Քաղաքական 10:30 27/09/2016 Աշխարհում
ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրությունների հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփը հեռուստաբանավեճի ժամանակ հայտարարել է, որ Ռուսաստանի միջուկային ներուժն ավելի հզոր է, քան Միացյալ Նահանգներինը: Լուրը գրում է «Գազետա.ռու»-ն:
Բացի դա, հանրապետականների թեկնածուն հավելել է, որ Ռուսաստանն ընդլայնում է իր հնարավորությունները միջուկային ոլորտում, մինչդեռ ԱՄՆ-ն ոչ մի կերպ չի թարմացնում իր զինանոցը:
Միևնույն ժամանակ Թրամփն ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ի նախագահ ընտրվելու դեպքում ինքն առաջինը չի ազատվի միջուկային զենքից:  Այնուամենայնիվ  նշել է, որ միջուկային սպառնալիքն իր տեսակի մեջ «ամենամեծ սպառնալիքն է»:
Իր հերթին դեմոկրատ Հիլարի Քլինթոնն էլ  հայտարարել է, որ Դոնալդ Թրամփին «չի կարելի նույնիսկ մոտ թողնել միջուկային զենքին»:

Политика 10:46 27/09/2016 В мире
Избирательная кампания в США вступила в финальную стадию – демократ Хиллари Клинтон и республиканец Дональд Трамп впервые сразились в очных дебатах. Об этом сообщает РИА Новости.
В течение полутора часов политики, которые пока пользуются почти одинаковой поддержкой избирателей, без остановки спорили и доказывали свою правоту по самым разным вопросам внешней и внутренней политики США.
Отмечается также, что в ходе дебатов несколько раз упоминалась и тема России: Клинтон вновь обвинила Москву в хакерских атаках, а Трамп указал, что это не доказано, а также заявил, что Россия превосходит США по ядерному потенциалу.
«Специалисты, проверяющие истинность высказываний кандидатов в президенты, уже уличили политиков в многочисленных неточностях и прямых подтасовках в ходе теледебатов. Очевидно одно: Трамп и Клинтон показали, что готовы к упорной борьбе до самого 8 ноября – дня, когда пройдут выборы», – говорится в заявлении.