Իրավունք 19:45 16/11/2016 Հայաստան
Արաբկիր և Քանաքեռ Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը քիչ առաջ որոշել է բավարարել քննչական մարմնի միջնորդությունը և որոշել է երկու ամսով երկարացնել «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արայիկ Խանդոյանի խափանման միջոց կալանքի ժամկետը: Այդ մասին հայտարարեց նրա փաստաբան Արա Ղարագյոզյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ բացի մինչ այժմ ՀՀ Քր. oր-ի 235 «ապօրինի զենք պահելը» և 218-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (կազմակերպված խմբի կողմից պատանդ վերցնելը)Խանդոյանին առաջադրված մեղադրանքներից, ավելացվել են ևս մեկը՝ 238-րդ հոդվածի 4-րդ 1-ին և 2-րդ կետ ՝ «զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր հափշտակելը կամ շորթելը կազմակերպված խմբի կողմից և կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով կամ դա գործադրելու սպառնալիքով»:
Փաստաբանը հստակեցրեց, որ զենքի հափշտակությունը վերաբերում է ոստիկանության ՊՊԾ գնդում եղած զենք-զինամթերքին:
«Ինչպես մյուս մեղադրանքները, այս մեղադրանքը ևս ապօրինի է: Ավելացված մեղադրանքի մասով քննիչը որևէ ապացույց չներկայացրեց», -ասաց Ղարագյոզյանը: Նրա ներկայացմամբ, Խանդոյան,ը ճիշտ է, եղել է ՊՊԾ գնդում, սակայն զենքը վերցրել է ինքնապաշտպանվելու համար և հետո հանձնել է:
«Ինչպես գիտեք, ոստիկանության կողմից էլ է եղել հրաձգություն, ինչը կարելի է դիտարկել մարդկանց կյանքին սպառնալիք: Չէ որ նրանց գործողություններից էլ են մարդիկ տուժել, ինչո՞ւ իրավապահներն այդ գործողություններին իրավական գնահատական չեն տալիս», -նկատեց փաստաբանը:

Право 20:31 16/11/2016 Армения
Суд в Ереване продлил срок ареста участнику группы «Сасна црер» Араику Хандояну, число обвинений «Одинокому волку» увеличилось
Суд общей юрисдикции административных районов Еревана Арабкир и Канакер-Зейтун сегодня удовлетворил ходатайство следственного органа о продлении на 2 месяца срока заключения под стражу участника группы «Сасна црер» Араика Хандояна («Одинокий волк»). Об этом заявил его адвокат Ара Гарагёзян.
По словам адвоката, число предъявляемых его подзащитному обвинений выросло. В настоящее время А. Хандояну предъявлены обвинения не только по п.1 ч.3 ст.218 («Захват заложника, совершенный организованной группой») и ч.3 ст.235 («Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенные организованной группой»), но и по пп.1 и 2 ч.4 ст.238 («Хищение или вымогательство оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенные организованной группой, с применением насилия, опасного для жизни или здоровья, либо с угрозой его применения») Уголовного кодекса РА.
Адвокат также заявил, что следователь не представил никаких доказательство по части нового пункта обвинения.
Напомним, 17 июля группа «Сасна црер» захватила полк Патрульно-постовой службы Полиции Армении в Ереване, требуя освобождения члена инициативной группы оппозиционного движения «Новая Армения» Жирайра Сефиляна. Группа сложила оружие и сдалась властям 31 июля.