Օրվա մամուլ 08:25 27/08/2016
«Հայկական ժամանակ»-ին  հայտնի է դարձել, որ վերջերս բավական մեծ լարվածություն է առաջացել կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանի, Վերահսկիչ պալատի նախագահ Իշխան Զաքարյանի և Ազգային ժողովի պաշտոնյաների միջև։
«Լարվածությունն ինչ-որ պահի այնքան է խորացել, որ գործը հասել է նախագահական։ Խնդիրը ՎՊ մասին նոր օրենքի նախագիծն է, որը ԱԺ-ն պետք է քննարկի և ընդունի առաջիկայում։ Ի. Զաքարյանը ցանկանում է, որ ՎՊ-ն հնարավորինս անկախ լինի, կարողանա բյուջետային ծախսերի վրա իր ստուգելու լծակներն ավելացնել և ԱԺ-ին էլ շատ հաշվետու չլինել։ Կառավարությունը փորձում է այնպես անել, որ բյուջեի վրա թե ՎՊ-ի, թե ԱԺ-ի վերահսկողությանը հնարավորինս քիչ լինի։
ԱԺ-ն էլ իր հերթին աշխատում է այդ նոր օրենքով թե ՎՊ-ի, թե կառավարության գործունեության վրա հնարավորինս շատ վերահսկողություն ունենալ։ Եվ, որոշ տեղեկությունների համաձայն, ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանի հետ հիմա նախագահականից փորձում են այս երեք ինստիտուտների լիազորությունները բաժանել»,-գրել է թերթը։

Политика 12:16 27/08/2016
Газета «Айкакан жаманак» пишет со ссылкой на свои источники, что в последнее время  между министром-руководителем аппарата правительства Давидом Арутюняном, председателем Контрольной палаты Ишханом Закаряном и должностными лицами Национального Собрания возникла довольно большая напряженность.
«В какой-то момент эта напряженность настолько усугубилась, что дело дошло до президентской администрации. Проблема в новом проекте закона о Контрольной палате, который в ближайшее время должен быть обсужден и принят в парламенте Армении. И.Закарян хочет, чтобы Контрольная палата была насколько это возможно независимой, могла усилить свои рычаги по проверке бюджетных расходов и меньше бы отчитывалась перед Национальным Собранием. Правительство пытается сделать так, чтобы и у Контрольной палаты, и у парламента было меньше рычагов для контроля над бюджетом.
А парламент в свою очередь работает над тем, чтобы усилить свой контроль и над Контрольной палатой, и над деятельностью правительства. Согласно некоторым сведениям, в резиденции президента сейчас пытаются вместе с председателем Конституционного суда Гагиком Арутюняном разделить полномочия между этими тремя институтами», - пишет издание.