Քաղաքական 11:15 21/02/2017 Արցախ
Փետրվարի 20-ին Արցախում տեղի ունեցան ընտրություններ, որոնք համապատասխանում են  Արևմտյան Եվրոպայի չափանիշներին: Այս մասին փետրվարի 21-ին լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարել է Եվրոպական խորհրդարանի անդամ Ֆրենկ Էնգելը:
«Ոչ մի խնդրահարույց բան չես կարող ասել այս ընտրությունների մասին: Չնայած Արցախի Հանրապետությունը միջազգայնորեն ճանաչված չէ, կարծում եմ արդեն կարող եմ վստահ ասել Արցախի Հանրապետություն»,- ժպտալով ավելացրել է Ֆրանկ Էնգելը։
Պատգամավորի խոսքով՝ մերժումը չի ազդել Արցախի ժողովրդի կամարտահայտության վրա, չի խանգարել  նրանց ակտիվ մասնակցել ընտրություններին և ողջ աշխարհին դեմ դուրս գալ։
«Արցախի ժողովուրդն ասել է «այո», ասել է «այո» բավական հիմնավոր: Կասկած չկա, սա ինչ-որ բան նշանակում է, որ քվեարկողների 2/3-րդը ասել է այո այս Սահմանադրությանը, և, այսպիսով, լեգիտիմությունը կասկածի տակ չի կարող լինել»,- ընդգծել է Եվրախորհրդարանի պատգամավորը։
Հարցին, թե կարո՞ղ է սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն ազդեցություն ունենալ Լեռնային Ղարաբաղի կոնֆլիկտի կարգավորման վրա, Ֆրանկ Էնգելը պատասխանել է, որ սա առաջին Սահմանադրությունը չէ, որ անցկացվել է Լեռնային Ղարաբաղում, և չի կարող ոչ մի ազդեցություն ունենալ կոնֆլիկտի կարգավորման վրա:
Եվրախորհրդարանի մեկ այլ  պատգամավոր Յարոմիր Շտետինա հայտարարել է, որ այն, ինչ երեկ այստեղ տեսել են լիովին համապատասխանում է միջազգային ստանդներին:
«Շնորհավորում եմ ձեզ՝ արցախցիներ, այս ամենը նման կերպ կազմակերպելու համար։ Այս հանրաքվեն նոր սահմանադրության հետ համատեղ, ճանապարհ կբացեն Արցախի ինքնուրույնության համար»,- հայտարարել է Յարոմիր Շտետինան՝ ընդգծելով, որ  հանրաքվեի անցկացումը ոչ մի կերպ չի ազդի խաղաղ կարգավորման գործընթացի վրա, ինչպես հայտարարում է Ադրբեջանը։

Politics 12:45 21/02/2017 NKR
On 20 February, Constitutional referendum was held in Artsakh, which is in accordance with the Western European standards, Member of the European Parliament (MEP) Frank Engel said during the press conference on Friday 21.
“No controversial thing can be mentioned over the elections.  Despite the non-recognition of Artsakh, I guess I can already confidently call it the Nagorno Karabakh Republic,” Frank Engel added smiling.
In the words of the MEP, the non-recognition has not affected the will of the Artsakh people and has not prevented them from actively taking part in the referendum and confronting the entire world.
“The NKR people said “yes” in quite grounded way. There is no doubt that this means something, as the 2/3rd part of the electorate said “yes” to the Constitutional reforms and thus the legitimacy cannot be questioned,” the MEP underscored.
Asked whether the Constitutional referendum can affect the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, Frank Engel said that this is not the first Constitution that has been adopted in the NKR and cannot leave any impact on the conflict settlement.
Another Member of the European Parliament Jaromír Štětina announced that whatever they saw during the referendum fully complied with the international standards.
“I congratulate you, the Artsakh people, for having organized the elections in this manner. Together with the new Constitution this referendum will pave a way to the NKR independence,” Jaromír Štětina announced underscoring that the referendum can no way influence the NKR peace talks as stated by Azerbaijan.