Առողջություն 13:38 03/08/2016 Հայաստան
Բժիշկներն ամեն ինչ արել են Ավետիսի կյանքը փրկելու համար. հարազատները հույսներն Աստծո վրա դրած` սպասում են
Ապրիլյան պատերազմում վիրավորված Ավետիս Զարգարյանը դեռևս վերակենդանացման բաժանմունքում է: Ինչպես Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Ավետիսի հայրը՝ Հայկազ Զարգարյանը, տղայի առողջական վիճակում առկա է աննշան դրական տեղաշարժ:
«Ոտքերը դեռ թույլ են, Ավետիսի հետ աշխատում են մերսող մասնագետներ: Օրական մի քանի ժամ մերսում են նրա ոտքերի, ձեռքերի մկանները: Մերսումներից հետո ոտքերը զգում է, բայց չի շարժում, ձեռքերն էլ բարձրացնում է, բայց մատները դեռ չի շարժում: Բժիշկներն ասում են, որ ժամանակ է պետք, մենք էլ սպասում ենք….», - ասաց նա:
Երկու օր առաջ Ավետիսը, ով չորս ամիս վերակենդանացման բաժանմունքից դուրս չէր եկել, սայլակով զբոսնել է հոսպիտալի բակում, ինչը բարձրացրել է նրա  տրամադրությունը:
19-ամյա Ավետիսն արդեն չորս ամիս է` պառկած է Երևանի կենտրոնական կլինիկական հոսպիտալի վերակենդանացման բաժանմունքում: Վիրավորվել է ապրիլի 4-ին Թալիշի մարտական գործողությունների ժամանակ, գնդակը մտել է նրա ծնոտը, թիկունքով ներքև իջել և վնասել մի քանի ողը, ողնուղեղը: Բժիշկները թեև հույս չունեին, որ Ավետիսը կապրի, բայց ամեն ինչ անում էին նրան փրկելու համար: Ավելի քան մեկ ամիս միացված էր արհեստական շնչառության ապարատին, այդ ընթացքում Ավետիսին երկու անգամ վիրահատել են, հեռացրել են ողնաշարի գնդակը, վերականգնել բեկորից վնասված ձեռքի ոսկորը: Ավետիսին սպասվում է նոր վիրահատություն: Նրա ծնոտը բազմաբեկորային վիրավորում է ստացել, պետք է վիրահատեն, բայց առողջական վիճակը թույլ չի տալիս:
«Շատ նիհարել է, հյուծված է, նորմալ չի սնվում: Եթե առողջական վիճակում դրական տեղաշարժ լինի, կվիրահատեն»,- ասաց Հայկազ Զարգարյանը:
Նրա խոսքերով՝ վատթարագույն իրավիճակից եկել են որոշակի կայունացման, ժամանակ է պետք, որ որդին վերականգնվի:
«Բժիշկները Ավետիսիս այդ դժվար վիճակից հանել են, ամեն ինչ արել են, որ ապրի, հիմա ի՞նչ կարող են անել, ժամանակ է պետք, որ վերականգնվի...: Եթե ես իմանամ, որտեղ իմ երեխուն կբուժեն, ամեն ինչ կանեմ, որ նրան բուժեն, բայց խնդիրը մեկը չէ...: Հույսներս Աստծո վրա դրած` սպասում ենք»:
Նշենք, որ Զարգարյանները Արցախի Գետաշեն գյուղից են: Արցախյան պատերազմի ժամանակ հեռացել են այնտեղից և բնակություն հաստատել Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս քաղաքում:
Աշխատելու նպատակով երեք տարի առաջ ընտանիքը մեկնել է Ռուսաստան, սակայն Ավետիսը վերադարձել է Հայաստան զինվորական պարտքը կատարելու: Զարգարյանները Ռուսաստան մեկնելու համար վաճառել են Վարդենիսի իրենց տունը, հիմա այստեղ ոչինչ չունեն: Ավետիսի վիրավորվելուց հետո էլ Ռուսաստանում թողել են աշխատանքը և ընտանիքով վերադարձել Հայաստան:

Общество 15:30 03/08/2016 Армения
«Ждем и надеемся на Бога»: рассказывает отец раненного в апреле армянского военнослужащего Аветиса Заргаряна
Армянский военнослужащий Аветис Заргарян, получивший в ходе военных действий в зоне карабахского конфликта в начале апреля с.г. тяжелую травму позвоночника, все еще находится в отделении реанимации и интенсивной терапии. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал отец военнослужащего Айказ Заргарян.
«Ноги Аветиса еще слабы, с ним работают массажисты. Каждый день в течение нескольких часов специалисты массажируют мышцы ног и рук Аветиса. После этих процедур он начинает чувствовать ноги, но не двигает ими. А руки Аветис поднять может, но пальцами пошевелить – не в состоянии. Врачи говорят, что нужно время, мы и ждем», – сказал отец раненого военнослужащего.
Айказ Заргарян  также отметил, что два дня назад после четырех месяцев, проведенных в отделении реанимации, Аветиса впервые на коляске вывели гулять во двор больницы. «Прогулка очень подняла ему настроение», – добавил А. Заргарян.
Отметим, 19-летний Аветис Заргарян уже в течение четырех месяцев проходит лечение в отделении реанимации и интенсивной терапии Центрального клинического военного госпиталя при Министерстве обороны РА. Во время боевых действий в районе села Талыш (Талиш) Мартакертского района Нагорно-Карабахской Республики (НКР) А. Заргарян получил в том числе и тяжелую травму позвоночника. Он больше месяца был подключен к аппарату искусственного дыхания, за это время А. Заргарян перенес 2 операции.
В настоящее время военнослужащего ждет новая операция, его челюсть повреждена в нескольких местах. Однако состояние здоровья А. Заргаряна пока не позволяет проведение необходимой операции.
«Врачи помогли Аветису выйти из этой сложной ситуации, сделали все, чтобы спасти ему жизнь. Что теперь они могут сделать? Нужно время, чтобы он восстановился. Если бы я знал, где моего ребенка сумеют вылечить, все бы сделал, чтобы его поставили на ноги, но проблема не одна… Ждем, уповая на Господа», – сказал отец раненого военнослужащего.
Отметим, семья Заргарянов родом из карабахского села Геташен. В ходе Карабахской войны они вынуждены были покинуть родное село и переехали в город Варденис Гегаркуникской области Армении. Три года назад семья выехала на постоянное жительство в Россию, продав дом в Варденисе. Теперь здесь у них ничего не осталось. Сам Аветис Заргарян вернулся в Армению исполнить свой воинский долг, после его ранения семья оставила работу в РФ и также вернулась в РА.