Իրավունք 15:52 03/08/2016 Հայաստան
Հուլիսի 29-ի ուշ երեկոյան Սարի  Թաղում ոստիկանության կողմից հատուկ միջոցների կիրառման հետևանքով մեկ անչափահաս տղա կորցրեց աչքը, մի քանիսն այրվածքներ ստացան, տասնյակ մարդիկ տարբեր աստիճանի վնասվածքներ: Ի՞նչ հատուկ միջոցներ է կիրառել ոստիկանությունն այդ օրը երթի մասնակիցների նկատմամբ, դրանց կիրառումը հայաստանյան օրենսդրությամբ ո՞ր դեպքերում և ի՞նչ հանգամանքներում է թույլատրված, ո՞վ տվեց ոստիկաններին նման կերպ գործելու հրաման:
Այս ու այլ հարցեր գրավոր կերպով Panorama.am-ը ներկայացրեց ոստիկանություն:  Մեկ օր անց որպես պատասխան ստացվեց սա. «Ձեր 01.08.2016 թ. հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնում ենք, որ ոստիկանության ծառայողի կողմից հատուկ միջոցների գործադրման հիմքերը, սահմանները և պայմանները սահմանված են «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքի  29-րդ և 31-րդ հոդվածներով:
Մնացած հարցադրումների առիթով ներկայումս ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունում սկսվել է ծառայողական քննություն, ուստի դրանց վերաբերյալ տեղեկությունները կարող են հրապարակվել ծառայողական քննության ավարտից հետո»:
Տուժածներին բուժօգնություն ցուցաբերած բժիշկներից մեկը լրագրողների հետ զրույցում նշել էր, թե ստացած վնասվածքների բնույթն իրեն անծանոթ է, չգիտի, թե ինչ հատուկ միջոցի կիրառումից մարդկանց ոտքերին կարող էր նման վնասվածքներ առաջանալ: Առողջապահության նախարարությունից Panorama.am-ին ասացին, որ իրենք չեն դիմել ոստիկանությանը՝ տեղեկանալու, թե ինչ միջոցների կիրառումից են  առաջացել վնասվածքները:
Փոխարենը նախարարությունից մատնանշեցին «Ոստիկանության մասին» օրենքի 31 հոդվածը, որտեղ սահմանված են, թե ե՞րբ, ի՞նչ պարագայում ո՞ւմ նկատմամբ ոստիկանությունը իրավունք ունի կամ չունի  կիրառել հատուկ միջոցներ:
Օրենքի 31 հոդվածի մանրամասներին կարելի ծանոթանալ այս հղումով:
Միայն փաստենք, որ աչքից զրկված Սայաթ Հարությունյանը (լուսանկարում)դեռ 16 տարեկան է: Իսկ այդ հոդվածի կետերից մեկը՝ սահմանում է.
«Արգելվում է հատուկ միջոցները գործադրել հղիության նկատելի նշաններով կանանց, ակնհայտ հաշմանդամների և անչափահասների նկատմամբ (բացառությամբ նրանց կողմից զինված հարձակում գործելու, զինված դիմադրության, մարդկանց կյանքին ու առողջությանն սպառնացող խմբակային հարձակման դեպքերի)…»:
Նույն հոդվածով արգելվում է նաև ոստիկանության սպառազինության մեջ հատուկ միջոցների այնպիսի տեսակներ ընդգրկելը, որոնք, ըստ իրենց մարտավարատեխնիկական բնութագրերի, կարող են մարդու առողջությանը պատճառել ծանր վնաս կամ մարդու օրգանիզմում առաջացնել անդառնալի փոփոխություններ կամ մահ պատճառել կամ չհիմնավորված ռիսկի աղբյուր են:
Առողջապահության նախարարությունից նշեցին, որ «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքի 31-րդ հոդվածի համաձայն, Ոստիկանության սպառազինության մեջ ընդգրկված հատուկ միջոցների ցանկը, ինչպես նաև դրանք սպառազինության մեջ ընդգրկելու, սպառազինությունից հանելու և ոչնչացնելու կարգը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը (ՀՀ կառավարության 2011 թվականի հունիսի 23-ի թիվ N 867-Ն որոշում):
Նույն հոդվածով ՀՀ առողջապահության նախարարին լիազորություն է վերապահվել ոստիկանության ներկայացրած հատուկ միջոցների տեխնիկական կանոնակարգերի հիման վրա ընդունել մարդու նկատմամբ գործադրվող հատուկ միջոցների կիրառման համար թույլատրելի չափանիշները սահմանող հրաման, ինչը և արվել է (ՀՀ առողջապահության նախարարի 2012 թվականի ապրիլի 20-ի 09-Ն հրաման): Դրանց մասով այլ լիազորություն հիշատակված օրենքով առողջապահության նախարարությանը վերապահված չէ»:
Երեկ տարածվեց տեսանյութ,որտեղ Սարի թաղի բնակիչները գտել են ոստիկանության կողմից կիրառած հատուկ միջոցներից մեկը: Ինտերնետում որոնումների արդյունքում պարզեցինք, որ խոսքը ձեռքի լուսաձայնային նռնակի մասին է, կոչվում է «Ֆակել» (լուսանկարը՝ տեսանյութից):
Առողջապահության նախարարի հրամանի 5-րդ կետը վերաբերում է այդ հատուկ միջոցի կիրառման պայմաններին.
«Բազմատարր ձեռքի լուսաձայնային նռնակ «Ֆակել»-ի կիրառման թույլատրելի չափանիշներն են` ներգործության տրամագիծը 20 մետրից ոչ ավելի, գործարկումը միայն բաց տեղանքում` մարդուց նվազագույնը 2,5 մետր հեռավորության վրա: Ձայնային ճնշման մակարդակը 10 մետր հեռավորության վրա` 145 դեցիբելից ոչ ավելի»:
Մնացածի օգտագործելիության նկարագրություններին կարող եք ծանոթանալ բերված հրամանում։
Շեշտենք՝ որ դրանց մի մասի օգտագործման նկարագրության մեջ նշված է՝ բաց տեղանքում, զինված մարդկանց դեմ, եթե զինվածը իրական վտանգ է ներկայացնում մարդկանց կյանքերին, նույն տարածքում կրկնակի օգտագործումը արգելվում է, և այլն...։

Какие спецсредства использовала Полиция Армении при разгоне демонстрации в Ереване 29 июля? Ответ на официальный запрос
Вследствие применения Полицией Армении спецсредств при разгоне демонстрации ночью 29 июля телесные повреждения различной степени тяжести, в том числе ожоги, получили десятки граждан, а 16-летний Саят Арутюнян лишился глаза. В связи с этим редакция Panorama.am представила письменный запрос в Полицию РА о том, какие именно спецсредства были применены против демонстрантов, на каких основаниях, каковы законодательные нормы их использования и кто дал стражам порядка приказ о применении специальных средств.
«В ответ на ваш запрос от 01.08.2016г. сообщаем, что основания, рамки и условия применения служащими Полиции спецсредств регулируются статьями 29 и 31 Закона РА “О Полиции”. В связи с остальными сообщениями в настоящее время в управлении внутренней безопасности Полиции РА начато служебное расследование, посему сведения на сей счет можем предоставить лишь по окончании служебного следствия», – ответили на запрос Panorama.am в Полиции Армении.
Один из врачей, оказавших помощь пострадавшим в тот день гражданам, в беседе с журналистами сообщил, что ему не знакомо происхождение полученных пациентами травм и он не знает, вследствие применения каких спецсредств могли возникнуть подобные повреждения.
В Минздраве Армении Panorama.am заявили, что они не обращались в Полицию за предоставлением информации о том, вследствие применения каких именно спецсредств могли быть получены такие травмы. В министерстве также сослались на ст.31 Закона РА «О Полиции».
С содержанием данной статьи закона можно ознакомиться здесь. Отметим лишь, что лишившийся глаза Саят Арутюнян – несовершеннолетний,
а один из пунктов данной статьи устанавливает: «Запрещается применение специальных средств в отношении женщин с видимыми признаками беременности, заведомых инвалидов и несовершеннолетних (за исключением случаев совершения ими вооруженного нападения, оказания вооруженного сопротивления, группового нападения, угрожающих жизни и здоровью людей), а также при пресечении несанкционированных мирных, безоружных сборов, собраний, митингов, шествий и парадов, если они не нарушают работу транспорта, связи и организаций».
В Минздраве РА сослались также на законодательное положение о том, что перечень этих спецсредств, порядок их включения и исключения из полицейского арсенала, их ликвидации устанавливаются Решением Правительства РА №286-Н от 23 июня 2011г. Было отмечено, что министр здравоохранения РА по закону уполномочен дать приказ о допустимых нормах применения спецсредств в отношении граждан на основании их технических регламентов, что и было сделано (Приказ министра здравоохранения №09-Н РА от 20 апреля 2012г.). «Иных полномочий на сей счет для Минздрава РА указанным законом не предусмотрено», – отметили в ведомстве.
Ранее в Сети появился видеоматериал, на котором запечатлено, как один из жителей ереванского района Сари тах, где произошли беспорядки, нашел примененное полицией спецсредство, которое, согласно результатам поиска в Интернете, выглядит как ручная светозвуковая граната («факел»).
Пункт 5 Приказа министра здравоохранения РА касается условий применения данных спецсредств. Согласно приказу, «факелы» разрешается применять в радиусе не более 20 метров, только на открытой местности, на расстоянии минимум в 2,5 метра от людей, а уровень звукового давления установлен на расстоянии 10 метров, не более 145 децибелов.
С подробностями использования других спецсредств можно ознакомиться по ссылке.
- Глава Полиции Армении поручил найти лиц, применивших насилие против активистов и журналистов в районе Сари тах 29 июля
- HRW: Власти Армении должны тщательно расследовать факты применения полицией силы против демонстрантов и журналистов 29 июля
- Президент Армении извинился перед журналистами за инциденты ночью 29 июля и заверил: впредь подобное не повторится
- Омбудсмен Армении направил в Генпрокуратуру сообщения и материалы о фактах применения насилия против граждан ночью 29 июля в Ереване
- В медцентре «Сурб Григор Лусаворич» остаются 13 пострадавших в ходе беспорядков ночью 29 июля в Ереване
- Журналистские организации Армении требуют немедленно расследовать факты насилия против представителей СМИ ночью 29 июля
- Генпрокуратура Армении занялась преступлениями, совершенными против журналистов ночью 29 июля в Ереване
- Омбудсмен Армении требует наказать полицейских, применивших насилие против граждан ночью 29 июля в Ереване
- Лишившийся глаза в ходе беспорядков в Ереване 17-летний Саят Арутюнян не был участником митинга: подробности ЧП
- Палата адвокатов Армении требует объективно и всесторонне расследовать действия полиции в ходе беспорядков в Ереване 29 июля
- СК Армении: В организации массовых беспорядков в Ереване ночью 29 июля подозреваются Армен Мартиросян и Андреас Гукасян
- В Ереване при освещении шествия к захваченному полку ППС были избиты и пострадали от действий полиции журналисты сразу нескольких СМИ
- На фоне захвата полка ППС в Ереване: люди в гражданском напали на участников шествия и журналистов, есть пострадавшие