Առողջություն 13:38 03/08/2016 Հայաստան
Բժիշկներն ամեն ինչ արել են Ավետիսի կյանքը փրկելու համար. հարազատները հույսներն Աստծո վրա դրած` սպասում են
Ապրիլյան պատերազմում վիրավորված Ավետիս Զարգարյանը դեռևս վերակենդանացման բաժանմունքում է: Ինչպես Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Ավետիսի հայրը՝ Հայկազ Զարգարյանը, տղայի առողջական վիճակում առկա է աննշան դրական տեղաշարժ:
«Ոտքերը դեռ թույլ են, Ավետիսի հետ աշխատում են մերսող մասնագետներ: Օրական մի քանի ժամ մերսում են նրա ոտքերի, ձեռքերի մկանները: Մերսումներից հետո ոտքերը զգում է, բայց չի շարժում, ձեռքերն էլ բարձրացնում է, բայց մատները դեռ չի շարժում: Բժիշկներն ասում են, որ ժամանակ է պետք, մենք էլ սպասում ենք….», - ասաց նա:
Երկու օր առաջ Ավետիսը, ով չորս ամիս վերակենդանացման բաժանմունքից դուրս չէր եկել, սայլակով զբոսնել է հոսպիտալի բակում, ինչը բարձրացրել է նրա  տրամադրությունը:
19-ամյա Ավետիսն արդեն չորս ամիս է` պառկած է Երևանի կենտրոնական կլինիկական հոսպիտալի վերակենդանացման բաժանմունքում: Վիրավորվել է ապրիլի 4-ին Թալիշի մարտական գործողությունների ժամանակ, գնդակը մտել է նրա ծնոտը, թիկունքով ներքև իջել և վնասել մի քանի ողը, ողնուղեղը: Բժիշկները թեև հույս չունեին, որ Ավետիսը կապրի, բայց ամեն ինչ անում էին նրան փրկելու համար: Ավելի քան մեկ ամիս միացված էր արհեստական շնչառության ապարատին, այդ ընթացքում Ավետիսին երկու անգամ վիրահատել են, հեռացրել են ողնաշարի գնդակը, վերականգնել բեկորից վնասված ձեռքի ոսկորը: Ավետիսին սպասվում է նոր վիրահատություն: Նրա ծնոտը բազմաբեկորային վիրավորում է ստացել, պետք է վիրահատեն, բայց առողջական վիճակը թույլ չի տալիս:
«Շատ նիհարել է, հյուծված է, նորմալ չի սնվում: Եթե առողջական վիճակում դրական տեղաշարժ լինի, կվիրահատեն»,- ասաց Հայկազ Զարգարյանը:
Նրա խոսքերով՝ վատթարագույն իրավիճակից եկել են որոշակի կայունացման, ժամանակ է պետք, որ որդին վերականգնվի:
«Բժիշկները Ավետիսիս այդ դժվար վիճակից հանել են, ամեն ինչ արել են, որ ապրի, հիմա ի՞նչ կարող են անել, ժամանակ է պետք, որ վերականգնվի...: Եթե ես իմանամ, որտեղ իմ երեխուն կբուժեն, ամեն ինչ կանեմ, որ նրան բուժեն, բայց խնդիրը մեկը չէ...: Հույսներս Աստծո վրա դրած` սպասում ենք»:
Նշենք, որ Զարգարյանները Արցախի Գետաշեն գյուղից են: Արցախյան պատերազմի ժամանակ հեռացել են այնտեղից և բնակություն հաստատել Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս քաղաքում:
Աշխատելու նպատակով երեք տարի առաջ ընտանիքը մեկնել է Ռուսաստան, սակայն Ավետիսը վերադարձել է Հայաստան զինվորական պարտքը կատարելու: Զարգարյանները Ռուսաստան մեկնելու համար վաճառել են Վարդենիսի իրենց տունը, հիմա այստեղ ոչինչ չունեն: Ավետիսի վիրավորվելուց հետո էլ Ռուսաստանում թողել են աշխատանքը և ընտանիքով վերադարձել Հայաստան:

Society 15:37 03/08/2016 Armenia
Avetis Zargaryan, 19, who sustained injuries on April 4, during the Four-day war, is still in reanimation department, Haykaz Zargaryan, father of the wounded soldier told Panorama.am adding slight positive changes are observed in his son’s health condition.
“His legs are still weak. He is still passing massage courses. He feels his legs, however still unable to move them. Ha can raise his hands but may not move fingers,” the soldier’s father tells.
To remind, Avetis was wounded during Talish military operation, receiving gunshot wound to his jaw. The bullet penetrated into his spine, damaging vertebra and spinal cord.
Avetis has been to Yerevan Central Clinical Hospital for four months. He has been hooked-up to a ventilator for more than a month for the mentioned period undergoing two surgeries - first removing the bullet from the spine and next restoring the damaged bone of the hand.
Haykaz Zargaryan informed that Avetis would undergo another operation. “My son’s jaw suffered multi-fragmented wound, he needs surgery yet his health condition is not encouraging. He is exhausted. We still need to wait,” Haykaz told.
The Zargaryans used to live in Getashen village of Artsakh. During the first Artsakh war they left their settlement and established in Vardenis town of Gegharkunik marz. Three years ago they left for Russia to find a job, yet his son returned to Armenia for a compulsory military service.
“Avetis received gunshot wound to his throat and is unable to speak. That is the reason we have no idea about the circumstances in which he sustained the injury. One thing we know he is was among the first wounded soldiers. He recalls no details,” Haykaz told.
“I am grateful to the doctors who saved the life of my son. Now we need a time for him to recover. If I knew a place where my son could be treated soon, I would do my best to get there for him. We are waiting with hope and faith in God,” the father of the wounded soldier said.
The Zargaryans left for Russia selling their house in Vardenis and have no property in Armenia. They have left their job in Russia after Avetis was wounded. Today they live with relatives, being even unable to rent a house.