Հասարակություն 14:52 30/07/2016 Հայաստան
«Խստորեն դատապարտում եմ ոստիկանների և այն ոչ համազգեստավոր մարդկանց գործողությունները, որոնք ինչ-որ ավազակախմբի անդամների տպավորություն էին թողնում, որոնք ոչ համարժեք և չափազանց սխալ գործողություններ են իրականացրել ցուցարարների և հատկապես լրագրողների նկատմամբ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Առավոտ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արամ Աբրահամյանն՝ անդրադառնալով գիշերը Սարի թաղում տեղի ունեցած դեպքերին:
«Նրանք թիրախավորված հարձակվել էին լրագրողների վրա՝ նպատակը ուղիղ հեռարձակումներն ընդհատելն էր...որ չլինեին լուսանկարներ, տեսանակարահնումներ, ձայանգրություններ, որպեսզի նրանց գործողությունները չֆիքսվեն: Սակայն դա հնարավոր չէ անել, դա ապացուցվեց նաև «էլեկտրիկ Երևանի» ժամանակ»,-ասաց Առավոտ օրաթերթի գլխավոր խմբագիրը:
Նա նշեց, որ այստեղ տեսնում է հասարակության և լրագրողների նկատմամբ որոշակի վրեժխնդրություն, որը խիստ դատապարտելի է. «Չեմ ասում, որ ոստիկանները չպիտի հսկեն ՊՊԾ գնդի տարածքը և պիտի թույլ տան, որ մարդիկ այնտեղ անցնեն, բայց ամեն ինչ պետք է արվի օրենքով: Եթե դուք ասում եք, որ այսինչը խախտել է օրենքը, ապա դուք դա պրոֆեսիոնալ պետք է անեք, բոլորը պետք է ունենան իրենց համազգեստը և չանեն այնպես, ինչպես որ անում է «թաղի խուժանը»: Փաստեր չունեմ, բայց հակված եմ հավատալու, որ այստեղ մասնակցում էին ոչ ոստիկանության ծառայողները, այլ պարզապես օլիգարխներից մեկի բանդան էր»:
Ասուլիսին ներկա Ա1+ լրատվական կայքի տնօրեն Մեսրոպ Մովսեսյանն էլ, անդրադառնալով հարցին, թե ինչպես են խմբագրվում իրադարձություններ և ով պետք է դրանով զբաղվի, նշեց. «Նախ սկսենք նրանից՝ ով ինչպես է հասկանում խմբագրել հասկացությունը: Որոշում է խմբագիրը և տվյալ վայրում աշխատող լրագրողը, ինչը հեռարձակի, ինչը՝ ոչ: Բայց, երբ որ փորձում են  փակել բերանը, կտրել լեզուն, պոկել ձեռքերը, ջարդել խցիկը, այդ պայմաններում դժվար է մտածել թե ոնց պետք է խմբագրել»:
Ինչ վերաբերում է նրան, թե արդյոք պաշտպանվա՞ծ է իր մասնագիտական աշխատանքը կատարող լրագրողի անվտանգությունը և արդյոք  կարո՞ղ է անվտանգությունից ելնելով լրագրողը հեռանալ դեպքի վայրից, նա պատասխանեց. «Լրագրողը ունի նման իրավունք, սակայն պրոֆեսիոնալ լրագրողները դա չեն անում: Գիշերն այցելել եմ հիվանդանոց մեր լրագրող՝ Ռոբերտ Անանյանին տեսակցության.  նա ուներ բազմաթիվ վնասվածքներ, սակայն նա բացարձակ վախեցած չէր, միայն շոկի մեջ էր: Արնահոսելով՝ նա մոտ մեկ ժամ աշխատել է»:
Ասուլիսի մյուս բանախոս, տեղեկատվության անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանն էլ, միանալով  դատապարտող  խոսքերին, շեշտեց, որ բնակելի վայրում հատուկ միջոցների կիրառումը մեղմ ասած անհասկանալի է:
«Լրագրողների վրա հարձակումները շատ լուրջ դեպքեր են: Կարծում եմ այն, որ Բաղրամյանի դեպքերից հետո լրագրողական համայնքը հետամուտ չեղավ, որպեսզի իսկապես պատժվեն մեղավորները, մենք հիմա դրա հետևանքներն ունենք: Լրագրողական համայնքը պետք է ոչ միայն միասնական կարծիք հայտնի, այլ ինչ-որ գործողությունների անցնի»:
Անդրադառնալով  լրահոս կանխելուն, կասեցնելուն՝ նա նշեց, որ լրագրողների հետապնդելով հարցը չի լուծվի, քանի որ այսօր յուրաքանչյուր քաղաքացի իր հեռախոսով հանդիսանում է լրագրող. «Իրականում մենք այսօր ունենք հազարավոր լրագրողներ, որոնք դեպքի վայրից տեղեկատվություն են տալիս, ուղղակի մի մասն այդքան պրոֆեսիոնալ չէ»:

Society 16:28 30/07/2016 Armenia
“I strongly condemn the actions of the policemen and non-uniformed people, who left the impression of gang members carrying out inadequate and incorrect actions against protestors, especially the journalists,” Aram Abrahamyan, Chief Editor of Aravot daily said during a press conference commenting on the events at Sari Tagh neighbourhood.
“They targeted the journalists and attacked them to interrupt live broadcasts and destroy photos, videos and recordings, so that their actions would not to be recorded. However, as it was also proved during the Electric Yerevan that’s impossible,” he added.
According to Abrahamyan, whatever happened was revenge against the public and the journalists, which is strongly condemnable.
Concerning the issue of how the news are being edited in this critical moments, Mesrop Movsesyan, the director of A1+ news agency, who was also present during the press conference noted that the editor and the journalist discuss what should be broadcasted. “Yet when they’re trying to close your mouth, cut off your tongue, break your hands and the camera, it becomes difficult to think about how to edit [the information]”.
Speaking about whether the journalists are protected when carrying out their professional duties and whether they can leave the scene when their safety is endangered, he noted that professional journalists never leave. “I’ve visited our reporter, Robert Ananyan at the hospital. While having numerous injuries, he wasn’t scared. He worked about an hour while bleeding”.
IT security expert, Samvel Martirosyan also condemned the attacks highlighting that applying such means in an inhabited area is incomprehensible.
“Attacking journalists is a serious case. After the events at Baghramyan, the journalists’ community wasn’t consistent enough in order for the real culprits to be punished. So now we see the results. The journalists’ community shouldn’t just express their joint opinion, rather they need to resort to certain actions”.
Speaking about blocking the news, he said that pursuing journalists the issue wouldn’t be solved, as anyone with a cell phone is a potential journalist. “We have thousands of journalists today who provide information from the scene. It’s just that many of them aren’t professional”.