Հասարակություն 19:31 25/07/2016 Աշխարհում
Հեղաշրջման փորձից հետո Թուրքիայում առնվազն 62 երեխա է ձերբակալվել Թուրքիայում: Երեխաները մինչ այժմ գտնվում են բանտերում և չեն կարողանում կապ հաստատել ծնողների հետ: The Telegraph-ին հղում անելով գրում է Rosbalt.ru-ն:
Հրատարակությունը գրում է, որ խոսքը Kuleli ռազմական դպրոցում սովորողների մասին, ովքեր ձերբակալվել են պետության դեմ դավադրությանը մասնակցելու կասկածանքով: Դեռահասները 14-17 տարեկան են: Հաղորդվում է, որ ապստամբությունից առաջ երեխաներին ստիպել են համազգեստ հագնել և չլիցքավորված զենք վերցնել:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ երեխաներից ոմանց ծնողներին զանգել են դպրոցից  և հաղորդել, որ իրենց երեխաները երեկույթի են հրավիրված: Սակայն ավելի ուշ, երբ երեխաները կարողացել են կապվել իրենց ծնողների հետ, նրանք հայտնել են, որ դպրոցի հրամանատարները վերցրել են իրենց հեռախոսները, տվե համազգեստ, զենք և ստիպել պահպանել դպրոցի շենքը: Արդյունքում հրամանատարները փախել են, իսկ աշակերտներին ձերբակալել են: Որոշ երեխաների ծնողներ էլ հայտարարել են, որ իրենց երեխաներին դպրոցում այդ օրը դպրոցում գայթակղելով պահել են՝ ասելով, որ պիտի հանդիպեն հայտնի ֆուտբոլիստների հետ:

Право 19:55 25/07/2016 Регион
После попытки военного переворота в Турции были задержаны 62 ребенка, которые до сих пор удерживаются в тюрьмах и не могут связаться с родителями. Об этом пишет The Telegraph.
Как передает «Газета.ру», речь идет об учащихся военной школы Kuleli, которых задержали по подозрению в участии в заговоре против государства. По словам их адвокатов, незадолго до мятежа подростков, которым от 14 до 17 лет, заставили надеть камуфляжную форму и взять незаряженное оружие.
По рассказам родителей, один из кадетов оказался в тот день в школе во время летних каникул из-за того, что ему надо было пересдать экзамен. Его матери позвонили из школы и сообщили, что после экзамена мальчик приглашен на вечеринку. Сын связался с ней только в четыре утра и рассказал, что командиры школы отобрали у него телефон, дали ему и одноклассникам форму и оружие и заставили их охранять учебное заведение. В итоге командиры сбежали, а воспитанников задержали.
Родители некоторых других учащихся заявили, что их детей заманили в тот день в школу, пообещав встречу с известными футболистами.
Ранее сообщалось, что власти Турции выдали ордер на арест 42 журналистов после попытки переворота в стране.