Տնտեսություն 18:23 29/09/2016 Հայաստան
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը նշեց, որ ամենակարևոր սկզբունքը, որն ամրագրվել է հաջորդ տարվա բյուջեով, հարկաբյուջետային և պարտքի կայունությունն  է:
Նախարարի խոսքերով՝ 2014-2015 թվականներին ունեցել ենք պետական պակասուրդի բավական բարձր մակարդակ՝ 4.8 տոկոս: Եվ այս տարվա արդյունքներով, ըստ նրա, ամենայն հավանականությամբ, կունենանք  5.9 տոկոսանոց պակասուրդ: Արդյունքում՝ ավելացել է արտաքին պարտք-ՀՆԱ հարաբերակցությունը:
«Սա պարտքի ստեղծման հիմնական աղբյուրն է: Մեզ մոտ պարտքը երկու տարիների ընթացքում՝ 2014-2015 թվականներին 43.7 տոկոսից բարձրացել է և այս տարեվերջին 54.4 տոկոս կկազմի: Բնականաբար, հաջորդ տարիներին պետք է լինենք ավելի պահպանողական, որպեսզի թույլ չտանք պարտքի գերաճ»,- մեկնաբանեց Վարդան Արամյանը:
Նախագծով եկամուտների մասով նախատեսվում է 1 տրիլիոն 135 միլիարդ դրամ, ծախսերի մասով՝ 1 տրիլիոն 360 միլիարդ, դեֆիցիտը՝ 150,1 միլիարդ դրամ՝ 2.8 տոկոս: Նախագծով նախատեսվում է նաև ՀՆԱ-ի 3,2 տոկոս աճ:
Անդրադառնալով պետբյուջեի նախագծին՝  Կարեն Կարապետյանը ասաց. «Մենք բավականին կոշտ բյուջե ենք նախատեսում 2017 թվականին, թվերը խոսում են դրա մասին: Մոտ 70 միլիարդ նախատեսում ենք եկամուտների աճ և մոտ 100  միլիարդ՝ ծախսերի նվազեցում: Այն բոլոր հարցադրումները, որ հնչեցնում ենք կառավարման, ծախսերի նվազեցման վերաբերյալ, դրանք շատ ակտուալ են»:
ՀՀ ֆինանսների նախարարին հանձնարարվեց նաև անհրաժեշտության դեպքում նախագծում կատարել շտկումներ և ներկայացնել ՀՀ կառավարության աշխատակազմ, որտեղից նախագծի լրամշակված տարբերակը սահմանված կարգով կներկայացվի ՀՀ Ազգային ժողով:

Politics 19:27 29/09/2016 Armenia
The National Assembly of Armenia has adopted today the draft law on the state budget of the Republic of Armenia for 2017. Finance Minister Vardan Aramyan named fiscal and debt sustainability as the most important principle put in the budget.
To the minister’s words, in 2014-2015, state high deficit of 4.8 percent was recorded, and prediction for the current year is 5.9 percent, which has resulted in the grow of the government debt to GDP.
“This the primary source for the debt growth,” Aramyan explained, adding: “ Over the past two years Armenia’s external debt has grown from 43.7 to 54.4 at the end of the year.  Naturally we should be more conservative in the upcoming years to avoid debt increase,” Aramyan said.
It is envisaged that in 2017 consolidated total revenue of the state budget will make up 1 trillion 135 milliard AMD, while expenditure will amount to 1 trillion 360 milliard AMD. The state budget deficit will be 150,1 milliard AMD or 2.8 percent. The budget also envisages 3,2% GDP growth.
Speaking of the state budget, Armenian Prime Minister Karen Karapetyan said: “We plan a tight budget for the year 2017, as evidenced by the numbers projected in the budget. We envisage a growth of 70 milliard [AMD] in revenues and 100 milliard [AMD] decrease in expenditure. All the questions raised about the decrease of the state expenditure appear to be quite actual”.