Քաղաքական 16:38 10/12/2016 Տարածաշրջան
Համանախագահների հայտարարությունն , ըստ էության և հետաքրքիր էր, և դրական: Ինչ վերաբերում է դրականին, ապա շատ կարևոր է, որ նրանք դատապարտել են ապրիլյան պատերազմը,- «Panorama.am»-ի թղթակցի հետ զրույցում,  ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարությունը գնահատեց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«Սա նշանակում է, որ կարևորվում է խաղաղ կարգավորումը և անընդունելի են համարում ցանկացած ուժային տարբերակ: Կարևոր է նաև, որ կոշտ ձևակերպումով են դատապարտել վայրագությունները, բարբարոսությունները, և այլն»,- նշեց նա:
Բաբայանի համոզմամբ, իհարկե, ակնհայտ է, որ դրանք վերաբերում են ադրբեջանական կողմին, սակայն մյուս կողմից, արդեն պահն է, որ հասցեական նշվեն հայտարարությունները:
«Եթե հասցեական չեն, ապա նշանակում է, որ հանցագործը, տվյալ դեպքում՝ Ադրբեջանը, առիթից օգտվում է: Ուստի կոչ ենք անում, որ ավելի հասցեական հնչեն հայտարարությունները, մանավանդ, որ բոլոր փաստերը մեր կողմից ներկայացվել են ՄԱԿ-ին, ԵԱՀԿ նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակին և տարմբեր միջազգային ատյաններին տեսագրությունների, լուսանկարների ու փաստական այլ տվյալների ձևով»,- մանրամասնեց Բաբայանը:
Համբուրգում կայացած 3+2 ձևաչափով կայացած հանդիպումները Բաբայանը կարևորեց, քանզի հանդիպումները խաղաղ գործընթացի մաս են կազմում:
«Ցանկացած հանդիպում կարևոր է, դրական է, քանզի խաղաղ գործընթացի մի մաս է: Ընդհանրապես ԼՂ հակամարտության կարգավորումը պետք է դիտարկենք երկու հարթությունում: Առաջինը խաղաղության և կայունության պահպանումն է տարածաշրջանում, իսկ մյուսը՝ բուն կարգավորումն է: Քանի որ կողմերն ունեն բոլորովին իրարամերժ մոտեցումներ, ավելին՝ Ադրբեջանը շարունակում է սաստկացնել իր ֆաշիստական հռետորաբանությունը և քաղաքականությունը, ապա այդ հանդիպումներից ակնկալել տեղաշարժեր բուն կարգավորման գործընթացում, դեռևս վաղաժամ է, հետևաբար նման հանդիպումների կարևորությունը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանման տեսանկյունից են արժևորվում»,- ասաց Բաբայանը:

Politics 17:18 10/12/2016 NKR
Davit Babayan: The time has come for the Minsk Group Co-Chair countries to issue targeted statements
Press secretary to the Artsakh President Davit Babayan says the joint statement  by the Heads of Delegation of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries issued on December 8 is interesting and positive alike. In an interview with Panorama.am Babayan welcomed that the states have condemned the April war.
“It means the peaceful solution to the conflict is prioritized, and any scenario suggesting military means to resolve the problem means is rejected. It is important to see strong formulations in condemning the brutalities, barbarity,” Babayan said
In his words, Azerbaijan is apparently the addressee of those calls, yet the time has come to issue targeted statements.
“If those calls are not targeted, the perpetrator, that is Azerbaijan, will take advantage of that. This is especially relevant with all the facts provided by Armenia to the UN and the OSCE personal representative, different international organizations, including documented photos, footages, and other factual evidence,” press secretary to the Artsakh President explained.
Babayan also welcomed the meeting in the 3+2 format held in Hamburg, suggesting the discussion is a part of the peace process.
“Any meeting is important and positive as long as it serves as a part of the peace process. The Nagorno Karabakh conflict settlement should be viewed in two dimensions. The first is the maintenance of the stability and peace in the region and the second is the resolution of the conflict itself. Since the parties have divergent positions with Azerbaijan increasing its fascist rhetoric and policy, it is too early to expect any progress in the settlement process from those meetings. Those discussions are valued in terms of keeping the peace and stability in the region,” Babayan concluded.