Քաղաքական 21:00 21/02/2017
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակությունը փետրվարի 22-23-ին դիտորդական այցով կլինի Հայաստանում՝ գնահատելու նախընտրական արշավն ու քաղաքական մթնոլորտը՝ ապրիլի 2-ին նախանշված խորհրդարանական ընտրություններից առաջ։ 3 հոգանոց պատվիրակության ղեկավարն է Շվեյցարիան ներկայացնող Լիլիան Մորի Պասկիեն։
Երևանում նախատեսված է պատվիրակության հանդիպումները Ազգային ժողովի նախագահի, ԱԺ խմբակցությունների ղեկավարների ու ներկայացուցիչների, խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող ոչ խորհրդարանական կուսակցությունների ու դաշինքների ղեկավարների ու ներկայացուցիչների և ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամների հետ։
Նախատեսված է նաև հանդիպումներ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, դիվանագիտական կորպուսի, ՀԿ-ների ու ԶԼՄ-ների հետ։
Պատվիրակությունն իր այցի վերջում հայտարարություն կհրապարակի։
32 հոգուց կազմված ԵԽԽՎ ամբողջական դիտորդական առաքելությունն այնուհետ կլինի Հայաստանում ու կդիտարկի ապրիլի 2-ի ընտրությունները։

Politics 10:14 22/02/2017 Armenia
A delegation of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), comprising three members and headed by Liliane Maury-Pasquier (Switzerland, SOC), will make a pre-electoral visit to Armenia on 22-23 February to assess the electoral campaign and the political climate prior to the parliamentary elections on 2 April.
According to the statement released by the organization, In Yerevan, the delegation is due to meet the President of the National Assembly, the leaders and representatives of parliamentary groups represented in the National Assembly, the leaders and representatives of non-parliamentary parties and blocs running in the elections and the Armenian delegation to PACE. Meetings are also scheduled with the Chairman of the Central Electoral Commission and with representatives of international organisations, the diplomatic corps, NGOs and the media.
The delegation will publish a statement at the end of its visit.
It is noted, that a full delegation comprising 32 members of the Assembly will subsequently travel to Armenia to observe the elections on 2 April.