Իրավունք 18:39 24/10/2016 Աշխարհում
ՌԴ քննչական կոմիտեի Մոսկվա քաղաքի քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ Մոսկվայում ՀՀ 2 քաղաքացիների սպանության դեպքի առթիվ: Այդ մասին տեղեկացնում են Հայաստանի քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունից:
Արդեն իսկ հաղորդվել էր, որ պարզվել է սպանվածների ինքնությունը։
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի հանձնարարությամբ՝ ՌԴ-ի քննչական մարմիններում ՀՀ ՔԿ ներկայացուցիչ Իլյա Վարովը կապ է հաստատել ՌԴ իրավասու մարմինների գործընկերների հետ և պարբերաբար տեղեկացվում է ՀՀ երկու քաղաքացիների սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի քննության ընթացքի վերաբերյալ։
Ռուս գործընկերների տրամադրած տեղեկության համաձայն՝  հոկտեմբերի 23-ին՝ ժամը 15։40-ին (Մոսկվայի ժամանակով), ՌԴ ՆԳՆ-ի հերթապահ բաժնում ահազանգ է ստացվել ՀՀ քաղաքացի Հասմիկ Նշանյանից առ այն, որ 2016 թվականի հոկտեմբերի 17-ից չի կարողանում կապ հաստատել Մոսկվայում փաստացի բնակվող եղբոր՝ Էդուարդ Նշանյանի հետ:
Քննչական-օպերատիվ խումբը անմիջապես՝ րոպեներ անց, մեկնել է կնոջ կողմից մատնանշված հասցե, որտեղ հայտնաբերվել է երկու տղամարդու դիակ՝ հրազենային վնասվածքներով։
Երկու տուժողներն էլ հանդիսանում են ՀՀ քաղաքացի, ազգությամբ հայ, որոնց ինքնությունը պարզվել է. 1973թ. ծնված Էդուարդ Նշանյանի դին՝ գլխի շրջանում հրազենային վնասվածքով, հայտնաբերվել է մահճակալի մոտ՝ գետնին, իսկ 1970 թ. ծնված Արմեն Իսրայելյանի դին՝  խոհանոցում՝ գլխի շրջանում հրազենային վնասվածքով։
Նախնական տվյալներով, նշված անձինք մահացել են 3-5 օր առաջ: Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել են 5.45 մմ տրամաչափի 7 պարկուճ եւ 2 գնդակ։
Դեպքի առթիվ ՌԴ քննչական կոմիտեի Մոսկվա քաղաքի քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՌԴ քրեական օրենսգրքի 105-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 222-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Նշանակվել են դատաձգաբանական, դատաբժշկական, կենսաբանական, դատագենետիկական փորձաքննություններ: Ձեռնարկվում են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ: Վարույթն իրականացնող մարմինը տեղեկություններ է ձեռք բերել հնարավոր կասկածյալի ինքնության վերաբերյալ, ով, ևս, ըստ նախնական տվյալների, ՀՀ քաղաքացի է։
Նշվում է, որ նրան հայտնաբերելու ուղղությամբ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ օպերատիվ-հետախուզական, քննչական միջոցառումներ:

Право 20:30 24/10/2016 Армения
Следственный комитет Армении выступил с заявлением, в котором представлены новые подробности об убийстве двух граждан РА в Москве.
Согласно сообщению, следственным управлением СК России по городу Москва возбуждено уголовное дело по факту убийства двух граждан Армении в российской столице. Установлены личности убитых.
По распоряжению председателя Следственного комитета Армении Агвана Овсепяна представитель СК РА в следственных органах РФ Илья Варов находится на постоянной связи с российскими коллегами и периодически докладывает главе СК РА о ходе расследования.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, согласно предоставленной российскими коллегами информации, 23 октября в 15:40 (мск.) от гражданки Асмик Ншанян в дежурную часть МВД РФ поступило сообщение о том, что она с 17 октября 2016 года не может связаться со своим братом Эдуардом Ншаняном, проживающим в Москве.
Оперативно-следственная группа немедленно выехала по указанному женщиной адресу, где обнаружила тела двух мужчин с огнестрельными ранениями. Оба потерпевших являются гражданами Армении, армянами по национальности. Их личности установлены. Тело Эдуарда Ншаняна (1973 года рождения) с огнестрельным ранением в голову было обнаружено на полу возле кровати, а тело Армена Исраеляна (1970 года рождения) с огнестрельным ранением также в голову – на кухне.
По предварительным данным, граждане РА скончались около трех или пяти дней назад. При осмотре места происшествия обнаружены 7 гильз от патронов калибром 5.45 мм и две пули.
По данному факту следственным управлением Следственного комитета РФ по городу Москва возбуждено уголовное дело по признакам ч.2 ст.105 (Убийство двух или более лиц) и ч.1 ст.222 (Незаконные приобретение, передача, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, его основных частей, боеприпасов) УК РФ. Назначены судебно-баллистическая, судебно-медицинская, судебно-биологическая, судебно-генетическая экспертизы. Предпринимаются оперативно-розыскные мероприятия.
«Орган, осуществляющий производство, получил сведения о личности предполагаемого подозреваемого, который, по предварительным данным, также является гражданином Армении. Для его обнаружения предпринимаются необходимые оперативно-розыскные, следственные мероприятия», – отмечается в сообщении.