Քաղաքական 11:15 21/02/2017 Արցախ
Փետրվարի 20-ին Արցախում տեղի ունեցան ընտրություններ, որոնք համապատասխանում են  Արևմտյան Եվրոպայի չափանիշներին: Այս մասին փետրվարի 21-ին լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարել է Եվրոպական խորհրդարանի անդամ Ֆրենկ Էնգելը:
«Ոչ մի խնդրահարույց բան չես կարող ասել այս ընտրությունների մասին: Չնայած Արցախի Հանրապետությունը միջազգայնորեն ճանաչված չէ, կարծում եմ արդեն կարող եմ վստահ ասել Արցախի Հանրապետություն»,- ժպտալով ավելացրել է Ֆրանկ Էնգելը։
Պատգամավորի խոսքով՝ մերժումը չի ազդել Արցախի ժողովրդի կամարտահայտության վրա, չի խանգարել  նրանց ակտիվ մասնակցել ընտրություններին և ողջ աշխարհին դեմ դուրս գալ։
«Արցախի ժողովուրդն ասել է «այո», ասել է «այո» բավական հիմնավոր: Կասկած չկա, սա ինչ-որ բան նշանակում է, որ քվեարկողների 2/3-րդը ասել է այո այս Սահմանադրությանը, և, այսպիսով, լեգիտիմությունը կասկածի տակ չի կարող լինել»,- ընդգծել է Եվրախորհրդարանի պատգամավորը։
Հարցին, թե կարո՞ղ է սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն ազդեցություն ունենալ Լեռնային Ղարաբաղի կոնֆլիկտի կարգավորման վրա, Ֆրանկ Էնգելը պատասխանել է, որ սա առաջին Սահմանադրությունը չէ, որ անցկացվել է Լեռնային Ղարաբաղում, և չի կարող ոչ մի ազդեցություն ունենալ կոնֆլիկտի կարգավորման վրա:
Եվրախորհրդարանի մեկ այլ  պատգամավոր Յարոմիր Շտետինա հայտարարել է, որ այն, ինչ երեկ այստեղ տեսել են լիովին համապատասխանում է միջազգային ստանդներին:
«Շնորհավորում եմ ձեզ՝ արցախցիներ, այս ամենը նման կերպ կազմակերպելու համար։ Այս հանրաքվեն նոր սահմանադրության հետ համատեղ, ճանապարհ կբացեն Արցախի ինքնուրույնության համար»,- հայտարարել է Յարոմիր Շտետինան՝ ընդգծելով, որ  հանրաքվեի անցկացումը ոչ մի կերպ չի ազդի խաղաղ կարգավորման գործընթացի վրա, ինչպես հայտարարում է Ադրբեջանը։

Политика 12:09 21/02/2017 НКР
Депутаты Европарламента Ф.Энгель и Я.Штетина: Конституционный референдум в НКР прошел в полном соответствии с международными стандартами
Состоявшийся 20 февраля в Нагорно-Карабахской Республике (НКР) конституционный референдум соответствует стандартам Западной Европы. Об этом заявил сегодня журналистам депутат Европейского парламента Франк Энгель (Люксембург).
«Невозможно выделить каких-то проблематичных моментов в связи с голосованием. Хотя Республика Арцах и не является международно признанной, но я уже могу с уверенностью произнести – Республика Арцах», – добавил Франк Энгель.
По словам парламентария, данный факт не отразился на волеизъявлении народа Арцаха, не помешал им активно участвовать в голосовании.
«Народ Арцаха сказал „да”, сказал это весьма обоснованно. 2/3 проголосовавших сказали „да” новой Конституции, и, таким образом, легитимность выше всяких сомнений», – сказал Франк Энгель.
В ответ на вопрос, может ли конституционный референдум повлиять на процесс урегулирования карабахской проблемы, Франк Энгель отметил, что это не первый референдум в Нагорном Карабахе, и он никак не отразится на процессе урегулирования.
Другой депутат Европейского парламента Яромир Штетина (Чехия) в свою очередь заявил, что конституционный референдум прошел в полном соответствии с международными стандартами.
«Благодарю вас, арцахцы, за организацию всего этого на таком уровне. Данный референдум и новая конституция откроют путь к самостоятельности Арцаха», – заявил Яромир Штетина, указав, что проведение референдума никак не отразится на процессе карабахского урегулирования.
«Посредством референдума народ выразил свою волю», – подчеркнул депутат Европарламента.
По предварительным данным Центральной комиссии по референдуму (ЦКР) НКР, явка на референдуме по проекту Конституции Арцаха составила 76,44% (79 428 граждан). Проект одобрили 87,6% избирателей (69540 граждан).