Սպորտ 18:01 13/03/2017 Աշխարհում
Իտալական ոչ մեծ Սալո քաղաքում բացվել է «Խելագարության թանգարան» ցուցահանդես, որտեղ ներկայացված է նաև Ադոլֆ Հիտլերի կտավը:
Գազետա.ռու կայքը, հղում անելով Corriere della Sera-ին, գրում է, որ ներկայացված է Հիտլերի ոչ մեծ չափսերի յուղաներկ աշխատանքը:
«Դա արվեստ չէ, այլ  կեղտի կտոր, ներկայացած է հուսահատ մարդ: Դա բռնապետի աշխատանք չէ, այլ անզգամ մարդու ստեղծագործություն»,- նկարագրել է կտավը ցուցահանդեսի կազմակերպիչը:
Նկարը նախկինում երբեք չի ցուցադրվել, այն բերվել է Գերմանիայից՝ մասնավոր հավաքածուից:  Ցուցահանդեսում ներկայացված է ևս 200 աշխատանք՝ նվիրված «քաղաքական խելագարություններին»:

Culture 18:25 13/03/2017 World
The small untitled work has been lent by a German private collector to the Museum of Salo, on the shores of Lake Garda, for an exhibition called the "Museum of Madness", BBC reports, referring to Corriere della Sera Italian news agency.
The source notes that the painting shows two men, one at a table, with a dark corridor extending behind them.
The exhibition's curator sees little artistic merit in the undated painting. "It's a piece of crap," says curator Vittorio Sgarbi. "It's a painting by a hopeless man, it could have been done by Kafka, it says a lot about his psyche: here you do not see greatness, you see misery."
Around 200 paintings, photos, sculptures and multimedia installations will explore the theme of madness at the museum until 16 November this year, the Local reports.