Կրթություն, գիտություն 11:05 26/05/2017 Հայաստան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել շրջանավարտներին։ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության ներկայացրած ուղերձում ասված է.
«Սիրելի՛ շրջանավարտներ,
շնորհավորում եմ ձեզ դպրոցական ուսումնական տարվա ավարտի և ձեր կյանքի նոր ու կարևոր շրջափուլի մեկնարկի առթիվ:
Այժմ ձեզանից պահանջվելու է ավելի հետևողականորեն համադրել հնարավորությունները, ունակությունները և կարողությունները, մտքի ու մարմնի ջանքերը, ավելի ուշադիր ականջալուր լինել թե՛ խորհուրդներին և թե՛ ներքին ձայնին, սառնասրտությամբ և զգացմունքներով առաջնորդվելով, միևնույն ժամանակ, երբեք չդավաճանել խղճի ձայնին:
Այդ ամենի հանրագումարում դուք հաստատ կհասնեք ձեր նպատակներին, որոնք, անձնական լինելով, պիտի լինեն նաև ողջ ազգի շահերից բխող, ընտանեկան լինելով` նաև ողջ երկրի շահերին համապատասխանող: Ձեր ընտանեկան օջախներում և, իհարկե, դպրոցում ստացած դաստիարակությունը, ձեր ծնողների և ուսուցիչների խորհուրդները, ձեռք բերած ու դեռ հարստանալու լայն հորիզոն ունեցող գիտելիքներն ու փորձը, վստահաբար, օգտակար են լինելու ձեր կյանքի բոլոր փուլերում և մասնավորապես առաջիկա հատվածում: Այն կայանալու, ձևավորվելու, նորովի խորհելու, մտածելու և գործելու մի ժամանակահատված է, որը դառնալու է վճռորոշ և ուղղորդիչ հետագա ողջ տարիների համար:
Ձեզ է վստահվում պաշտպանել մեր պետական, կրթական ու գիտական սահմանները և ավելի ընդլայնել դրանք, պաշտպանել խաղաղությունն ու այն դարձնել ավելի հաստատուն, ավելացնել երկրի ներուժը, հնարավորություններն ու դրանք վերածել առավելությունների, դառնալ արժանապատիվ, խելամիտ քաղաքացի և խիզախ զինվոր, օջախի, հայրենիքի ու պատվի պահապան:
Վստահ եմ, որ ձեր իսկ ջանքերի և աշխատանքի շնորհիվ նպատակները լինելու են հասանելի, երազանքները` իրագործելի, իսկ հաջողությունները` անխուսափելի:

Общество 12:31 26/05/2017 Армения
Председатель Национального Собрания Республики Армения Ара Баблоян направил поздравительное послание выпускникам по случаю праздника «Последнего звонка».
Текст послания, который приводит пресс-служба парламента РА, публикуем ниже:
«Дорогие выпускники, поздравляю вас с окончанием школьного учебного года и началом нового и важного этапа вашей жизни!
Ныне от вас потребуется более последовательно сочетать возможности, умения и навыки, усилия ума и тела, быть более внимательными как к советам, так и к внутреннему голосу, руководствуясь хладнокровием и эмоциями, в то же время никогда не предавать голос совести.
В результате вы непременно добьетесь ваших целей, которые, будучи личными, должны быть также в интересах нации, будучи семейными, соответствовать также интересам всей страны. Воспитание, полученное в ваших семейных очагах и, конечно же, в школе, советы ваших родителей и учителей, обретенные и еще обогащающиеся горизонты знаний и опыта, несомненно, будут полезны на всех этапах вашей жизни и, в частности, в предстоящий период. Это период становления, формирования, нового мышления и образа действий, который станет решающим и ориентирующим на все последующие годы.
Вам доверяется защищать наши государственные, образовательные и научные рубежи, еще больше их расширять, защищать мир и сделать его более прочным, укрепить потенциал, возможности и преимущества страны, стать достойным, мыслящим гражданином и мужественным солдатом,  защитником очага, родины и чести.
Убежден, благодаря вашим усилиям и труду цели будут достижимы, мечты – осуществимы, а успехи – неизбежны.