Տնտեսություն 17:22 02/03/2017 Հայաստան
Հայաստանն այս տարի աննախադեպ արդյունքներ է գրանցել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Նոյշտադտ քաղաքում փետրվարի 25-ին տեղի ունեցած «MUNDUS VINI 20th Grand International Wine Awards» միջազգային մրցանակաբաշխությանը:
Գյուղատնտեսության նախարարությունից մանրամասնում են, մրցույթին մասնակցած հայկական գինեգործական ընկերությունների ներկայացրած արտադրանքն արժանացել է 23 մեդալի՝ 10 ոսկի և 13 արծաթ:
Հայկական գինեգործական ընկերությունների մասնակցությունն ապահովել է Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամը Զարգացող երկրներից ներմուծման խթանման կենտրոնի (CBI) աջակցությամբ:
Հայաստանից մրցույթին մասնակցել են 19 գինեգործական ընկերություններ` գնահատող հանձնաժողովի դատին ներկայացնելով 58 տեսակի հանգիստ և փրփրուն գինիներ:
Ընդհանուր առմամբ մրցույթին ներկայացված էին շուրջ 6 000 տեսակի գինիներ աշխարհի 44 երկրներից: Հայաստանն իր նվաճած մեդալների քանակով առաջ է անցել այնպիսի երկրներից, ինչպիսիք են Վրաստանը (4 ոսկի, 7 արծաթ), Մոլդովան (8 ոսկի, 12 արծաթ), Մակեդոնիան (6 ոսկի, 3 արծաթ), Ռումինիան (6 ոսկի, 5 արծաթ), Չինաստանը (1 ոսկի, 1 արծաթ): Արդյունքում` մեր երկիրը մեդալների քանակով կիսել է 14-րդ հորիզոնականը Նոր Զելանդիայի և Հունգարիայի հետ: Մրցույթին մասնակցած գինիները գնահատվել են շուրջ 200 հեղինակավոր մասնագետներից կազմված ժյուրիի կողմից, որի կազմում առաջին անգամ ընդգրկվել է նաև ներկայացուցիչ Հայաստանից` Տրինիտի ՍՊԸ-ի գինեգործ Արտեմ Պարսեղյանը:
Հայկական գինիները համտեսելու նպատակով «MUNDUS VINI 20th Grand International Wine Awards» մրցանակաբաշխության շրջանակներում կազմակերպվել է գալա ընթրիք: Հայկական գինիների համտեսի ներքո «Գոլդեն Գրեյպ Արմաս» գործարանի գլխավոր տնօրեն Վիկտորիա Ասլանյանը ներկայացրել է Հայկական գինիների շնորհանդես, որն արժանացել է «Լավագույն շնորհանդես» մրցանակի:
Միջոցառման նպատակն էր նպաստել ինչպես ԵՄ, այնպես էլ աշխարհի տարբեր երկրների շուկաներում հայկական գինեգործական ոլորտի ճանաչելիության բարձրացմանը, արտահանման ծավալների աճի խթանմանը և նոր գործընկերների բացահայտմանը:

Economy 19:52 02/03/2017 Armenia
Armenian wineries recorded unprecedented success at the “MUNDUS VINI 20th Grand International Wine Awards” held in Germany on February 25. The Ministry of Agriculture reports the products presented by Armenian wine companies won 23 medals in total, including 10 gold and 13 silver.
As the release informs, in total 58 varieties of Armenian sparkling and fortified wine represented by 19 wineries were presented to the highly qualified international jury comprising around 200 oenologists, wine-makers, professional wine traders, sommeliers and expert journalists with Armenian winemaker, Head of “Trinity” Company Artem Parseghian among them.
The competition registered some 6,000 entries from 44 countries representing the major wine-growing regions in the world. With number of prizes won Armenia left behind countries such as Georgia (4 Gold, 7 Silver), Moldova (8 Gold, 12 Silver), Macedonia (6 Gold, 3 Silver), Romania (6 Gold, 5 Silver), China (1 Gold, 1 Silver). In terms of the overall medals won, Armenia shared the 14th position with New Zealand and Hungary.
Meantime, in the scope of the international award the Director at “Golden Grape Armas” winery Viktoria Aslanyan made a presentation about Armenian wines that was recognized as the best presentation.
Armenian wineries’ participation in the event was facilitated by the Viticulture and Winemaking Foundation of Armenia supported by the Centre for the Promotion of Imports from developing countries (CBI).
As the press service of the Ministry of Agriculture reports, the main goal of the participation at the fair was to introduce the Armenian wine to foreign buyers and seek expansion of the consumption market. The ministry has also released the list of the winners.