Սպորտ 13:28 15/06/2017 Հայաստան
Թբիլիսում ընթանում  է սուսերամարտի Եվրոպայի առաջնությունը, որտեղ հանդես է գալիս նաև Հայաստանի հավաքականը։ Հայաստանի հավաքականից այսօր պայքարի մեջ կմտնեն խոցասուսերակիր կանայք։
ՀԱՕԿ-ից հայտնում են, որ խոցասուսեր զենքաձևի տղամարդկանց մրցաշարում Էդուարդ Օվիկյանը լավագույն 64-ի համար պայքարում գեղեցիկ հաղթանակ է տարել թուրք մրցակցի նկատմամբ, սակայն հաջորդ փուլում հայ սուսերամարտիկը պարտվել է։
Նույն զենքաձևում Միքայել Ղազարյանը չի կարողացել մտնել լավագույն 64-ի մեջ։ Ճկասուսերում մեր երեք սուսերամարտիկները՝ Վահագն Մորիկյանը, Մայքլ Հովհաննիսյանը և Պարգև Ստեփանյանը նույնպես պարտվել են լավագույն 64-ի համար պայքարում։

Sport 14:37 15/06/2017 Armenia
2017 European Fencing Championships is under way in Tbilisi, Georgia, with the participation of the adult fencing team of Armenia. The female fencers of Armenia will begin competing in the saber discipline of the championship today.
As the Armenian National Olympic Committee told Panorama.am, in the saber discipline of the Men’s Championship Armenian fencer Edward Ovikyan claimed a beautiful victory against his Turkish opponent in the fight for top 64. The Armenian athlete, however, suffered a defeat in the next round.
In the same discipline, Armenia’s Mikayel Ghazaryan did not make it to the top 64. In the epee discipline, Armenian fencers were also left outside of the top 64.