Քաղաքական 15:50 25/08/2016 Հայաստան
Սիրիայում ռազմական գործողությունների  համար Թուրքիային կանաչ լույս ցույց տալը հետագայում գլխացավանք է դառնալու այդ ուժային կենտրոնների համար: Panorama.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց թուրքագետ Լևոն Հովսեփյանը: Նրա խոսքով, Սիրիայում ձեռնարկած գործողությունների համար Թուրքիան համաձայնություն է ստացել ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, որոշ չափով նաև Իրանից:
«Ակնհայտ է, որ Սիրիայի հյուսիսում ռազմական գործողությունները Թուրքիան իրականացնում է որոշակի համաձայնության շրջանակում, որոնք ձեռք է բերվել այդ ուժային կենտրոնների հետ»,-ասաց թուրքագետը:
Նրա կարծիքով, թույլտվությունը տրամադրվել է սահմանափակ գործողությունների համար, սակայն չի բացառում, որ հետագայում Թուրքիան կփորձի իր ներկայությունը ապահովել  Սիրիայի հյուսիսային որոշ հատվածներում:
«Թուրքիայի նպատակը դա է: Կարծում եմ՝ այն համաձայնությունը, որ ձեռք է բերվել դիվանագիտական խողովակներով ու շփումներով, վերաբերել է սահմանափակ բնույթի գործողություններին: Բայց չեմ կարծում, որ Թուրքիան կսահմանափակվի այդքանով»,-ասաց նա:
Հովսեփյանը հիշեցնում է, որ Թուրքիայի գլխավոր նպատակը «Իսլամական պետության» դեմ պայքարի անվան տակ սեփական անվտանգության խնդիրների լուծումն է՝ մասնավորապես կապված քրդերի հետ:
«Այս պահին ամեն ինչ կախված է այն բանից, թե ինչպիսին կլինի ուժային խոշոր կենտրոնների վերաբերմունքը Թուրքիայի հետագա գործողությունների նկատմամբ և ինչ ծավալներով Թուրքիան կշարունակի գործողությունները: Ես հակված չեմ կարծելու, որ դրանք կլինեն կարճաժամկետ, Թուրքիան էականորեն կմխրճվի այռազմական պրոցեսներում, ինչն իր հերթին լրջագույն խնդիրներ կառաջացնի նայդ երկրի ներսում»,-ասաց թուրքագետը:
Նրա համոզմամբ, թուրքական իշխանությունների հիմնական նպատակը քրդական սպառնալիքի չեզոքացումն է, քրդական միջանցքի ձևավորման կանխումը:
«Մեծ հաշվով, սա ոչ թե Իսլամական պետության դեմ պայքար է, այլ քրդական սպառնալիքի ոչնչացում ու Թուրքիայի ներկայության ապահովում Սիրիայի հյուսիսում»,-ընդգծեց նա:
Ռազմական գործողությունները, ըստ Panorama.am-ի զրուցակցի, Թուրքիային հնարավորություն են տալիս դուրս գալ աշխարհքաղաքական ու դիվանագիտական փակուղուց:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի բանակի ստորաբաժանումներն օգոստոսի 24-ի առավոտյան ժամը 5-ի սահմաններում լայնամասշտաբ գործողություն են սկսել «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) ահաբեկչական կազմակերպության զինյալների կողմից վերահսկվող սահմանամերձ Ջերաբլուս քաղաքում: Պաշտոնական տեղեկություններ չկան, սակայն թուրքական մամուլի հրապարակումների համաձայն, Թուրքիան Սիրիայի տարածք է մտցրել 30 տանկ, մոտ  հատուկ նշանակության 500 ուժեր, Թուրքիայի վերահսկողության ներքո գտնվող սիրիական բանակի 2 հազարից ավելի ստորաբաժանումներ:

Politics 17:50 25/08/2016
Giving a green light to Turkey for launching an offensive against Syria will turn into headache for those centers of power, who authorized it, turkologist Levon Hovsepyan told Panorama.am, suggesting military operations unleashed in Syria by Turkey were coordinated with the US, Russia, and partly Iran.
“Military operations in northern Syria are obviously conducted within certain arrangements, reached with those centers of power,” Hovsepyan said.
To his words, the permission was given for limited actions, even though one may not rule out Turkey will try to secure its presence in some northern parts of the Syrian territory.
“That appears to be Turkey’s goal. I think the agreement reached through diplomatic channels and interactions, referred to limited military plans. However, I do not think Turkey will be satisfied with that,” the turkologist stressed.
Hovsepyan reminds that Turkey’s primary aim is to solve own security issues, in particular the Kurdish issue, under the veil of combating the Islamic State.
“At present, much depends on how the centers of power will react to Turkey’s actions and how extensively Turkey will proceed with the operations. I do not tend to think those operations are short-term, quite the opposite, Turkey may stuck into war processes, which may result in serious repercussions on the domestic front,” said Hovsepyan, adding, the main goal of the Turkish leadership is to neutralize the Kurdish threat and prevent the establishment of the Kurdish corridor.
“By and large, this is not a struggle against the Islamic State, rather elimination of the Kurdish threat and securing a presence in the north of Syria,” Hovsepyan maintained, suggesting military actions will allow Turkey to break the geopolitical and diplomatic deadlock it faces.
To remind, on August 24 Turkey launched a ground incursion into Syria targeting Islamic State and Kurdish fighters near the town of Jarablus. Ankara said it wanted to take the town to stop cross-border attacks, while the Kurds warned that Turkish troops would get into a quagmire.