Հասարակություն 16:31 23/07/2016 Հայաստան
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը Երևանի կենդանաբանական այգում նշել են «Նկարչական օր» ամենամյա միջոցառումը: Մրցույթին մասնակցել են 5-16 տարեկան ավելի քան 1500 երեխա և պատանի:
«Նկարչական oրն» ամենամյա Համահայկական նկարչական 9-րդ մրցույթ-նախագծի շրջանակում իրականացվող միջոցառում է։
«Այս նկարների օգնությամբ ամեն օր մասնագիտական բառապաշարով քննարկվող բնապահպանական խնդիրները գույն և բովանդակություն են ստացել` դառնալով առավել ազդեցիկ ու սթափեցնող: Բնապահպանական խնդիրների մասին պատմող այս նկարներում անսահման սեր ու լավատեսություն կա: Սրանք են ապագային ուղղված մեր «կանաչ» նախաձեռնությունների հաջողության կարևորագույն նախապայմանները»,-ասել է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը:
«Այս միջոցառումը  մարդկությանն ուղղված կոչ է՝ պահպանել բնությունը: Երեխաների  պատկերացրած միջավայրը նման է իրենց  հեքիաթների աշխարհին: Նրանք նկարում են այն՝ ինչ երազում են: Այդ աշխարհում բնությունը մարդկանց, կենդանիների և բուսական աշխարհի տունն է, որտեղ  մարդը կենդանիների հաշվին չի ընդլայնում իր կենսատարածքը, չի ոչնչացնում անտառը, չի փոխում գետերի հունը… ավելին՝ խնամում և պահպանում է շրջակա միջավայրը:  Վաղվա սերունդը նկարների միջոցով բարձրաձայնում է աշխարհին սպառնացող վտանգների մասին»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ընկերությունից մանրամասնում են, որ «Նկարչական օր-2016»-ի շրջանակում ամփոփվել են  նաև Համահայկական 7-րդ և 8-րդ մրցույթների արդյունքները: Մրցանակ է ստացել 24 պատանի:
Համահայկական նկարչական 9-րդ մրցույթի արդյունքների ամփոփումը նախատեսված է իրականացնել  հոկտեմբերին՝ «Արևորդի» միջազգային բնապահպանական կինոփառատոնի շրջանակում։

Society 18:53 23/07/2016 Armenia
Upon the initiative of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS, the annual Painting Day took place in Yerevan Zoo. More than 1500 children and youth aged 5 to 16 attended the contest.
The Painting Day is held in the frames of the 9th Annual Pan-Armenian Painting Contest, VivaCell-MTS reports.
“Through these paintings, the environmental issues, discussed every day in the context of professional discussions, become more vivid, obtain clearer outlines and have a sobering effect on us. These paintings are a display of immense love and optimism. We have a strong belief, that these are the preconditions for the success of our future ‘green’ initiatives,” FPWC Founder Ruben Khachatryan noted.
“The Pan-Armenian Painting Contest is a call to humanity for the preservation of nature and environment. The way children imagine environment is like imaginative world of the fairy tales they love. They draw whatever they are dreaming of, and in their ‘dream world’ nature is portrayed as haven for people, animals and plants. Here humans do not expand their living space at the expense of animals through deforestation and changes in the river’s course; instead, they protect and preserve the environment. Through these paintings our next generation raises issues about environmental degradation and threats to the entire world,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The Painting Day-2016 was marked by the 7th and 8th Pan-Armenian Painting Contests awarding ceremony. Prizes were handed to twenty four participants.
The 9th Pan-Armenian Painting Contest awarding ceremony will be held in October in the frames of the “SunChild” International Environmental Film Festival.