Իրավունք 15:28 26/10/2016 Հայաստան
Այս տարի դատապարտյալների մասով գերբեռնվածության խնդիրը գրեթե  ամբողջությամբ լուծել ենք,-  Ազգային ժողովում հայտարարեց արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը՝  պատասխանելով պատգամավոր Միքայել Մելքումյանի հարցին, թե արդյո՞ք մշապես բարձրաձայնվող քրեակատարողական հիմնարկաների գերբնակեցման խնդիրը լուծվել է:
Փոխնախարարն ասաց, որ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի ամբողջությամբ վերաբնակեցման պարագայում դատապարտյալների մասով գերբնակեցման  խնդիրը լուծվել է, զուգահեռաբար  Երևանում կալանավորված անձանց մասով են աշխատում:
Ս. Քրմոյանի խոսքով՝ իրականացնում են նաև վերանորոգման, էներգախնայողության ծրագրեր՝ դատապարտյալների պահման պայմանների բարելավման ուղղությամբ:
«Նախատեսում ենք առաջիկա վեց ամսում էական փոփոխություններ ապահովել: Մենք լուրջ երաշխիքներ ունենք»,- ասաց արդարադատության փոխնախարարը:

Право 16:18 26/10/2016 Армения
В этом году проблема перегруженности уголовно-исполнительных учреждений  в Армении практически полностью решена. Об этом заявил сегодня в Национальном Собрании Армении заместитель министра юстиции РА Сурен Крмоян в ответ на вопрос депутата от фракции «Процветающая Армения» Микаела Мелкумяна.
По словам Крмояна, благодаря УИУ «Армавир» в этом году почти полностью решена проблема содержания осужденных в уголовно-исполнительных учреждениях и сейчас параллельно решаются проблемы с арестованными лицами в Ереване.
Как указал Замглавы Минюста РА, реализуются также различные программы по улучшению условий содержания осужденных, в том числе работы по ремонту и повышению энергоэффективности.
«Планируем в течение ближайших 6 месяцев обеспечить существенные изменения. У нас серьезные гарантии», – сказал Крмоян.