Տնտեսություն 12:52 15/06/2017 Արցախ
Արցախի վարչապետի հանձնարարականով Էկոնոմիկայի նախարարությունն իրականացնում է արևային էներգիայի ոլորտի հնարավորությունների ուսումնասիրություն: Այս  մասին  «Արցախպրես»-ի   թղթակցի  հետ զրույցում ասել է Արցախի  Հանրապետության էկոնոմիկայի փոխնախարար Տիգրան Գաբրիելյանը:
«Վարչապետը հստակ հանձնարարական է տվել՝ սահմանել ժամանակացույց: Վեցամսյա ժամկետում պետք է մեր մասնագետներն ուսումանսիրեն արևային էներգիայի ոլորտի հնարավորությունները: Ներկայում այդ փուլում ենք, ուսումնաիրություններն ավարտելուց հետո կներկայացնենք կոնկրետ առաջարկներ արևային էներգիայի ոլորտը զարգացնելու համար»,- ասել է  Տ. Գաբրիելյանը  և  նշել, որ Արցախն արևային էներգիայի ոլորտը զարգացնելու լուրջ պոտենցիալ ունի:
Էկոնոմիկայի փոխնախարարի խոսքով՝ այժմ քարտեզագրման աշխատանքներն են իրականացվում, տարածքներ են առանձնացվում: Նա նշել է, որ ուսումնասիրություններն ավելի կոնկրետ ցույց կտան, թե որ հատվածներում կարող ենք արևային կայաններ տեղադրել: Համոզված եմ, որ բավական մեծ  հնարավորություններ կան ոլորտի զարգացման համար:
«Ոլորտով հետաքրքվող ներդրողներ կան: Նրանց կոնկրետ հաշվարկներ պետք է ներկայացվեն: Հետևաբար ուսումնասիրություններն ավարտելուց հետո Արցախի կառավարությունը թիրախավորված կաշխատի ներդրողների հետ»,-ասել է փոխնախարար Գաբրիելյանը:
Նրա խոսքով, նախարարությունն առաջնային է համարում նաև արևային էներգիայի կարևորության հետ կապված բնակչության հետ աշխատանքը: Այդ ուղղությամբ տեղեկատվական բնույթի աշխատանքներ տարվում են, ու դրանք շարունակվում են:
«Վարչապետը հանձնարարել է նաև Քաղաքաշինության նախարարությանն ուսումնասիրել նորակառույց շենքերի տանիքներին արևային էներգիա ստանալու համար նախատեսված սարքավորումները տեղադրելու հնարավորությունները: Բազմակողմանի ուսումնասիրությունների արդյունքները կամփոփվեն սեպտեմբեր  կամ ­ հոկտեմբեր  ամիսներին»,-ավելացրել  է նա:

Economy 10:55 16/06/2017 NKR
The Artsakh (Nagorno Karabakh) Republic Ministry of Economy studies the prospects of solar energy sector in the Republic, as assigned by the country’s Prime Minister, Deputy Minister of Economy Tigran Gabrielyan told ArtsakhPress agency.
“The Prime Minister has given an assignment to submit a timetable for activities. Within a six-month period, our specialists are set to explore all the prospects of the solar energy sector. Certain proposals on the sector development will follow upon completion of the work,” Gabrielyan said, noting Artsakh has huge potential for development of the solar energy sector.
As the deputy minister informed, today mapping is underway with outlining the locations throughout the country for deployment of solar stations.
“There are investors interested in the sector as we need to present concrete calculations. After concluding the examinations, the government will conduct a targeted work with investors,” deputy minister has added.
In his words the cabinet prioritizes the work with population on importance of solar energy as well with periodical information campaigns slated for the coming months.
Apart from that, Gabrielyan said, the Prime Minister has given an assignment to explore the possibility of installing solar panels on the roofs of newly-constructed residential buildings. We are set to conclude our comprehensive studies in September and October on all of the above-mentioned issues,” Gabrielyan said.