Տնտեսություն 13:42 08/12/2016 Հայաստան
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարականներ տվեց չօգտագործվող անշարժ գույքի մասով:
Վարչապետի խոսքերով՝ չօգտագործվող անշարժ գույքի խթանմանն ուղղված լուծումների առաջարկ ներկայացնելու ուղղությամբ շահագրգիռ պետական կառույցների, ինչպես նաև նրանց ներկայացուցիչներից բաղկացած աշխատանքային խմբի կողմից իրականացվել է ծավալուն նախապատրաստական աշխատանք: Արդյունքում՝ առաջարկվել են գույքահարկի համակարգի վերափոխման հիմնական սկզբունքներն ու մոտեցումները:
«Նախ, գույքահարկի համակարգի բարեփոխման հիմքում պետք է դրվի արդարության սկզբունքը և այդ սկզբունքի ներքո պետք է սահմանվեն տնտեսական մեխանիզմները: Գույքի գծով առաջացող հարկը պետք է կապակցված լինի տվյալ գույքի շուկայական արժեքից: Բնակելի անշարժ գույքի դեպքում պետք է նախատեսել, որ ոչ բավարար եկամուտներ ունեցող անձանց համար հարկը կարող է հետաձգվել և վճարվել գույքի օտարման դեպքում: Ռեֆորմի իրականացումը պետք է լինի փուլային եղանակով՝ հաշվի առնելով իրականացման տեխնիկական հնարավորությունները»,-ընդգծեց Կարեն Կարապետյանը՝ հավելելով, որ մի շարք այլ հարցերի վերաբերյալ դեռևս կատարվում են հաշվարկներ և ճշտվում մոտեցումներ:
Վարչապետը հանձնարարեց Ֆինանսների նախարարին՝ շահագրգիռ կառույցների հետ միասին քննարկել և ամբողջականացնել գույքահարկի համակարգի բարեփոխումների առաջարկությունները, ինչպես նաև դրանց հիման վրա մշակել և մինչև 2017թ-ի հունվարի 31-ը կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել համապատասխան օրենսդրական նախագիծ:

Экономика 17:40 08/12/2016 Армения
Премьер Армении Карен Карапетян потребовал установить справедливость в системе налогообложения недвижимости
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня на заседании правительства дал поручения по части неиспользуемой недвижимости.
По словам главы кабмина РА, с целью представления вариантов решения вопроса, связанного с продвижением неиспользуемых объектов недвижимости, заинтересованными государственными структурами, а также состоящей из представителей госорганов рабочей группой была осуществлена большая подготовительная работа. В результате этого были предложены основные принципы и подходы реформирования системы налогообложения недвижимости.
«В первую очередь реформа системы налогообложения недвижимости должна быть основана на принципе справедливости, а под ним необходимо установить экономические механизмы. Налог на недвижимость должен быть связан с рыночной стоимостью данного имущества. В случае жилой недвижимости необходимо предусмотреть то, что для лиц с недостаточным доходом налог может быть отложен и выплачен при отчуждении имущества. Осуществление данной реформы должно проходить поэтапно, учитывая технические возможности», – отметил премьер-министр РА.
При этом К. Карапетян подчеркнул, что относительно ряда других вопросов пока еще осуществляются расчеты и уточняются подходы.
Премьер поручил министру финансов Армении Вардану Арамяну совместно с заинтересованными структурами обсудить и дополнить предложения по реформированию системы налогообложения недвижимости, а также разработать и представить до 31 января 2017 года в Аппарат правительства РА соответствующий законопроект.