Քաղաքական 15:31 10/06/2016 Աշխարհում
Երբ Գերմանիայի խորհրդարանը բանաձև ընդունեց Հայոց ցեղասպանության մասին, Թուրքիայի կառավարությունն արձագանքեց ինչպես միշտ՝ բարձրացվեց հերթական հիստերիան: Այս մասին, անդրադառնալով Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձին, խմբագրականում գրում է Boston Globe պարբերականը
Պարբերականը նկատում է, որ բանաձևից անմիջապես հետո Թուրքիայի բռնապետ նախագահը զգուշացրեց Գերմանիային հարաբերությունների վատթարացման մասին, նոր վարչապետը հայտարարեց, որ Թուրքիայի «խիղճը մաքուր է», իսկ արդարադատության և արտաքին գործերի նախարարներն էլ կոպտորեն արտահայտվեցին՝ թե Գերմանիան այս կերպ փորձում է քողարկել իր իսկ ցեղասպանական հանցագործությունները՝ այն վերագրելով Թուրքիային:
«Գերմանիան ոչինչ չի նվազեցնում: Բանաձևը, որին Թուրքիան արձագանքեց այդպիսի կատաղությամբ, ճանաչում է «Գերմանական Ռայխի հանցակցությունը» մեկ դար առաջվա դեպքերին, երբ Գերմանիան Օսմանյան կայսրության կարևոր դաշնակիցն էր: Եվ այն վեց բացահայտ հիշատակում է պարունակում Հոլոքոստի մասին: Գերմանիայի կառավարությունն երբեք չի նվազեցնում իր մեղքը նացիստական ցեղասպանության համար, այդ պատճառով է, որ մեկ դար առաջ հայերի բնաջնջման՝ Գերմանիայի դատապարտումը նշանակալի բարոյական ուժ է պարունակում»,- գրում է պարբերականը:
Անդրադառնալով թուրք-գերմանական հարաբերություններին՝ պարբերականը նկատում է, որ դրանք վերջին շրջանում լարվել էին միգրացիոն համաձայնագրի շուրջ և Գերմանիայի կանցլերին ամենաքիչն էր պետք, որ Էրդողանը կատաղի, սակայն ի վերջո Մերկելն, ըստ պարբերականի, արեց այն, ինչ արեց, քանի որ ցեղասպանության մասին պատմական ճշմարտությունը չափազանց կարևոր էր:
«ԱՄՆ-ի իշխանությունները պետք է հետևեն Գերմանիայի օրինակին: ԱՄՆ որևէ նախագահ դեռ չի գործածել ցեղասպանոթյուն եզրույթը հայերի հանդեպ թուրքերի իրականացրածը բնորոշելու համար։ Մինչդեռ Վաշինգտոնը մեկ դար է, ինչ գիտի ճշմարտությունը: 1915 թվականի հուլիսին, Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուն հաղորդել է, որ իրականացվում է «մի ամբողջ ազգի սպանություն և խաղաղ բնակչության բնաջնջում»:
Մորգենթաուն վաղուց չկա, ինչպես և Օսմանյան կայսրությունը: Սակայն Հայոց ցեղասպանության փաստերը չեն փոխվել: Թուրքիայի պաշտոնական մերժումը կոտորածների զոհ դարձած հայերի հիշատակի հանդեպ շարունակվող անարգանքի դրսևորում է: Ավելին, այն միջազգային ասպարեզում Թուրքիայի սեփական կերպարի աղավաղում է: Արդեն վաղուց ժամանակն է, որ թուրքերն ազնիվ լինեն իրենց պատմության հետ, իսկ իրենց Թուրքիայի դաշնակից համարող պետությունները՝ ինչպես Միացյալ Նահանգներն է, դադարեն ստորադասել ճշմարտությունը քաղաքական նպատակահարմարությանն»,- եզրակացնում է պարբերականը:

Politics 16:55 10/06/2016 Armenia
When the German parliament recently adopted a motion labeling as “genocide” the mass murder of more than a million Armenian Christians by the Ottoman Turks a century ago, the Turkish government reacted the way it usually does: It threw a tantrum, Boson Globe writes.
As the newspaper notes, Recep Tayyip Erdogan, Turkey’s autocratic president, warned that the vote will have “serious repercussions” for German-Turkish relations. The country’s new prime minister, Binali Yildirim, declared truculently that Turkey’s conscience is clear and that “no incident . . . will force us to bow our heads.” And Turkey’s foreign and justice ministers crudely suggested that Germany was trying to minimize its own genocidal crimes by maligning Turkish history.
“Germany wasn’t minimizing anything. The resolution to which Turkey reacted with such sputtering fury acknowledged “the German Reich’s complicity in the events” of 1916-17, when Germany was a key ally of the Ottoman Empire. And it contained six explicit references to the Holocaust. Germany’s government never whitewashes the Nazi genocide; that is why its condemnation of Turkey’s century-old extermination of the Armenians carries noteworthy moral force,” Boston Globe writes.
Concerning the tension in German-Turkish relations lately due to the Bundestag vote and the migration deal, the newspaper writes that the last thing Angela Merkel, the German chancellor needs is an embittered Erdogan. However, historical truth about the genocide was too important to sacrifice on the altar of appeasement.
“The US government ought to emulate Germany’s example. No American president has been willing to apply the “G-word” to Turkey’s attempt to annihilate the Armenians. Yet Washington has known the truth for a century. In July 1915, the US ambassador to Turkey, Henry Morgenthau, cabled that “race murder” was underway — a “systematic attempt to uproot peaceful Armenian populations and . . . to bring destruction and destitution upon them.” Morgenthau is long gone; so is the Ottoman regime. The facts of the Armenian genocide, however, are unchanged. Turkey’s official denial is an ongoing affront to the memory of the massacred Armenians. More than that, it is a grotesque disfigurement of Turkey’s own image on the world stage. It is long past time the Turks dealt honestly with their history, and for nations that consider themselves Turkey’s allies — like the United States — to stop subordinating truth to political expedience,” Boston Globe writes.