Հասարակություն 17:55 17/06/2017 Հայաստան
«Արցախից Երևան տեղափոխված զինծառայողների առողջական վիճակը միջին ծանրության է, կարող ենք ասել, որ  նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ՊՆ Բուժծառայության վարչության պետ Կամավոր Խաչատրյանը:
Նրա խոսքերով՝ Կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ տեղափոխված զինծառայողը ստացել է բազմաթիվ բեկորային վնասվածքներ:
«Զինծառայողը գանգուղեղային վնասվածք ունի: Հետազոտությունից հետո բժիշկները որոշել են կոնսերվատիվ բուժում իրականացնել, որից հետո միայն վիրահատել, եթե դրա անհրաժեշտությունը լինի: Եթե արյան հեմատոմայի ծավալը մեծանա, անպայման կվիրահատեն»,- նշեց Կամավոր Խաչատրյանը` հավելելով, որ զինծառայողի գիտակցությունը տեղն է, նրա հետ խոսել է, հիշում է կատարվածը:
Մյուս զինծառայողը, որը տեղափոխվել է «Մալայան» ակնաբուժական կենտրոն, ստացել է աչքերի այրվածք. «Այս պահին չենք կարող աչքերի վիճակը գնահատել, բուժումն ավարտելուց հետո կհասկանանք՝ տեսողության հետ կապված ինչպիսի խնդիրներ կան»:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 16-ին՝ ժամը 18:05-ի սահմաններում, հակառակորդը հաստոցավոր հակատանկային նռնականետերից խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը  ՊԲ կենտրոնական ենթակայության զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով մահացու վիրավորումներ են ստացել ՊԲ զինծառայողներ Արայիկ Ռուդիկի Մատինյանը (ծնված 1997թ.), Վիգեն Ժիրայրի Պետրոսյանը (ծնված 1997թ.) և Վարդան Ծովակի Սարգսյանը (ծնված 1997թ.): ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն:
Այսօր առավոտյան  ադրբեջանական կողմը հյուսիսային ուղղությամբ դիմել է հերթական սադրանքի, որի հետևանքով ժամը 09.40-ի սահմաններում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1997թ. ծնված Նարեկ Տիգրանի Գասպարյանը:

Society 19:38 17/06/2017 Armenia
“The Artsakh servicemen that were transfer to Yerevan today suffered moderate injuries as a result of Azerbaijani ceasefire violation and there is no imminent danger to their lives,” the head of Medical Service Department at the Ministry of Defense Kamavor Khachatryan told Panorama.am
In his words, the soldier who was moved to the Central Clinical Military Hospital had sustained multiple shrapnel wounds.
“He has a skull injury. After the examination, the doctors decided to proceed with conservative treatment and only after to perform a surgery upon necessity.  It would depend on the volumes of hematoma,” Khachatryan said.
“The other serviceman was transferred to Malayan's Eye Center with symptoms of burning eyes. “At this point we are unable to assess his condition. Only after the treatment we will see what eyesight problems we had,” Karamyan added.
To remind, on June 16, at around 18:05, the Azerbaijani forces broke the ceasefire regime across Karabakh-Azerbaijan Line of Contact applying rocket-propelled antitank grenade launchers, as a result of which 3 Karabakh Defense Army servicemen – Arayik Matinyan (b. 1997), Vigen Petrosyan (b. 1997) and Vardan Sargsyan (b. 1997) were fatally wounded.
In the morning of June 17, at around 09:40, the Azerbaijani forces undertook a fresh provocation at the northern direction of the contact line, killing another Artsakh Army soldier identified as Narek Tigran Gasparyan (b. 1997).