողն է սկսում աշխատել նրա հետ, դեմն առնել, չի թողնում, որ փողոցում հայտնվի»:
Նա ներկայացրեց մի կնոջ պատմություն, ով Ստեփանավանում տուն ունի, բայց երեխայի հետ գալիս է Երևան և զբաղվում մուրացկանությամբ: Թեև այդ կնոջն աշխատանք է առաջարկվել, սակայն նա հրաժարվել է:
«Մենք շատ ենք ունենում դեպքեր, երբ ծնողները հրաժարվում են աշխատանքից: Ըստ իրենց, մուրացկանությունն գումար աշխատելու ավելի հեշտ ձև է»,- ասաց նա՝ հորդորելով բոլորին՝ մուրացկանությամբ զբաղող երեխաներ տեսնելիս, անմիջապես դիմել համապատասխան ծառայություններ, ոստիկանություն:
Ասուլիսին ներկա ՀՕՖ-ի Երեխաների կենտրոնի գործադիր տնօրեն Միրա Անտոնյանն ասաց, որ  այս հարցում շատ կարևոր է հանրության վերաբերմունքը. «Երբ անցնում եք ու ձեռք մեկնածին 100 դրամ եք տալիս, որովհետև նա հացի կարիք ունի, ամեն անգամ տալով ամրապնդում եք փողոցում մնալու նրան ցանկությունը: Երբ տեսնում եք մուրացկանությամբ զբաղվող երեխա, լուծումն այն չէ՝ գումար տալ և առաջ գնալ՝ մոռանալով երեխային, այլ դիմել համապատասխան մարմին»:
Նելլի Դուրյանը նաև ասաց, որ այս տարվա առաջին 4 ամսվա ընթացքում գրանցվել է անչափահասների նկատմամբ սեռական անձեռնմխելիության և սեռական ազատության դեմ ուղղված 34 դեպք. «Հիմնականում դեպքերը վերաբերում են 16 տարին չլրացած անչափահասի հետ սեռական հարաբերություն ունենալուն: Այս դեպքերի մեծն մասն ավարտվում են ամուսնությամբ: Նման դեպքեր հատկապես գրանցվում են Գեղարքունիքում, Շիրակում»:

Society 17:52 31/05/2016 Armenia
An increase has been recorded in the number of beggars in Armenia during the first trimester of this year, Police Colonel, Nelli Duryan said during a press conference.
Nelli Duryan said that all children begging on the streets are all attending school. They start their ‘job’ after the classes.
“This issue has been discussed. We’ve have started a complex work with the Municipality of Yerevan, as most of the cases had been recorded in the city,” she noted.
According to Duryan, cases of begging on the streets have also been recorded in Vanadzor, Gyumri. There are some provinces such as Vayots Dzor, where there are almost no beggar children.
“In this respect, I highlight the importance of the community’s attention. It’s important for the communities to understand that these are their children and they are responsible for each of them,” she added.
Duryan disagreed with the statement concerning the reason for begging on the streets being connected with social problems.
“I don’t share this opinion. This way we’re insulting those families in difficult social conditions, where children don’t beg for money on the streets. The role of the parents is very important. In 9 cases out of 10, we discovered that it’s the parents who push children to go begging on the streets. In these cases, we’re having trouble working with children, because the parent doesn’t stand with us,” she said.
Nelli Duryan also spoke about a woman in Stepanakert who has a house, yet prefers to come to Yerevan to beg for money on the streets. The woman was offered a job which she declined.
“There are a lot of cases when the parents decline our job offers. According to them, begging on the streets is an easier way to earn money,” she added asking everyone to immediately report to the corresponding organizations, the police when spotting beggar children.
Executive Director of Armenia’s Child Protection Network, Mira Antonyan, who was also present during the press conference, highlighted the importance of the community’s approach. “Every time you pass and give a beggar money, because they need to eat, you encourage their ‘desire’ of staying on the streets. When you see a child beggar rather than giving them money and forgetting about them, you need to apply to the corresponding bodies”.
Nelli Duryan also added that during the first four months of this year 34 cases of juvenile sexual freedom violations have been recorded. “The cases mainly involve sexual abuse of juveniles under 16. The majority of such cases ends in marriage. These cases are mainly recorded in Gegharkunik and Shirak provinces”.