Սաուդյան Արաբիայի թագավորը որոշում է կայացրել կրճատել է պետական ծառայողների աշխատավարձերը
Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալման բեն Աբդել Ազիզ Ալ Սաուդը որոշում է կայացրել կրճատել է պետական ծառայողների աշխատավարձերը: Այս մասին հաղորդում է «Ռիա նովոստի»-ին` հղում անելով Սաուդյան լրատվական գործակալությանը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ `միապետի կողմից արձակված մի քանի հրամանագրերի համաձայն՝ նախարարների աշխատավարձերը մասնավորապես կկրճատվեն 20 տոկոսով`իսկ պատգամավորներին տրվելիք  բոնուսները՝ շուրջ 15 տոկոսով:
Զգալիորոեն կպակասեն նաև պաշտոնյաներին տրվող արտոնությունները: Մասնավորապես, կացարանի և ավտոմեքենաների սպասարկման համար նրանց տրամադրվող միջոցները ևս կնվազեն 15 տոկոսով:
Աշխատավարձերի կրճատում սպասվում է ինչպես Սաուդյան Արաբիայի քաղաքացիներին, այնպես էլ թագավորությունում աշխատող օտարերկրացիներին:
Հատկանշական է, որ երկրի իշխանությունները առաջին անգամ են նման քայլի դիմում  աշխատող սաուդցիների թվի երկու երրորդը կազմող պետական ծառայողների հարցում:
Ծախսերի կրճատման հիմնական պատճառը նավթի ցածր գների հետևանքով եկամուտների կտրուկ նվազումն է:
Մեկ տարվա ընթացքում պետական ոլորտի աշխատողները չեն ստանա տարեկան պարգևավճարները:
Սույն որոշումը վերաբերում է նաև զինծառայողներին՝ բացառությամբ նրանց, ովքեր ծառայում են Եմենին սահմանակից շրջաններում:

Экономика 15:39 27/09/2016 В мире
Король Саудовской Аравии Салман бен Абдель Азиз Аль Сауд выпустил несколько указов о сокращении зарплат и выплат госслужащим, в том числе министрам и депутатам Консультативного совета – Меджлис аш-Шура. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на Саудовское агентство новостей.
Согласно этим указам, зарплаты министров будут сокращены на 20%, а бонусы депутатам – на 15%. При этом экономить станут и на привилегиях чиновников, уменьшив на 15% предоставляемые им средства на жилье и содержание автомобилей.
Урезание зарплат и различных выплат ожидает как саудовских подданных, так и работающих в королевстве иностранцев. Власти Саудовской Аравии впервые пошли на такой шаг в отношении госслужащих, которые составляют две трети от числа работающих саудовцев, из-за сильного сокращения доходов из-за низких цен на нефть.
В течение года никто из работников госсектора в королевстве не получит годовые премиальные, включая военнослужащих, за исключением тех, кто служит в пограничных с Йеменом районах.