Քաղաքական 16:29 30/03/2017 Տարածաշրջան
Թուրքիայում ահաբեկչական խմբավորում համարվող «գյուլենական համայնքի» (FETÖ) ղեկավար Ֆեթհուլլահ Գյուլենը պատրաստվում է տեղափոխվել Կանադա:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ,  լրատվակայքի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնի է դարձել Թուրքիայի հետախուզական ծառայության կողմից կառավարությանը ներկայացրած վերջին զեկույցից: Ըստ դրա՝ Կանադա տեղափոխվելու նպատակով Գյուլենն իր մարդկանց պատվիրել է հնարավորինս արագ վաճառել Փենսիլվանիայում գտնվող իր կալվածքները:
Ըստ տեղեկությունների՝ Գյուլենը նաև պատվիրել է Թուրքիայում գտնվող իր կողմնակիցներին՝ ծայրահեղ քողարկված մնալ, նույնիսկ միմյանց հետ որևէ տեխնիկայի միջոցով կապի մեջ չլինել, իսկ անհրաժեշտության դեպքում անմիջապես լքել Թուրքիան և միանալ եվրոպական կառույցին: Թուրքիայի կառավարության ենթադրությամբ՝ Գյուլենը, հավանաբար, փորձ է անում Եվրոպայում նոր կառույց ձևավորել: Ըստ զեկույցի՝ ստացված տեղեկությունները վկայում են, որ այդ ուղությամբ իսկապես արդեն աշխատանքներ են տարվում: Հետախուզման մեջ գտնվող որոշ գյուլենականներ էլ, ըստ վարկածի, սկսել են ապաստան փնտրել աֆրիկյան երկրներում:
Զեկույցում տեղ են գտել նաև մանրամասներ 2016թ. հուլիսի 15-ի ձախողված հեղաշրջման մասին: Մասնավորապես, հեղաշրջման փորձից հետո Թուրքիայում գտնվող գյուլենականների ինքնախոստովանությունները կանխելու նպատակով ակտիվ աշխատանքներ են տարվել: Կառույցի ղեկավար դիրքերում գտնվողները կալանվորված գյուլենականների ընտանիքներին օգնություն են ցուցաբերել: Մասնավորապես, այդ ընտանիքներին ամսական 500-2.000 լիրա  է տրամադրվել:

Politics 17:03 30/03/2017 Region
U.S.-based Turkish cleric Fethullah Gülen, Head of the ‘Gülen community’ classified as a terrorist group by the Turkish authorities plans to move to Canada.
As Panorama.am was informed from Ermenihaber news agency, the mentioned information has been provided by the recent report submitted to the Turkish Government by the Turkish Intelligence Service. According to the report, Gülen has assigned his supporters to sell his property in Pennsylvania as soon as possible to this end.
According to the reports, Gülen has also instructed his followers in Turkey to remain covered even refraining from interacting with each other through any technique and in case of necessity to immediately leave Turkey to join the European structure. Pursuant to the allegations of the Turkish authorities, Gülen supposedly attempts to establish a new structure in Europe. The report says that according to the acquired information, activities are carried out in that direction. According to another claim, some of the Gülen followers who are under prosecution have begun to seek an asylum in African countries.
The report of the Turkish intelligence also provides details on the failed coup on July 15 2016. In particular, active works have been conducted to prevent the confessions of the Gülen followers after the failed coup. The leadership of the organization has provided assistance to the families of the supporters of Gülen who are under detention. In particular, those families have received a monthly payment totalling to 500-2.000 liras.