Քաղաքական 16:00 24/08/2016
Պաշտոնական Դամասկոսը դատապարտել է Թուրքիայի կողմից Սիրիայի տարածքային ամբողջականության խախտումը և ներխուժումը իր տարածք: «Ռիա նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ, համապատասխան հայտարարությամբ է հանդես եկել Սիրիայի արտգործնախարարությունը:
«Սիրիան դատապարտում է ամերիկյան օդուժի ուղեկցությամբ Թուրքիայի կողմից տանկերի և ծանր զրահատեխնիկայի տեղաշարժը սահմանից ներս՝ դեպի հյուսիս՝ Ջարաբլուսի ուղղությամբ և գտնում է, որ այդ քայլն ինքնիշխանության կոպիտ խախտում է»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Սիրիայի արտգործնախարարությունը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ Սիրիայի տարածքում ահաբեկիչների դեմ պայքարը պետք է իրականացվի Սիրիայի իշխանությունների հետ համատեղ կոորդինացման միջոցով:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր , որ թուրքական հատուկ նշանակության ջոկատը այսօր ներխուժել է Սիրիայի տարածք՝ Իսլամական պետություն կազմակերպության ահաբեկիչ գրոհայիններից սիրիական Ջարաբլուս քաղաքը ազատագրելու համար:

16:07 24/08/2016 World
An official source at the Foreign and Expatriates Ministry of Syria said that Turkish tanks and armored vehicles on Wednesday morning crossed the Syrian-Turkish borders towards Jarablus city under cover of the Us-led alliance’s air forces, Sana agency reported.
The source said that Syria asserts that fighting terrorism on Syrian terrorism by any side must be conducted by coordinating with the Syrian government and the Syrian Arab Army, which has been fighting terrorism for over five years, the source reported.
It next stressed that Syria condemns this blatant violation of its sovereignty and affirms that fighting terrorism isn’t done by ousting ISIS and replacing it with other terrorist organizations backed directly by Turkey.
As reported earlier, Turkey launched a ground incursion into Syria targeting Islamic State and Kurdish fighters near the town of Jarablus. Ankarasaid it wanted to take the town to stop cross-border attacks, while the Kurds warned that Turkish troops would get into a quagmire.