Տնտեսություն 10:44 29/09/2016 Հայաստան
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը սկսել է ուսումնասիրել «Յանդեքս» տաքսի ծառայության գործունեությունը: Մոսկվայում մեկնարկած մրցակցային մարմինների ղեկավարների նիստի ժամանակ հայտարարել է նիստը նախագահող ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը:
Նա հայտարարել է, որ այս պահին Հանձնաժողովը ուսումնասիրում է էլեկտրոնային հարթակների միջոցով տաքսի ծառայություն կազմակերպող ընկերությունների գործը: Խոսքը վերաբերում է վերջերս հայկական շուկա մուտք գործած «Յանդեքս» տաքսի ծառայությանը: Հանձնաժողովը սեփական նախաձեռնությամբ սկսել է ուսումնասիրել ընկերության վարքագիծը, քանի որ շուկա մուտք գործելու օրվանից վերջինիս գործունեության մեջ նկատվել են մրցակցային օրենսդրության հնարավոր խախտման դրսևորումներ:
Ա. Շաբոյանը տեղեկացրել, որ «Յանդեքսի» մեկնարկային պայմաններն ի սկզբանե եղել են ընկերության համար խիստ շահավետ: Ի տարբերություն նույն ծառայությունը մատուցող անհատների կամ ընկերությունների, «Յանդեքսը»  չի վճարում մյուսների համար պարտադիր համարվող   լիցենզավորման տուրքը, վարորդների եկամտային հարկը և արտոնագրային վճարը, որն արդեն իսկ առավել մրցակցային պայմաններ է ապահովում վերջինիս համար:
Հանձնաժողովի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ, ընկերության վարքագծի ուսումնասիրության ընթացքում ՏՄՊՊՀ-ն բացահայտել է մի շարք հանգամանքներ, որոնք փաստում են, որ ընկերությունը դաշտում գործում է անարդար մրցակցային կանոններով: Օրինակ, «Յանդեքսը» իր հետ համագործակցող բոլոր վարորդներին փաստացի կատարած յուրաքանչյուր մինիմալ պատվերի համար վճարում է 500 դրամ, ինչն առնվազն բիզնես տրամաբանությունից դուրս գործելաոճ է:
Քանի որ Հայաստանում գործում են էլեկտրոնային հարթակների միջոցով աշխատող այլ տաքսիներ ևս, ապա Հանձնաժողովը այս պահին ուսումնասիրում է վերջիններիս վարքագիծը նույնպես: Խոսքը վերաբերում Է «GG  տաքսի» և «Մոբի տաքսի» ընկերություններին: Ավարտին կհրապարակվի իրավախախտումների վերաբերյալ Հանձնաժողովի որոշումը:

Politics 12:35 29/09/2016
The RA State Commission for Protection of Economic Competition began studying the activities of Yandex Taxi service, Chairman of RA SCPEC, Artak Shaboyan said during a session in Moscow.
He stated that the Commission is currently examining the case of companies, organizing their services via electronic platforms. This refers to Yandex taxi service that has recently entered the market. The Commission began investigating the company’s behaviour on its own initiative since cases of possible violations of competition law have been observed in the company’s activities.
Shaboyan said the starting conditions have originally been extremely beneficial for the company. Unlike individuals or companies providing the same service, Yandex does not pay the licensing fee, income tax and license fee for drivers, which is compulsory for others.
According to the press service of the Commission, the study of the company's behaviour has identified a number of circumstances, which show that the company operates by unfair competition rules. For example, Yandex pays AMD 500 to the drivers for the minimum order, which is illogical from the business point of view.
As there are other taxi services (GG Taxi, Moby Taxi) operating via electronic platforms, the Commission is also investigating their behaviour. At the end, the Commission will publish its decision on violation.